NEAPOL, BRATISLAVA. Piazza del Plebiscito, hlavné námestie v Neapole, patrilo štyri dni pred voľbami v Taliansku k jedným z posledných bojových polí pravice a ľavice pred nedeľňajším hlasovaním.
Vavrín pre víťaza si z neho podľa talianskych médií odniesol Silvio Berlusconi. Tretí najbohatší Talian prišiel svojich voličov pozdraviť vo veľkom štýle. Dorazil na limuzíne, obkľúčený svojimi osobnými strážcami. Najviac boli podľa denníka La Repubblica na svojho hrdinu zvedavé vyfintené paničky v strednom veku, ktoré jeho neprajníci prezývajú „berlusconitas“.
Berlusconi útočí na sudcov
Mediálny magnát počas celej kampane potvrdzoval svoju povesť šoumena. Ženám sa zaliečal priznaním, že sa pred svojou manželkou skrýva pod posteľ. Nedávno označil pravicové političky za oveľa krajšie ako ich ľavicové kolegyne. „Ľavica je nevkusná, dokonca aj čo sa týka žien,“ citovala jeho slová britská BBC.
Berlusconi hýril počas mítingov sľubmi, ktoré sa Talianom, frustrovaným ekonomickým prepadom ich krajiny, dobre počúvali. Il Cavaliere sa dušoval, že skreše dane, pre chudobnejších postaví lacné byty, každému novorodencovi dopraje viac než 1000 eur a štátny dlh vyrieši predajom nevyužitých verejných budov.
Vlastník televízneho impéria Mediaset vie, ako predať sny. A Taliani, unavení dvojročnými hádkami v Prodiho kabinete, sú ochotní uveriť mu a odpustiť aj jeho problémy so zákonmi. Koniec koncov, v každej jeho doterajšej kauze sprenevery peňazí či falšovania účtov mu súdy nič nedokázali.
Berlusconi navyše nedávno pobúril sudcov, keď vyhlásil, že by sa mali nechať pravidelne mentálne vyšetriť. Sám tvrdí, že je obeťou súdnictva a že na svoju obhajobu už u právnikov minul 160 miliónov eur. Bývalý protimafiánsky vyšetrovateľ Antonio Di Pietro britskému denníku Telegraph povedal, že vyšetriť by sa mal nechať Berlusconi. „Je tak trochu blázon,“ citoval Telegraph Di Pietra.
Veltroni nestrháva davy
Predvolebné prieskumy napriek tomu favorizujú milánskeho rodáka za víťaza volieb. Potvrdzujú, že Berlusconi stavil na správnu kartu. Napriek vysokému veku (v septembri oslávi 72 rokov), budí jeho tvár, ktorej pomohli viaceré chirurgické zákroky a implantácia vlasov, stále aktívny dojem.
„Stále hovorím svojim ľuďom, že majú pravdu, keď tvrdia, že som pristarý, aby som riadil modernú krajinu,“ nebál sa priznať v diskusii k tomu, z čoho chcú jeho protivníci urobiť nevýhodu. Rýchlo však dodal, že má okolo seba ľudí, ktorí moderným veciam rozumejú.
Ľavicový rival Walter Veltroni síce každý deň žasne nad tým, akou múdrosťou sa zase Berlusconi na svojom mítingu blysol, na jeho turné mu však načúva oveľa menej ľudí.
Na zelený autobus Demokratickej strany, ktorým rímsky exstarosta brázdil Taliansko, bolo zvedavých oveľa menej voličov ako na Berlusconiho limuzíny. Veltroniho názory na mafiu či dereguláciu sú nesporne zaujímavé, bývalý žurnalista však tiahne do boja pod farbami ľavice, ktorú mnohí obviňujú z hospodárskej stagnácie krajiny.
Výhoda vlastných médií
Analytici tvrdia, že keby sa voľby konali pred dvomi rokmi, keď bol Veltroni nielen rímskym hrdinom za to, ako radnica zvládla masy ľudí pri pohrebe pápeža Jána Pavla II., bol by jasným víťazom.
Veltroni však za svojím súperom zaostáva podľa niektorých prieskumov až o deväť percent. Spolieha sa na nerozhodných voličov, ktorí tvoria údajne až tretinu z 58 miliónov voličov.
Autor desiatky kníh sľubuje Talianom ozdravenie ekonomiky a transparentnosť. Chce pre krajinu urobiť to, čo urobil Tony Blair pre Britániu. „Taliansko stálo pridlho na jednom mieste,“ citovala ho agentúra AP.
Aby však zabránil Berlusconimu tretíkrát sa postaviť na čelo vlády, bude potrebovať viac ako len podporu herca Georgea Clooneyho, ktorý už roky žije v Taliansku.
Svetlá reflektorov sú totiž viac upriamené na jeho rivala, aj vďaka médiám, z ktorých väčšinu Berlusconi vlastní. A tie už neraz naklonili misky váh na jeho stranu.