TEHERÁN, BRATISLAVA. Iránci oslávili Národný deň nukleárnych technológií spustením 6000 nových centrifúg a opäť tak vystrašili svet. Západ je totiž presvedčený, že teheránsky režim sa usiluje o jadrovú zbraň. Islamská republika oponuje, že jej ide len o výrobu energie.
Za svoju neochotu ukončiť jadrový program čelí Irán sankciám Bezpečnostnej rady OSN. Programu sa však nechce vzdať, lebo ho považuje za svoje právo.
Nemenovaný diplomat agentúre Reuters povedal, že centrifúgy, ktoré spustili v jadrovom objekte Natanz, sú „vyššej generácie“ ako doteraz používané.
Analytici tvrdia, že na výrobu uránu pre jednu jadrovú hlavicu je potrebných asi 1500 centrifúg. Irán však mal s nimi technologické problémy a nie je známe, či sa mu ich podarilo odstrániť.
Teherán pravidelne odmieta prístup jadrových inšpektorov OSN do svojich objektov a neposkytuje všetky informácie tak, ako to požaduje Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).
Iránsky jadrový program vyvoláva špekulácie, že krajina sa stane terčom amerického, prípadne izraelského útoku ešte predtým, ako sa jej podarí vyrobiť jadrovú zbraň. Na tom, v akom štádiu sú Iránci pri výrobe atómovej zbrane, sa nezhodujú ani analytici. Americké tajné služby napísali, že Irán zastavil vojenský jadrový program už pred rokmi.
Autor: mik