BRATISLAVA. Bývalý námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Branislav Bríza podpísal minulý rok v apríli až dve reštitučné zmluvy, vďaka ktorým sa dostala firma blízka predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi k lukratívnym pozemkom vo Vysokých Tatrách. Urobil tak v čase, keď bol vtedajší šéf fondu František Hideghéty (SMK) na dovolenke.
Prvá zmluva sa týkala Veľkého Slavkova a stála kreslo Brízu aj ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (obaja HZDS). Bríza ju podpísal 10. apríla 2007. Viac ako milión štvorcových metrov pôdy sa vzápätí ocitlo v rukách spoločnosti GVM, za ktorou stoja Mečiarovi ľudia. Pozemky v trhovej hodnote asi pol druha miliardy kúpili od reštituentov za necelých 13 miliónov korún.
Druhá zmluva sa týka Veľkej Lomnice a doteraz sa o nej nevedelo. Denník SME si ju vyžiadal od pozemkového fondu na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Aj túto zmluvu podpísal Bríza 10. apríla 2007, v posledný deň, dokedy mal od Hideghétyho plnú moc.
Reštituenti vzápätí pôdu s rozlohou viac ako 675-tisíc štvorcových metrov predali firme GVM za tri milióny korún.
Reštituent: Išli sme pod cenu
Obe kauzy spájajú aj rovnaké osoby reštituentov. Katarína Ninitzová a jej rodina (celkovo osem ľudí) mali pôvodne nárok na pozemky v okrese Michalovce. Namiesto toho im pozemkový fond pridelil pôdu v takmer 200 kilometrov vzdialenom Veľkom Slavkove a v susednej Veľkej Lomnici.
Ninitzová v minulosti potvrdila, že firmu GVM predtým nepoznali. Všetko vraj vybavoval právny zástupca reštituentov František Kočka, ktorý sa pozná so spolumajiteľom GVM Gabrielom Vysaníkom. „Urobili sme to neuvážene, pre tú firmu to bola výhodná kúpa,“ povedala Ninitzová o predaji pôdy vo Veľkom Slavkove.
Dnes priznáva, že aj pozemky vo Veľkej Lomnici predali „veľmi lacno, doslova za bagateľ“. O dôvodoch však nechcela hovoriť, vraj sa máme obrátiť na advokáta Kočku.
„Nezachoval sa seriózne, pracoval skôr pre druhú stranu. Ani sme nevedeli, aké pozemky nám fond pridelí, že pôjde o Tatry, sme sa dozvedeli až neskôr. Všetko bolo vopred dohodnuté s tým, že hneď, ako ich dostaneme, predáme ich firme GVM,“ povedal jeden z reštituentov.
Kočka na otázky, prečo nedohodol pre reštituentov lepšiu cenu, a či ho platila aj firma GVM, odpovedal: „Pri plnení povinností chránim záujmy svojich klientov. Úlohou advokáta je právne zabezpečenie vecí dohodnutých medzi zmluvnými stranami, a nie dojednávanie obchodných podmienok, do ktorých patrí aj cena.“
Bališ: Prečo otravujete?
Kým o pozemkoch vo Veľkom Slavkove firma GVM priznala, že na nich chce postaviť golfové ihrisko a hotel, o plánoch vo Veľkej Lomnici mlčí. Konateľ firmy Pavol Talčík po tom, ako sme sa mu predstavili a povedali, o čo ide, telefón zložil.
„Prečo otravujete, keď som vám povedal, že nechcem s vami hovoriť?“ reagoval spolumajiteľ GVM Milan Bališ. S druhým vlastníkom firmy Gabrielom Vysaníkom sa nám spojiť nepodarilo.
Mečiara otázky na pôdu nahnevali. „Prečo sa ma na to pýtate? Nič o tom neviem,“ povedal. „Neverím ani slovo, pretože ste viackrát manipulovali.“
O kauze Veľká Lomnica nechcel hovoriť ani Bríza. „Keďže som trestne stíhaný, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Nechcem, aby ma niekto napadol, že cez médiá ovplyvňujem svedkov.“
Už ich vlastnia
Prevod pozemkov vo Veľkom Slavkove zablokovala prokuratúra. V prípade pôdy vo Veľkej Lomnici sa zrejme firma GVM nemusí ničoho obávať. Podľa výpisu z katastra je totiž ich právoplatným vlastníkom.
Hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová však na otázku, či je možné, že zablokujú aj prevod pozemkov vo Veľkej Lomnici, odpovedala: „Na tieto otázky je predčasné odpovedať. Vyšetrovanie stále pokračuje.“
Golfový raj
Pozemky pod Tatrami sú dobrou investíciou. Vedia to aj známi hokejisti, ktorí si stavajú domy vo Veľkej Lomnici.
Veľká Lomnica je podobne ako Veľký Slavkov atraktívna najmä svojou polohou – do známych tatranských obcí ako Starý Smokovec je to len niekoľko kilometrov.
„Veľká Lomnica je momentálne na špici záujmu developerov,“ hovorí realitný maklér Ľubomír Dutko.
V obci je golfový areál, ktorý zlákal aj viaceré hviezdy NHL. V jeho blízkosti si kúpili pozemky Miroslav Šatan a Zdeno Chára. Ten je spolu s Petrom Bondrom, ktorý stavia vo Veľkej Lomnici dom, aj členom Lomnického golfového klubu.
V centre golfového areálu je štvorhviezdičkový hotel, ktorý označil týždenník Trend za najlepší na Slovensku. V obci sa stavia aj komplex apartmánov či aquapark, ktorého základom bude dva kilometre hlboký geotermálny vrt. Ten by mal slúžiť na vykurovanie golfového ihriska.
Atraktívnosť obce sa odráža aj na cene pozemkov. Parcely, ktoré kúpila vo Veľkej Lomnici firma GVM, sú zatiaľ ornou pôdou. „Tá sa predáva od 100 do 150 korún za meter,“ hovorí Dutko.
Znamená to, že cena pozemkov je momentálne 70 až 100 miliónov korún.
Ak sa však zmení územný plán, cena pôjde prudko hore. „Stavebné pozemky sa predávajú od 1500 do 3000 korún za štvorcový meter,“ povedal Dutko.
Hodnota pozemkov, ktoré kúpila od reštituentov firma GVM, tak môže v budúcnosti vzrásť až na úroveň jednej miliardy korún.
(vag)
Kto je kto
Vladimír Mečiarpredseda HZDS, ktorý dosadil do funkcie Branislava Brízu. Obchod politicky prikryl, o čom svedčí aj to, že hoci mu Fico odvolal Jureňu, v koalícii zostal. Má blízke vzťahy s Milanom Bališom, ktorý mu radil v bezpečnostných otázkach
Branislav Bríza
bývalý námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu, nominant HZDS. Medzi 29. marcom a 10. aprílom 2007, keď mal plnú moc, podpísal 16 zmlúv s reštituentmi, z ktorých neskôr profitovali aj ľudia blízki HZDS.
Milan Bališ
spolumajiteľ firmy GVM. S Mečiarom sa pozná šesť rokov, sprevádzal ho aj na oslavu Rezešových narodenín v španielskom Alicante. Mečiara zoznámil aj s Petrom Zieglerom, ktorý tvrdí, že mu požičal peniaze na vilu Elektra.
Gabriel Vysaník
spolumajiteľ GVM, ktorý sa pozná s advokátom reštituentov Františkom Kočkom. V roku 1998 bol s Rezešom vo volebnom tíme HZDS. Podniká aj s Ondrejom Žembom, ktorého viaceré médiá označili za člena popradského podsvetia.
Pavol Talčík
konateľ firmy GVM, ktorým je však zrejme len na papieri. Vlastní penzión v Trenčianskych Tepliciach, ktorý susedí s Mečiarovou Elektrou.
Týždenník Plus 7 dní napísal, že penzión v skutočnosti patrí Mečiarovi. Talčík to poprel.
František Kočka
advokát reštituentov, ktorý komunikoval s vedením fondu. Reštituenti mu vyčítajú, že nedostatočne hájil ich záujmy pri rokovaniach s firmou GVM. Pozemky vo Veľkom Slavkove a Veľkej Lomnici predali len za 16 miliónov korún.
Pozemky má aj Svobodov človek
Branislav Bríza prideľoval reštituentom aj vinice. Časť z nich vlastní človek, ktorý podnikal so zavraždeným bossom podsvetia.
Branislav Bríza ako námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu za HZDS podpísal 10. apríla 2007 aj zmluvu, ktorou previedol na 82-ročného Vlka Valentu vinice vo Svätom Jure pri Bratislave. Reštituent dostal od fondu aj 190-tisíc štvorcových metrov pôdy vo Veľkom Slavkove.
Valenta obratom vinice s rozlohou takmer 16,5-tisíca štvorcových metrov predal, 7200 metrov kúpil Vladimír Čarnecký, 9200 metrov Ľudovít Oravec.
Zoznámili ich vraj kamaráti
Čarnecký podnikal so zavraždeným bossom podsvetia Jozefom Svobodom. Podľa informácií SME má dobré vzťahy s Brízom aj s Vladimírom Mečiarom. Predseda HZDS priznal, že vie, o koho ide, ale vraj sa s Čarneckým nestretáva.
Bríza zopakoval, že sa nebude k ničomu vyjadrovať, lebo je trestne stíhaný. Čarnecký na žiadosť o rozhovor nereagoval.
Oravec je predsedom predstavenstva akciovej spoločnosti Regionálne cesty Bratislava. Podpredsedom jej predstavenstva je aj Roman Masár, švagor štátneho tajomníka ministerstva výstavby Martina Glváča (Smer). Ďalším členom vedenia podniku je Róbert Pinter, ktorý vlastní s ministrami Róbertom Kaliňákom a Jánom Počiatkom (obaja Smer) firmu FoRest.
Oravec tvrdí, že za vinicu zaplatil necelý milión, teda asi 100 korún za štvorcový meter. S Valentom ho vraj zoznámili kamaráti. „Ja som vinár, mám chalupu v neďalekých Orešanoch. Brízu ani nikoho z fondu nepoznám, nič za tým nehľadajte,“ povedal. Podľa vlastných slov nepozná ani Čarneckého, hoci pozemky vo Svätom Juri kúpili od reštituenta v rovnaký deň.
Reštituent: Do toho vás nič
Valenta na otázku, za koľko pozemky predal, odpovedal: „Do toho vás nič nie je.“ Po ďalšej otázke, či sa s kupcami predtým poznal, telefón zložil.
„Pomohla som mu najlepšie, ako som vedela,“ povedala jeho advokátka Milena Šimková. „To, či som niekoho poznala, respektíve, kto koho vyhľadal, nie je dôležité.“
(vag)