RÍM, BRATISLAVA. „Ľavica hovorí, že miluje chudobných,“ vtipkoval líder talianskej opozície Silvio Berlusconi na predvolebnom mítingu v Neapole. „Miluje ich až tak, že zakaždým, keď sa dostane k moci, ich vytvorí viac,“ zaklincoval svoj aforizmus 71–ročný expremiér.
Líder ľavice a bývalý rímsky starosta Walter Veltroni opláca svojmu rivalovi rovnakou mincou. Takmer o dvadsať rokov mladší Veltroni útočí na Berlusconiho vek. Tvrdí, že šéf novej strany Ľud slobody (Pdl) je už teraz „unavený a starý“ na to, aby viedol Taliansko.
Frustrované Taliansko
Tejto slovnej prestrelke dvoch najvážnejších kandidátov na post premiéra sa prizerá takmer tridsať percent nerozhodných voličov. Tí však chcú počuť niečo viac ako len vtipkovanie či vzájomné obviňovanie.
Taliani v decembri zistili, že ich v hospodárstve predbehli ich rivali Španieli. Neskôr ich rozladila správa, že viac ako priemerný Talian už zarába aj Grék. Potom museli prehltnúť odpadkovú krízu v Neapole a najnovšie hanbu s dioxínmi v ospevovanej mozzarelle.
Dorazil ich odhad hospodárskeho rastu na tento rok. Už aj tak slabých 0,6 percenta HDP označili talianske ekonomické denníky za priveľký optimizmus.
Politickú „kastu“, ako poslancov začali označovať médiá, to akoby netrápilo. Tí majú pred voľbami iné starosti. Najprv riešili prípad malej centristickej strany Giuseppeho Pizzu Kresťanskí demokrati (DC), ktorá sa domáhala odloženia volieb.
Kresťanskí demokrati nemohli kandidovať, keďže ich logo nápadne pripomínalo logo väčšej Únie kresťanských demokratov a centristov (UDC). Keď strane kandidovať povolili, tvrdila, že ju obrali o niekoľko dní kampane. Nakoniec sa Giuseppe Pizza volieb vzdal.
Hádky pre volebné lístky
Skôr ako by sa na hrozbu odkladu volieb zabudlo, začali Berlusconi s Veltronim žiadať o opätovné vytlačenie volebných lístkov. Logá strán sú totiž na tých súčasných usporiadané vedľa seba horizontálne a podľa lídrov najsilnejších strán to môže zmiasť voličov.
Tí by mohli v prípade koalície, kde sú logá strán spojené, urobiť krížik uprostred, čím by sa automaticky takýto lístok stal neplatným. Berlusconiho spojenec Umberto Bossi z Ligy severu dokonca varoval, že jeho ľudia sú ochotní vziať zbrane do rúk, ak sa vec nenapraví.
Minister vnútra Giuliano Amato však vytlačenie nových lístkov nepripúšťa, keďže za hranicami už odhlasovali vojaci na misiách či talianski diplomati. „Zmena hlasovacích lístkov by bola porušením volebného procesu, keďže voliči by hlasovali dvomi odlišnými lístkami,“ citovala Amata tlačová agentúra ANSA.
Chýbajú nové tváre
Predvolebná kampaň sa tak nijako nelíši od tých, ktoré Taliani zažili v minulosti. Vyberajú si stále z tých istých politikov, ktorí sedia v parlamente už desaťročia, mnohí aj napriek preukázanému spojeniu s mafiou. „Už som unavený z toho, že stále volíme menšie zlo. Chcem si konečne vybrať z nových tvárí,“ sťažoval sa taliansky komik Beppe Grillo agentúre AP.
Talianski politici však medzi seba mladú krv často nepúšťajú. Aj Veltroni, ktorý hovorí o zmene, je v politike tridsať rokov. „Talianov dostane z parlamentu až ich smrť,“ povedal pre AP profesor Americkej univerzity v Ríme James Walston.
Autor: Tomáš Hudák © SME