NITRA. Celonočná pohotovosť lekární v Nitre pokračuje aj po tom, čo mesto prestalo prispievať na túto službu. Nočné služby lekární dotovalo mesto tri mesiace.
„Budú sa pri jej poskytovaní striedať tak, ako doteraz,“ povedal Karol Pétervári, farmaceut samosprávneho kraja. „V Nitre je vyše tridsať lekární a je absurdné, aby ľudia nemali po 22. hodine prístup k liekom.“
Čaká sa na novelu zákona
Každú noc slúži iná lekáreň, mnohé sú v okrajových častiach Nitry. Informáciu o tom, ktorá lekáreň je túktorú noc otvorená, sa možno dozvedieť na lekárskej pohotovosti, v miestnej tlači alebo na internetovej stránke mesta. Situáciu možno vyrieši plánovaná novela zákona o liekoch. „Uvažuje sa, že pri každej lekárskej službe prvej pomoci by mala byť aj lekárenská pohotovostná služba,“ povedal Pétervári. Zatiaľ nie sú stanovené bližšie podmienky ani to, kto by mal službu zabezpečovať.
Nariadiť alebo zrušiť poskytovanie pohotovostných služieb vo verejných lekárňach v kraji je dnes v kompetencii župného farmaceuta.
Lekárňam nočné nevyhovujú
Mesto Nitra za prvé tri mesiace vyčlenilo na nočné služby lekární 188-tisíc korún. Od apríla už dotáciu neposkytuje.
„Iba jedna z 23 lekární považuje celonočné služby za opodstatnené,“ povedala Dana Andelová, referentka pre projekt Zdravé mesto. Ostatné v dotazníku vyjadrili nesúhlas s ich poskytovaním.
Podľa prieskumu bol za prvé tri mesiace v noci záujem iba o kúpu voľnopredajných liekov, detských cumlíkov, kozmetiky, tehotenských testov či očných kvapiek.
Ľudia celonočnú službu lekární vítajú. „Nikdy neviete, kedy ju môžete potrebovať. Nitra je krajské mesto, takúto službu by malo mať,“ zhodli sa oslovení Nitrania.
„O celonočnú lekárenskú pohotovostnú službu majú záujem aj v Leviciach, Komárne a Topoľčanoch,“ povedal župný farmaceut. „Napríklad v Bratislave funguje takáto služba z iniciatívy majiteľov lekární. Nitra je zatiaľ jediné mesto na Slovensku, ktoré má celonočnú lekárenskú službu z rozhodnutia farmaceuta,“ dodal Karol Pétervári.