KÁTHMANDÚ, BRATISLAVA. Kilometre nehostinnou prírodou včera prešli tisíce Nepálčanov. Ich cieľom bol definitívny pád kráľa s diktátorskými chúťkami a koniec násilia ľavicových rebelov. Pri volebných urnách stáli už pri východe slnka a predpoludním svoj hlas odovzdala vyše polovica všetkých voličov. Včerajšie voľby prilákali najviac Nepálčanov v histórii.
Hlasovanie bolo podľa magazínu Nepali Times väčšinou pokojné, na viacerých miestach krajiny však opäť došlo k nepokojom. Problémy spôsobili zväčša mladí maoisti. V meste Ramečáp zablokovali cesty smerom k volebným miestnostiam a hrozili ľuďom smrťou.
V centrálnom Nepále maoisti podpálili volebnú miestnosť a urna s hlasmi na inom mieste skončila v rieke. Podľa agentúry AP pri voľbách zahynul najmenej jeden človek. O hlasy do rady, ktorá má zmeniť ústavu, sa pritom včera uchádzala aj Komunistická strana maoistov.
Krajina sa pravdepodobne zmenou ústavy vzdá 240-ročného kráľovstva a vydá sa na cestu vlastného spôsobu demokracie.
Líder neovláda mladých
Prvé odhady po uzavretí miestností hovorili o prevahe umiernenejších ľavičiarov, Únie marxistov-leninistov. Obe komunistické strany stoja proti sebe a pred voľbami spoluprácu nepripúšťali.
Maoisti charizmatického lídra Pračandu sa ani pár dní pred voľbami nedokázali vzdať násilia a ich mládežnícka organizácia rozpútala prestrelky, pri ktorých zahynulo najmenej deväť ľudí.
Pračandova ozbrojená gerila sa pred dvomi rokmi po krvavej občianskej vojne stiahla z pralesov. Oficiálne sa vzdala zbraní
a súhlasila so zvrhnutím kráľa
v demokratických voľbách.
Pračanda podľa New York Times aj včera uisťoval verejnosť, že jeho strana výsledky volieb prijme. Jeho mladí rebeli napriek tomu ešte pred uzavretím volebných miestností vyhlasovali Pračandovo víťazstvo a volali po jeho zvolení za prezidenta.
Hory plné zbojníkov
Slovenský horolezec Dodo Kopold, ktorý bol minulý rok v Nepále dva razy, hovorí, že nebezpečenstvo z hôr úplne nezmizlo. „V týchto krajinách kto nemá zbrane, ten nemá silu. Čím viac samopalov, munície a mladých ľudí, tým lepšie. A popri maoistoch vznikajú neustále ďalšie ozbrojené hnutia ako huby po daždi,“ povedal Kopold. Niekoľkých jeho kamarátov na ceste Himalájami už ozbrojenci ozbíjali.
Bežní Nepálčania veria, že včerajšou voľbou sa útlaku kráľa i rebelov definitívne zbavia. „Politické strany nás terorizovali a zatlačili do našich domovov na dlhé týždne,“ povedal obchodník stojaci v rade voličov agentúre Reuters. Aj jemu na krku visel typický veniec z kvetov ako symbol mieru. „Krv a guľky konečne povedú k mieru a kvetom.“
Voľby monitorovala aj pozorovateľská skupina Carter Center bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera. Carter pre New York Times hlasovanie označil za pokojné a „so silným transformačným nábojom“.
Horolezci sa chcú vrátiť
Nepokojný volebný Nepál podľa Kopolda znepokojil aj horolezeckú komunitu. Mnohých znechutilo, že aj Káthmandú po vzore Číny zablokovalo prístup na Mount Everest.
„Navonok negatívne správy vypuknú vždy ako veľká bublina. Na jeseň som priamo v Nepále žiaden nepokoj vôbec nevnímal. Išlo o ticho pred búrkou,“ povedal Kopold.
Nepál
V krajine s 26 miliónmi obyvateľov je 17,6 milióna voličov.
Stáročia je hlavou štátu kráľ, vtelenie hinduistických bohov.
Nepál je bránou do Himalájí a k najvyššiemu vrchu sveta.
V multietnickej spoločnosti spolu žijú hinduisti a budhisti.
Monarchia končí
V 70. rokoch na Slovensku študoval mikrobiológiu, dnes je šéfredaktorom časopisu Nepali Times.
V deň volieb Káthmandú odpovedal KUNDA DIXIT.
Aká je situácia v Nepále, neprišlo k násilnostiam?
„Káthmandú nie je pokojné, ale plné eufórie. V uliciach vládne festivalová atmosféra, pretože voľby sa nakoniec vyhli rozsiahlemu násiliu, účasť bola dobrá.“
Dokážu royalisti udržať kráľovstvo?
„Nie. Myslím, že dni monarchie sú zrátané."
Ako ľudia vnímajú odzbrojených maoistov, ktorí sa uchádzali o ich hlasy?
„Maoisti nevyužili šancu nových tvárí v politike. Ich líder Pračanda nedokázal zastaviť svoju mládežnícku organizáciu pred rozpútaním násilností a podkopal tak svoje nádeje vo voľbách.“
Čo predpovedáte krajine po voľbách?
„Zvolená rada sa musí vyrovnať so zanedbávanou ekonomikou. Nepál je najchudobnejšia krajina v Ázii.“
Snažili sa vašu prácu pred voľbami narušiť štátne úrady alebo ozbrojení rebeli?
„Nepál má najslobodnejšiu tlač na svete. Médiá sa úspešne postavili pokusu o diktátorskú cenzúru a už nebudú tolerovať akúkoľvek cenzúru. O istých snahách o zásahy armády sme však počuli.“