Paríž 21. apríla (TASR) - Svetový deň knihy a autorských práv aj tento rok 2008 dáva možnosť politikom, ekonómom a predstaviteľom občianskej spoločnosti, aby v sférach svojej činnosti vytvorili všetky podmienky na podporu kultúry, vzdelania, komunikácie - a aj kníh. Kniha napomáha vzniku a udržiavaniu kultúrnej a ekonomickej vrstvy spoločnosti, zohráva v nej mnohé zásadné úlohy, uviedol v posolstve k Svetovému dňu knihy generálny riaditeľ Organizácie Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) Koičiro Macuura.
UNESCO chce aj v tomto roku oslavami Svetového dňa kníh a autorských práv, pripadajúceho na 23. apríl, podporiť čítanie, vydavateľskú činnosť a ochranu duševného vlastníctva prostredníctvom zdôrazňovania potreby dodržiavania autorských práv.
Dvadsiateho tretieho apríla 1616 zomreli dvaja velikáni svetovej literatúry - španielsky básnik, prozaik a dramatik Miguel de Cervantes y Saavedra a anglický dramatik a básnik William Shakespeare. Dvadsiaty tretí apríl je deň, keď sa narodili alebo zomreli mnohí ďalší majstri pera, napríklad Maurice Druon, Vladimir Nabokov, či Manuel Mejía Vallejo.
Keďže 23. apríl sa stal natoľko symbolický pre svetovú literatúru, účastníci Valnej konferencie UNESCO v Paríži rozhodli, že práve v tento deň sa bude na celom svete vzdávať pocta knihám a ich autorom. Zároveň sa tento deň využíva aj na to, aby sa k čítaniu povzbudzovali a privádzali noví ľudia, najmä mladá generácia. Mladí ľudia majú v čítaní nájsť záľubu, rešpekt k autorom a uznať ich príspevok k povzneseniu kultúrnej a sociálnej úrovne spoločnosti.
Myšlienka na oslavu dňa knihy má korene v španielskom Katalánsku, kde je tradíciou ponúknuť ružu za nákup knihy. Úspech akcie závisí v prvom rade od toho, ako sa k nej postavia tí, ktorí sú na príprave, výrobe a distribúcií kníh priamo zainteresovaní: autori, vydavatelia, knižniční pracovníci, kníhkupci, vychovávatelia, ale aj zástupcovia verejných i súkromných inštitúcií, mimovládnych organizácií a v neposlednom rade aj médiá.
V každej krajine sa môžu aktivizovať prostredníctvom národných komisií UNESCO, rôznych združení, klubov, stredísk súvisiacich s aktivitami UNESCO, ako aj prostredníctvom škôl a knižníc i všetkých tých, ktorí sa chcú zapojiť do osláv.
Účastníci 28. zasadnutia Valnej konferencie UNESCO (25. októbra-16. novembra 1995) v Paríži prijali rezolúciu, v ktorej vyhlásili 23. apríl za Svetový deň kníh a autorských práv. Rezolúciu schválili na 22. plenárnom zasadnutí 15. novembra 1995. Sviatok knihy sa vo svete slávi pravidelne od 23. apríla 1996.
Valná konferencia prihliadala na fakt, že kniha od dávnych čias predstavuje najmocnejší nástroj na šírenie poznania a zároveň sa ukázala aj ako najúčinnejší prostriedok na zachovanie tohto poznania.
Keďže kniha prispieva ku kultúrnemu obohateniu každého jedinca, čo k nej má prístup, pomáha dialógu, ovplyvňuje verejnú mienku, obohacuje svetové kultúrne dedičstvo, podporuje porozumenie a toleranciu. UNESCO preto vyzvalo svoje členské štáty, aby každý rok organizovali Deň knihy s mnohými podujatiami, vrátane výstav a veľtrhov kníh.
Zdroj: www.unesco.org