Austrália si oheň bude strážiť sama

Austrália sa chystá privítať olympijskú štafetu. Premiér Kevin Rudd je v rozpakoch, ako sa zachovať.

Olympijskú pochodeň strážia aj v Pakistane činski ochrankári. V Austrálii nebudú.Olympijskú pochodeň strážia aj v Pakistane činski ochrankári. V Austrálii nebudú. (Zdroj: REUTERS)

MELBOURNE. Na budúci týždeň dorazí olympijská pochodeň do Austrálie. Austrália, podobne ako Spojené štáty, zrevidovala program štafety na svojom území po tom, čo v Paríži oheň dvakrát z bezpečnostných dôvodov udusili.

Strastiplná cesta ohňa už od Olympie roznáša po svete namiesto radosti, spájania národov, kultúr a obyčajných ľudí iba hnev, potýčky a množstvo problémov. Premenila sa na politickú propagandu narúšanú odporcami a rebelmi.

Za vinníkov sú označovaní nielen demonštranti, ale aj čínske úrady, ktoré nasadili vlastnú ochranku a títo strážnici obkolesili pochodeň tak, že členovi štafety nevidno ani do tváre. Nevedno, či sa teší, či vníma ľudí okolo seba, alebo sa iba strachuje o vlastnú kožu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Premiér nepobeží

Austrália pripravuje svoju etapu s ohňom na 24. apríla v Canberre. Novozvolený predseda vlády Kevin Rudd povedal, že svoje pôvodné rozhodnutie zmenil a v bežeckej štafete sa neobjaví.

Na austrálskom území nechce vidieť žiadnych čínskych ozbrojených ochrankárov. ,,Austrália si vie zabezpečiť ochranu sama, nepotrebujeme cudzích,“ povedal Rudd.

Austrálska federálna polícia potvrdila, že povolí prítomnosť len dvoch zástupcov z Číny v tajomných čiernych teplákoch v uliciach Canberry. Šéf organizačného výboru londýnskych OH 2012 Sebastian Coe, ktorého v Londýne odstrčili, ich nazval kriminálnikmi.

Poslanie olympijskej pochodne sa stráca už od napätého zapálenia fakle v Olympii. Smutný osud ohňa pekinských hier nabral tvrdý kurz práve v Paríži, kde v roku 1894 obnovili antickú olympijskú myšlienku.

SkryťVypnúť reklamu

Práve francúzsky prezident Nicolas Sarkozy bol prvou hlavou štátu vyzývajúcou na bojkot otváracieho ceremoniálu, ak Čína nezačne rokovať s tibetským dalajlámom. Austrálsky člen exekutívy Medzinárodného olympijského výboru Kevan Gosper vyjadril sklamanie nad nenávisťou, s akou aktivisti za dodržiavanie ľudských práv v Tibete zamerali svoj odpor proti pochodni a jej nositeľom: „Olympijský oheň sa stal obeťou hnevu na hostiteľskú krajinu z radov profesionálnych buričov.“

Plánajú tichú demonštráciu

Výkonný šéf Austrálskej tibetskej rady Paul Bourke oznámil, že Tibeťania plánujú tichú demonštráciu v Canberre na 24. apríla. Kým v Londýne privítal oheň premiér Gordon Brown, v Canberre to bude ,,iba“ ministerka športu Kate Ellisová. Premiér Rudd nevie, či vôbec pôjde na otvárací ceremoniál do Pekingu. Povedal, že si to ešte rozmyslí a rozhodne sa tesne pred 8. augustom.

SkryťVypnúť reklamu

Oheň vítali v Pakistane

Pakistanský olympijský výbor vyzval médiá, aby sa vyhli zmienkam o problémoch v Tibete.

Pochodeň s olympijským ohňom sa po etapách v Európe, na oboch amerických subkontinen­toch a v Afrike opäť vrátila na ázijskú pôdu. Včera pristál letecký špeciál pekinskej olym­pijskej eskorty v pakistanskom Islamabade.

Hoci sa v krajine s pročínsky orientovaným režimom prezidenta Parvíza Mušarráfa neočakávali protibetské protesty podobné tým, aké boli v Londýne, Paríži či San Franciscu, pakistanskí organizátori prijali veľmi prísne bezpečnostné opatrenia.

Pakistanci zobrali návštevu pochodne ako prestížnu záležitosť a národný olympijský výbor dokonca vyzval tamojšie médiá, aby sa vyhli negatívnym komentárom a zmienkam o problémoch v Tibete. Pre Islamabad je Peking strategickým vojenským a ekonomickým part­nerom, s ktorým ho spája nepriateľstvo voči indickému susedovi.

SkryťVypnúť reklamu

Štafeta s olympijským ohňom má za sebou po rušných zastávkach v Európe a USA pokojné návštevy v Argentíne, Tanzánii, Ománe aPakistane.

Nasledujú však zrejme ďalšie ťažké úseky etapy. V indických mestách Naí Dillí a Bombaj žije početná komunita vysťahovalcov z Tibetu. V Indonézii možno očakávať akcie islamských extrémistov. Potom prejde štafeta do Austrálie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 482
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 612
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 261
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 712
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 649
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 960
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 834
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 338
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu