VILNIUS, BRATISLAVA. Napriek ekonomickému rastu rieši Litva závažný sociálny problém. Baltská krajina dosahuje najvyššiu mieru samovrážd
v Európe. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa tam ročne zabije až 40 zo 100tisíc ľudí.
Zabíjajú sa najmä muži
„Samovražda znamená spôsob, ako vyriešiť všetky problémy,“ hovorí o možných dôvodoch drevorubač z oblasti Varena Darius Linkvecius.
Ten žije s rodinou v katastrofálnych podmienkach. „Každé ráno sa budím s myšlienkou, ako nakŕmiť deti,“ dodáva jeho manželka.
Práve v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou sa vyskytujú vysoké čísla samovrážd. Vo Varene je to 71,9 na 100tisíc ľudí. Vláda vo Vilniuse sa podľa odborníkov málo snaží pomáhať týmto ľudom.
Experti očakávajú, že sa situácia zlepší, keď sa výhody ekonomického rastu rozšíria po celej Litve. Priemerné európske hodnoty by tak krajina mohla dosiahnuť v roku 2015.
Samovraždy v Litve páchajú najmä starší ľudia okolo 45-55 rokov, zväčša muži.
Medzi desiatimi krajinami
s najvyššou mierou samovrážd sa nachádza Maďarsko či Ukrajina. Podľa maďarskej psychiatričky Dory Perczel Forintos dôvodom je často beznádej. „Ich svet sa zmenšuje, začnú vidieť veci čiernobielo a to je koniec.“
Slovensko sa v rebríčku pohybuje okolo tridsiateho miesta. Podľa údajov ministerstva vnútra v roku 2006 spáchalo samovraždu 358 ľudí, pričom 87 percent tvoria muži.
Internet sprievodcom smrti
Informácie o samovraždách sú bežne prístupné aj na internete. V špeciálne zameraných fórach ľudí zaujímajú spôsoby, ako sa čo najjednoduchšie zabiť. Časté sú i otázky: „Ako dlho to trvá, kým zomriem pre nedostatok kyslíka?“ alebo „Budem cítiť bolesť?“
Internet niektorí využívajú
i ako miesto, kde o svojom čine vopred informujú. Skeptici práve ich považujú za ľudí, ktorí sa snažia len upútať pozornosť. Viaceré webové stránky tiež odhovárajú ľudí od činu a ponúkajú im bezplatnú psychologickú poradňu.
Autor: kip