WASHINGTON, BRATISLAVA. Len zriedkakedy oslavuje v Bielom dome narodeniny niekto iný, ako americký prezident. Ten včera doprial túto poctu pápežovi Benediktovi XVI.
George Bush privítal v utorok večer na leteckej základni Andrews Air Force Base so svojou manželkou Laurou hlavu rímskokatolíckej cirkvi na jej prvej návšteve Spojených štátov.
Pápeža vítali pompézne
Na včerajšok, deň pápežových narodenín, pripravil americký prezident pre svojho 81ročného hosťa v Bielom dome slávnosť. Josepha Ratzingera na ňu prišlo do Bieleho domu privítať 9000 ľudí. Tí oslávencovi zaspievali „Happy birthday“.
Pre pápeža zaznelo 21 delostreleckých sálv a americká sopranistka Kathleen Battleová spievala modlitbu Otčenáš. V Oválnej pracovni potom nasledovali súkromné rozhovory. Na počesť pápeža usporiadal Bush aj večeru, na ktorej sa podávali bavorské špeciality.
Na tej však už Benedikt XVI. chýbal. Večer strávil na Vatikánskej ambasáde, kde na oslavu svojich narodenín pozval amerických biskupov.
Vatikán si ctí Ameriku
V roku 2007 sa pápež Benedikt XVI. objavil na titulke denníka New York Times len dvakrát. Jeho predchodca Ján Pavol II. sa v treťom roku svojho pontifikátu usmieval z prvej strany svetoznámych novín až 25krát.
Napriek tomu návšteva nového lídra 1,1 miliardy katolíkov vo Washingtone vzbudzuje medzi Američanmi obrovský záujem. Môže za to aj fakt, že v krajine vzrástol počet kresťanov príchodom hispánskych imigrantov. Tí tvoria až 40 percent zo 70 miliónov amerických rímskokatolíkov.
Rozhovoru oboch lídrov preto dominovali najmä témy imigrácie, ľudských práv a náboženského extrémizmu. Pápež vyzval amerických lídrov, aby zakladali svoje politické a sociálne rozhodnutia na morálnych princípoch. Žiadal tiež trpezlivú diplomaciu pri riešení medzinárodných problémov a pri presadzovaní svetového pokroku.
„Prišiel som ako priateľ, hlásateľ evanjelia, s veľkým rešpektom pre vašu pluralitnú spoločnosť,“ povedal pápež podľa agentúry Reuters na recepcii u Busha.
„Vo svete, kde niektorí zneužívajú Boha, aby ospravedlnili svoje teroristické činy, vraždy a nenávisť, potrebujeme vaše posolstvo, že Boh je láska,“ vrátil pápežovi poklonu Bush.
Pápež zatienil aj Browna
Vzťahy medzi Vatikánom a Bielym domom neboli vždy najideálnejšie. Svätá stolica nesúhlasila s americkou inváziou do Iraku v roku 2003, vyzývala na zastavenie popráv v elektrickom kresle či mučenia vo väzniciach ako Abú Ghraib.
Nástup Bushovej administratívy a zvolenie Josepha Ratzingera za nového pápeža v apríli 2005 však priblížili Washington k Rímu. Bush a Benedikt XVI. majú rovnaký názor na zakázanie interrupcií či embryonálneho výskumu.
Spolupracujú tiež v charitatívnej a humanitárnej oblasti v krajinách tretieho sveta.
Pompézne privítanie bolo potvrdením snáh o užšiu spoluprácu a zatienilo aj návštevu britského premiéra Gordona Browna vo Washingtone.