J bola spočiatku polichotená. Špeciálna škola je dobrá pre jej špeciálne nadané dieťa. Keď jej to vysvetlili, odmietla.
So špeciálnou školou by sa jej syn Efgani zrejme nestal tým, čím je. Prvým poslancom Bundesratu (druhej komory rakúskeho parlamentu), ktorý sa nenarodil v Rakúsku.
Nebolo to ľahké. U našich susedov žije takmer desať percent cudzincov, z toho viac ako stotisíc Turkov, ktorých rodičia väčšinou prišli do krajiny ako gastarbeiteri. Pre mnohých z nich však ostávajú slogany o rovnosti šancí len sloganmi. „Sú zreteľné hranice. Musel som vždy pracovať na 120 percent, aby ma brali,“ hovorí Efgani Dönmez. On žije v Rakúsku od svojich troch mesiacov. Vychodil rakúske školy, vyučil sa za technika, vyštudoval sociálnu prácu. Od roku 2006 sedí vo vedení strany Zelených v meste Linz, aby sociálne záležitosti pomohol zlepšiť. Teraz postúpil. “Je mi radosťou a cťou zastupovať záujmy Horného Rakúska v Bundesrate,“ povedal, keď ho uviedli do funkcie.
V rakúskej spolkovej politike je to novinka. V krajinských parlamentoch už síce sedia dve poslankyne za Zelených – Maria Vassilakou a Alev Korun, ale v celorakúskom parlamente doteraz nepochádzal nikto z rodiny migrantov.
Efgani Dönmez je prvý a nebude to mať ľahké. Musí mnohým dokázať, že nedostal šancu pre turecký pôvod, ale preto, že je schopný.
Ale to dokazuje celý život.