Výhody mozgovej obrny

Narodil som sa skoro pred 27 rokmi. Rodičia sa tešili, ale to ešte nevedeli, aký problém im bol zhora pridelený. Keď som mal asi rok, všimli si, že sa nepokúšam chodiť ako väčšina detičiek. Diagnóza: detská mozgová obrna. Bu, bu, bu!

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – REUTERS)

Komunisti mi dali odporúčanie na špeciálnu školu a so zápisom v papieroch: retardácia reči a motoriky. V realite to vyzerá tak, že človek kríva.

Pri detskej mozgovej obrne má človek dve možnosti. Buď ho dostane úplne a skončí na vozíku, alebo ho to len lizne a ostane liznutý. Takže ja som liznutý.

Najdôležitejší je prístup rodičov, ktorý vám buď pomôže, alebo vás zničí. U mňa to bolo vyrovnané. Mama sa ma vždy snažila chrániť, na druhej strane otec u mňa nikdy nerobil výnimky. Musel som mu pomáhať v záhrade a dostal som spravodlivú bitku, keď som zapálil pasienky :-). Bol som lenivý cvičiť, išiel som však do školy. A žiadna špeciálna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zlý ako čert

Školské roky boli v pohode. Teda, ako pre koho. Bol som zlý ako čert. Mama sa už hanbila chodiť na rodičovské stretnutia, keďže môj talent niekoho vytočiť bol vždy spomenutý.

Teraz mi je už jasné, prečo to tak bolo. Bolo pre mňa príjemnejšie, keď na mňa ukazovali ako na niekoho, kto vystrája a tým „zapadne“, ako na niekoho, koho treba ľutovať. Toto je jeden z dôvodov, prečo sú niektorí postihnutí ľudia nepríjemní.

Triedny učiteľ mi raz povedal, že môžem byť rád, že chodím do normálnej školy a že zo mňa nikdy nič nebude. Od toho dňa to bolo na neudržanie a stredná škola a puberta to len umocnili.

Uvedomenie prišlo na maturitách, keď som štyri roky flákania dobehol za pár dní akademického voľna. Uvedomil som si: dosť bolo hrania na niečo, čo nie som. A energiu, ktorú som vkladal do toho, aby som sa vyrovnal ostatným, venoval som sám sebe. A tak sa zo mňa stal právnik s hodnotením výborný na štátniciach.

SkryťVypnúť reklamu

Krivý

Moje detstvo sa nijako špeciálne nelíšilo od detstva ostatných. Bolo to najmä tým, že ja som nechcel. Výsmechy a skloňovania slova „krivý“ som sa naučil úplne ignorovať. Dokonca som sa naučil zo svojho postihnutia aj ťažiť. Keď mi to vyhovovalo, tak ma bolela noha, tiež choroba bola pre mňa hnacím motorom, lebo som musel vždy dokazovať, že som nielen rovnako dobrý ako ostatní, ale aj lepší.

Svoje postihnutie využívam ako krásna žena svoje prsia. Hneď zaujme a ľudia sú zvedaví. A napríklad policajti mi nedajú pokutu.

Jasné, že to nie je také jednoduché. Veľa ľudí sa komunikácii so mnou vyhýba. Nemám im to za zlé. Nevedia, ako reagovať. Mal som podobný problém, keď som plával za Zväz telesne postihnutých. U ostatných bola miera postihnutia diametrálne odlišná a ani ja som nevedel, ako sa k nim správať, či sa ich môžem dotknúť, či im neublížim. Nemyslím, že by sa zdravým postihnutí hnusili, len nevedia, ako sa v ich prítomnosti správať. Preto ľudia, nebojte sa postihnutého dotknúť. Nehryzie a ani neumrie na strašné bolesti.

SkryťVypnúť reklamu

Problém so zamestnaním

Nepríjemné je však hľadanie si zamestnania. Tu sa s predsudkami stretávam stále. Kým v zahraničí je úplne normálne, že telesne postihnutí pracujú, u nás sa mi zdá, akoby každý zamestnanec musel byť fyzicky dokonalý. Česť výnimkám. Nepovažujem sa za génia, ale právo milujem a myslím, že som v ňom dobrý. Študujem ho neustále, čítam, chystám sa na dok­torát. Idem na pohovor k jednému z najrenomovanejších slovenských advokátov. Zo začiatku nerozumiem, prečo sa ma jeho koncipient pýta, či mi nebude prekážať, že musíme ísť o poschodie nižšie. Zaplo mi až na druhýkrát a hovorím: „Fešák, ja denne preplávam tri kilometre, 16 schodov ešte zvládnem.“

Problematike žien sa venovať nebudem, ale aj tu je výhoda byť postihnutým. Máte teoreticky väčšiu šancu, že žena vás bude ľúbiť pre to, aký ste, a nie ako vyzeráte :-)

SkryťVypnúť reklamu

Som maximálne spokojný so svojím životom. Zvyknem hovorievať, že keby za mnou prišiel Boh a ponúkol by mi, že mi vylieči nohu, ale uberie mi z intelektu, tak mu poviem, nech sa radšej zahrá aj s druhou nohou.

A moja rada? Pre postihnu­tých to, aby pochopili, že nie všetci ľudia sú zlí, neľutovali sa a najmä si dávali vysoké ciele a naučili sa prijímať pomoc. A pre „zdravých“? Nebojte sa postih­nutých ľudí, správajte sa k nim ako k seberovným, ale aj pozor na nich! Sú veci, v ktorých môžu byť oveľa lepší ako vy. A pre rodičov, ktorí vychovávajú postihnuté dieťa: mať postihnuté dieťa nie je trest. Je to odmena pre to dieťa, lebo sa dostalo do rodiny, ktorá ho bude milovať a ktorá sa vie o dieťa postarať.

zavodsky.blog.sme.sk

Autor: Gabriel Závodský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 640
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 587
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 029
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 423
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 085
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 040
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 803
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 328
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu