BRATISLAVA. Sen je fuč, oznámil Grékom palcovým titulkom športový denník Derby. V piatok sa prevalilo, že z trinástich testovaných členov gréckej vzpieračskej reprezentácie mali až jedenásti pozitívny výsledok A-vzorky.
Keď sa to dozvedel Pyrros Dimas, skonštatoval: „To je najhorší deň môjho života a najťažšia chvíľa v dejinách gréckeho vzpierania.“
Tím etnických Grékov
Dimas nie je medzi hriešnikmi. Pred štyrmi rokmi na aténskej olympiáde so slzami v očiach vyložil vzpieračské topánky na pódium ako keby na oltár božstva, ktorému zasvätil život.
Práve ním sa začala písať zlatá éra gréckeho vzpierania: bol základným kameňom helénskeho Dream Teamu.
Zložil ho Christos Iakovu, grécky Abadžijev. Vzpierač, ktorého životným úspechom bolo piate miesto na mníchovskej olympiáde 1972, sa po kariére pobral do Ameriky a zarábal si ako kouč vzpieračského tímu polície v Miami.
V roku 1988 sa vrátil domov a vyrukoval s plánom dotiahnuť etnických Grékov dovtedy vystupujúcich za vzpieračské reprezentácie východných krajín.
Prvým hrdinom bol Dimas
Pyrros Dimas prišiel do Grécka v roku 1991 z Albánska. O rok zvíťazil na barcelonskej olympiáde a v Aténach ho vítalo stotisíc ľudí. Nazvali ho Gréckym levom z Himary, čo bolo jeho albánske rodisko. Neskôr vyhral aj v Atlante 1996, v Sydney 2000 a na aténskej olympiáde získal rozlúčkový bronz.
Po ňom prišli z Albánska ďalší: Victor Mitru, Leonidas Sabanis, Georgios Celilis. Z Gruzínska zasa Akakide Kakiašvilis: v Barcelone 1992 získal zlato ešte pre postsovietsky tím SNŠ, ale na ďalších dvoch olympiádach už pre Grécko. Z Ruska Iakovu prilákal Valeria Leonidasa, majstra Európy 1996.
Prvý hriešnik: Sabanis
Vzpierači gréckeho tímu snov získali na olympiádach, počnúc barcelonskou, po päť zlatých a strieborných medailí, navyše dve bronzové.
Na tej poslednej, domácej však zažili aj prvú hanbu. Z 24 dopingových prípadov OH 2004 sa jedenásť udialo vo vzpieraní. Úplne prvý sa týkal Gréka: dvojnásobný svetový aj európsky šampión Leonidas Sabanis, pôvodne Albánec, musel vrátiť striebro, lebo mu zistili vysokú hladinu testosterónu.
„Prisahal na život svojich detí, že je nevinný, a jeho kouč i celý systém v Grécku sa ponáhľali ho podporiť,“ pripomenul teraz v angličtine vychádzajúci grécky denník Kathimerini.
Dimasov bronz ostal osihoteným úspechom gréckeho vzpierania na domácej olympiáde. Stará garda aténskymi Hrami 2004 skončila. Kouč Iakovu sa pustil do budovania novej, pekinskej.
Už predošlé grécke vzpieračské úspechy boli podozrivé a komisári Svetovej antidopingovej agentúry začali striehnuť, ako sa budú rodiť nové. Siedmeho marca sa im podaril parádny úlovok: analýzy jedenástich z trinástich odobraných vzoriek dopadli pozitívne.
Hellenicathletec.com s odvolaním sa na gréckych predstaviteľov prezradila, čo mu predchádzalo.
Úlovok na tretí pokus
Komisári prišli za vzpieračským tímom na neohlásenú kontrolu už v dňoch 7. – 9. februára, ale v tom čase vraj trénoval na Cypre. Nezastihli ho ani 25. – 26. februára v aténskom stredisku Agios Kosmas. Keby nezastihli nikoho ani do tretice na ohlásenom mieste, čakal by všetkých jeho členov dvojročný dištanc.
Takto sa mu prinajmenej dvaja vyhnú. Podľa gréckej televíznej stanice ERT je jedným z dvojice negatívnych aj Nikos Kurtidis, najväčšia grécka vzpieračská nádej pre Peking 2008. Predvlani sa stal juniorským majstrom Európy a vlani získal na seniorských MS bronz, prvú grécku medailu na veľkom podujatí od Dimasovho bronzu na aténskych OH 2004.
Rekordný „odchyt“
Rekord v masovom prichytení dopingových hriešnikov držal dosiaľ Irán. Tesne pred MS 2006 v katarskej Dohe jeho reprezentáciu prepadli dopingoví komisári a z jedenástich testovaných boli v poriadku len dvaja. Irán nesmel na šampionát vyslať reprezentáciu. Grékov čaká to isté v prípade aprílových majstrovstiev Európy. Ak, pravda, výsledky B-vzoriek potvrdia výsledky „áčok“.
Navyše im hrozí zákaz štartu na olympiáde (krajina si vybojovala päť mužských a tri ženské miesta). To Grécko ako kolíska Hier vníma priam ako tragédiu. Prokuratúra začala vyšetrovanie prípadu a polícia urobila raziu v stredisku aj v sídle zväzu.
Tragický piatok
Analýzy údajne objavili vo vzorkách mix, tri typy zakázaných substancií: methyltrienolon, opiáty na zakrytie tohto anabolického steroidu, a estrogén podobný testosterónu.
Šéftréner sa bráni tvrdením, že jeho zverenci používali len to, čo už pár rokov, a že vitamínové doplnky čínskeho pôvodu museli byť kontaminované.
Pre šesťdesiatročného kouča Iakovu bol piatok doslova tragický. Pár hodín po zverejnení správy o dopingovom škandále mu skonal otec. Na jeho pohreb prišiel aj Pyrros Dimas. „V túto ťažkú chvíľu chcem, aby ste vedeli, že som na jeho strane,“ povedal médiám.
To je najhorší deň môjho života a najťažšia chvíľa v celých dejinách gréckeho vzpierania.“
Pyrros Dimas trojnásobný olympijský víťaz