WASHINGTON. Najvyšší súd Spojených štátov včera rozhodol, že poprava smrtiacou injekciou nie je protiústavná. Jasnou väčšinou hlasov sedem proti dvom odmietol sťažnosť, ktorá protestovala proti krutosti takého spôsobu popravy.
Používanie smrtiacej injekcie odmietali dvaja muži v cele smrti v Kentucky. Nežiadali milosť, iba iný druh popravy.
Najvyšší súd prípad prevzal v novembri minulého roku a odvtedy platilo na popravy v celých Spojených štátoch moratórium. Verdikt včera otvoril cestu k obnoveniu najvyššieho trestu. Zatiaľ nie je jasné, kedy odložené popravy vykonajú.
Ochrancovia ľudských práv od rozhodovania súdu očakávali stop pre smrtiacu injekciu a otvorenie debaty o zrušení trestu smrti v Spojených štátoch.
„Počas moratória sme verili
v zníženie počtu popráv,“ povedala Monika Navrátilová z Amnesty International Slovensko.
Odporcov trestu smrti pobúril prípad z roku 2006, keď odsúdený Angelo Diaz po vpichnutí injekcie zomieral netradične dlho, takmer pol hodiny. Tradične sa smrť dostaví do štvrť hodiny. Proces má tri fázy. Najskôr odsúdeného znehybnia, potom prestane dýchať a nakoniec mu prestane tĺcť srdce.
Jeden zo sudcov, ktorí hlasovali za ústavnosť použitia injekcie, sám trest smrti spochybnil. „Prišiel čas zabiť trest smrti?“ opýtal sa podľa New York Times John Stevens, ktorý tri desaťročia stojí za najvyšším trestom.
Injekcia smrti
V USA ju používajú 30 rokov.
Doplnila tak elektrické kreslo, plynovú komoru, obesenie a zastrelenie.
Využíva ju všetkých 36 amerických štátov s trestom smrti okrem Nebrasky, ktorá uprednostňuje elektrické kreslo.
Autor: jko