.
A povedia aj to, čo pred svojimi kolegami radšej taja.
Najskôr šéf sociálnych demokratov Jiří Paroubek študentom na univerzite v Ústí nad Labem odhalil ruské tajomstvo amerického radaru v Brdoch. „Bude postavený tak, aby nesledoval situáciu na území Ruska,“ povedal pred dvoma týždňami.
Teraz študentským otázkam neodolal ani premiér Mirek Topolánek. Po niekoľkých týždňoch váhania povedal, že nepôjde na olympiádu. Chystal si to až na stretnutie s budúcimi právnikmi v Brne.
Najskôr hovoril, že za neho rozhodne vláda. A potom sa rozhodol predsa len sám. „Lucie Talmanová je členkou spolku priateľov Tibetu a to by som jej nemohol urobiť,“ povedal s narážkou na svoju priateľku a podpredsedníčku parlamentu, pre ktorú opustil svoju manželku. Doplnil tiež, že by sa nerád zúčastnil na oslave sily a veľkosti komunistickej Číny.
Českí komentátori Topolánkovo načasovanie označili za plánovanú komédiu. Fraškou je pre nich aj spôsob, akým sa politici s bojkotom olympiády vyrovnali. Prezident Václav Klaus napríklad neúčasť v Pekingu oznámil na svojej internetovej stránke v sekcii Co Klaus neřekl. Niekoľko dní potom o bojkote mlčal, až nakoniec jeho kancelár povedal, že prezidenta v lete čaká vážna operácia bedrového kĺbu.
Jednoznačný postoj proti čínskej olympiáde od začiatku vyjadrili iba ministri zelených Karel Schwarzenberg a Ondřej Liška a primátor Prahy za ODS Pavel Bém. Najsilnejšia opozičná strana ČSSD oficiálnu pozvánku do Pekingu nedostala, ale jej líder Paroubek trvá na tom, že na bojkot olympiády a otváracieho ceremoniálu ani pre Tibet nie je dôvod.