BELFAST, BRATISLAVA. Čulé centrum mesta, nárast zahraničných investícií, plno turistov a hlavne koniec násilia.
Metropola Severného Írska Belfast je desať rokov po uzavretí Veľkonočnej mierovej dohody skutočnou „succes story“.
Provincia zmizla z titulných stránok, v uliciach už nepatrolujú britskí vojaci, zásadne sa zlepšila hospodárska situácia a namiesto nezamestnanosti trápi miestnych nedostatok pracovnej sily, ktorý plátajú aj Poliaci a Slováci.
Veľká noc, čo priniesla pokoj
Prijatie Veľkonočnej dohody je zásadný deň, ktorý uzavrel krvavú kapitolu britskej histórie. Tridsaťročné násilie medzi katolíkmi a protestantmi pripravilo o život 3500 ľudí.
Niektorí z hlavným strojcov Veľkonočnej dohody sa včera stretli na spomienkovej akcii v Belfaste. Prišiel šéf Sinn Féin Gerry Adams, lo • alista Davy Adams či írsky premiér Bertie Ahern, pre ktorého je to zrejme posledná návšteva Severného Írska predtým, ako v máji odstúpi pre podozrenia z korupcie.
Na stretnutí však chýbali dve osobnosti - americký exprezident Bill Clinton a bývalý premiér Británie Tony Blair.
Prvý je zanepráznednený prezidentskou kampaňou svojej manželky Hillary, druhý dal prednosť rodinnej oslave. Blair výročie komentoval slovami, že dohoda inšpiruje ľudí na celom svete a môže slúžiť ako návod pre ostatné nepokojné regióny vo svete.
Ako príklad uviedol Blízky východ, kde je však podľa neho ťažko predstaviteľné otvoriť dialóg s Hamasom. „Mnohí vnímajú dohodu ako maják nádeje pre ostatné podobné konflikty. Považujú za úžasné, že sa to podarilo,“ povedal expremiér v rozhovore pre televíziu RTÉ.
Dnes sa stretne s írskym premiérom v Dubline, aby si spoločne pripomenuli výročie.
Veľkonočná dohoda sa týkala rôznych otázok - rozdelenia právomocí vo vláde medzi unionistov a republikánov, reformy polície, prepustenia väzňov či odzbrojenie polovojenských skupín. „Na Zelený štvrtok poriadne snežilo a už sme mali za sebou celonočné rokovania. Atmosféra kolísala, raz hore - raz dolu. Až o piatej ráno na Veľký piatok sme mohli povedať - podarilo sa,“ spomína na vyjednávania vtedajší prvý minister Severného Írska Paul Murphy v denníku Western Mail.
Nepotrestaní vinníci
Región stále trápia spory o rozdelenie právomocí a násilie zanechalo stopy na ľuďoch.
Aj dnes je pri spomienke na Krvavú nedeľu v Derry napätá atmosféra, vinníci za výbuch v Omaghu stále nestoja pred súdom a mnohé katolícke rodiny požadujú ospravedlnenie od britskej vlády za zabitie blízkych. Obom komunitám sa však nikdy nežilo tak pokojne ako teraz. Podľa prieskumu z roku 2006 si až 56 percent obyvateľov Severného Írska myslí, že vzťahy medzi katolíkmi a protestantmi sú najlepšie v histórii.
„Zbrane sú už mimo politiky a moc je rovnomerne rozdelená,“ povedal podľa Irish Times americký senátor Ted Kennedy, ktorého rodina má korene v Írsku.