BRATISLAVA. Hoci vydržanie nehnuteľnosti nebýva častým javom, ktorý by pre sprísnené právne podmienky mohol ohroziť oprávnených vlastníkov, iné to môže byť v prípade vydržania vecného bremena. Napríklad keď nový vlastník rodinného domu, ktorý na liste vlastníctva nemá uvedené žiadne ťarchy zistí, že cez pozemok mu vedú susedove inžinierske siete.
Keďže sused o nich vie a na základe dohôd z minulosti ich po desať rokov užíval, ťarchu – v tomto prípade právo mať tam inžinierske siete – mohol vydržať.
Ťarchy obvykle vznikajú na základe zmluvy, typickým príkladom sú záložné práva k nehnuteľnostiam ako zabezpečenie hypoúverov. Návrh na vklad ťarchy v takomto prípade je možné podať až do troch rokov od uzatvorenia zmluvy. Vklad je potom úkonom katastra, na základe ktorého vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam.
Na druhej strane niektoré ťarchy, ako napríklad aj tie z vydržania, sa do katastra nehnuteľností zapisujú záznamom. Záznam je úkon správy katastra, ktorý plní len evidenčné funkcie, ktoré nemajú vplyv na vznik, zmenu ani zánik práv k nehnuteľnostiam.
„Každý vlastník by si preto mal čas od času skontrolovať, či na jeho liste vlastníctva nie je vyznačená plomba,“ hovorí advokátka Hana Petránová. „Plombu“ vyznačuje na list vlastníctva kataster v prípade, že sa v liste vlastníctva pripravuje nejaká zmena. V bežnom aj internetovom výpise sa pri zaplombovaní vždy ukáže aj dôvod – písmeno Z znamená záznam, písmeno V zasa vklad.
V prípade, že sa na výpise ukáže plomba a vlastník si nie je vedomý nejakých zmien, mal by sa rýchlo obrátiť na kataster a zistiť, o čo ide. Ďalším krokom je najlepšie v spolupráci s právnikom podať návrh na predbežné opatrenie voči ďalšiemu konaniu a určovaciu žalobu.
Autor: ht