WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký Kongres si včera pozval na koberec najvyššie postaveného amerického dôstojníka v Iraku a veľvyslanca
v Bagdade. Kongresmanov zaujímal aktuálny vývoj v krajine
a americké šance na úspech. Naposledy im podobné otázky kládli minulý september. Vtedy sa hovorilo o závane čerstvého vzduchu a nádeji. Podľa mnohých kongresmanov však v Iraku nenastal až taký pokrok ako očakávali.
„Presný počet vojakov neviem odhadnúť,“ odpovedal generál David Petraeus na otázku, koľko vojakov budú mať Spojené štáty v Iraku na konci roku 2008. Generálova rada znela: dať si po terajšom sťahovaní jednotiek na chvíľu pauzu.
V Iraku je momentálne asi 160tisíc amerických vojakov, 20tisíc ich má odísť do júla. Petraeus žiada zastaviť znižovanie počtu jednotiek najmenej na 45 dní, aby velenie mohlo zhodnotiť situáciu.
Argumenty narušilo násilie
Keby generál Petraeus a veľvyslanec Ryan Crocker vystupovali v Kongrese pred dvoma týždňami, bolo by to pre
nich lepšie. Hlavne generál by mohol hovoriť o vojenských úspechoch, klesajúcom počte civilných aj armádnych obetí,
či lepšom živote v Bagdade. Petraeus však obhajoval politiku Bushovej administratívy v čase, keď doznievajú zrážky medzi irackou armádou a šiitskými milíciami v Basre a v šiitskej štvrti Bagdadu Sadr City. Tie opäť zhoršili štatistiky o počte obetí a ukázali, aká krehká
a zvrátiteľná je situácia v Iraku.
Navyše naznačili, že iracká vláda, stále nevie, ako zabezpečiť v Iraku poriadok. Malíkího vláde sa totiž nepodarilo milície rozprášiť, ani ich donútiť, aby sa vzdali zbraní. Tiež sa ukázalo, že bez „príhovoru“ Iránu by sa ani nepodarilo dosiahnuť ukončenie bojov.
Opatrné nie odchodu
Preto je len pochopiteľné, že Petraeus sa pred Kongresom zdráhal oznámiť úmysel začať
s významným sťahovaním amerických jednotiek. Americké médiá, ktoré sa dostali k obsahu generálovej správy, vopred informovali, že Petraeus navrhne jeho dočasné zmrazenie. Aj minister obrany Robert Gates by bol najradšej, keby ďalší pokles počtu vojakov nastal až niekedy pred Vianocami.
Ani veľvyslanec Crocker nemohol pred Kongresom „spievať ódy“ na politický pokrok
v krajine. Hoci sa podarilo irackým parlamentom pretlačiť debaasifikačné zákony, stále chýba dohoda o prerozdelení príjmov z ťažby ropy či o lokálnych voľbách. Očakávalo sa tiež, že kongresmanov bude zaujímať, prečo administratíva stále platí Iračanom takmer všetky ich výdavky, keď sa tamojšia ekonomika zviecha a americká zatiaľ trpí.
Volebná téma, ktorá zaberá
Včerajšie vypočutie v kongrese malo aj príchuť predvolebnej kampane. V brannom výbore, ktorému generál prezentoval svoju správu, totiž sedia aj prezidentskí kandidáti John McCain a Hillary Clintonová. Republikán McCain pri tejto príležitosti varoval pred odchodom z Iraku. Mohol by podľa neho viesť k porážke demokratických síl, ktorá by si vyžiadala opätovný návrat Američanov do krajiny.
Petraeus neskôr predstúpil aj pred zahraničný výbor, ktorého členom je aj tretí prezidentský kandidát Barack Obama. Obama i Clintonová dlhodobo vystupujú za čo najrýchlešie stiahnutie amerických vojakov z Iraku.
Včerajšie vypočutie však bolo iba predohrou k prejavu prezidenta Busha k národu. V ňom má oznámiť, že turnus amerických vojakov v Iraku sa znižuje z pätnástich mesiacov na dvanásť.
Už sa nedívame do priepasti porážky. Už môžeme hľadieť vpred k vyhliadkam na úspech.
John McCain kandidát na amerického prezidenta