BRATISLAVA. „Chcem byť ako ona,“ povedala mame, keď v siedmich rokoch videla korčuľovať Sonju Henie, a tá to vzala ako rozkaz. O štyri roky štartovala na olympiáde. A o ďalšie štyri legendárnu Nórku takmer obrala o tretí olympijský primát.
Angličanka Cecilia Colledgeová prešla do krasokorčuliarskych dejín ako Sonjin tieň. Ale aj ako najmladšia účastníčka zimných olympiád v ich 84-ročnej histórii a prvá žena, ktorá predviedla dvojitý skok. Včera priniesli agentúry správu, že vo veku 87 rokov zomrela v Cambridgei v americkom štáte Massachusetts.
Všade s mamou
V Bostone, kde od roku 1952 štvrťstoročie pôsobila, o nej vravia ako o najlepšej trénerke, akú mali. „Lady v každom smere,“ tvrdí bývalá svetová šampiónka v dvojiciach Kanaďanka Francis Dafoeová. Za celý čas vraj od nej nikto nepočul vetu so spojením: Keď ja som bola majsterkou sveta...
Nikdy sa nevydala, prečo? pýtal sa korešpondent internetovej stránky boston.com krasokorčuliarskeho rozhodcu Bena Wrighta, Colledgeovej suseda v starobinci v Lexingtone. „Všade ju sprevádzala mama,“ odvetil.
Dcérino želanie rozkazom
Otec bol chýrny londýnsky ušiar, nosiar a krčiar, mama zasa dcérou admirála, ktorá mala priateľky aj v zámorí. Z jednej sa vykľula matka krasokorčuliarskej majsterky USA Mirabely Vincentovej. Keď došla s dcérou do Londýna na svetový šampionát 1928, pozvala do westminsterského Queens Ice Clubu aj pani Colledgeovú a tá so sebou vzala aj sedemročnú dcéru.
Ceciliu nenadchla dcéra maminej priateľky, ale Nórka Sonja Henie, ktorá v Londýne získala svoj druhý z desiatich titulov majsterky sveta.
Margaret Colledgeová bola žena činu. S Ceciliou sa zakrátko vybrala na kurz priamo do Nórska. Ďalší rok angažovala do Londýna švajčiarskeho trénera Jacqua Gerschvillera. Podľa The Telegraph u Colledgeovcov dokonca aj býval a dcéru učil nielen korčuľovať, ale aj francúzštinu a nemčinu.
V jedenástich na olympiáde
Podaril sa mu zázrak: jeho zverenku v roku 1932 nominovali na olympiádu do Lake Placid.
Keď sa začínala súťaž, mala Cecilia 11 rokov a 73 dní. História ZOH dodnes neeviduje mladšiu účastníčku. Británia poslala za more detský tím: Colledgeová skončila ôsma, hneď za krajankou Megan Taylorovou, ktorá bola od nej staršia len o 33 dní.
S Megan potom až do vojny viedli veľké súboje. Post hlavnej rivalky Sonji Henie si však vybojovala Cecilia.
Prvá zvládla dvojitý skok
Mladšia z dvojice britských hviezdičiek na európskom šampionáte v Berlíne 1936 ako vôbec prvá žena zvládla dvojitý skok – salchov. Dokázala to už osem rokov po tom, ako sa to podarilo prvým mužom (Švédovi Gillisovi Grafstroemovi a Kanaďanovi Wilsonovi Montgomerymu).
Zakrátko sa v Garmisch-Partenkirchene začala zimná olympiáda. Pre Sonju Henie bola rozlúčkovou: pred oficiálnym odchodom medzi profesionálov si prišla po historicky tretí olympijský primát. Veľa nechýbalo a bola by odišla bez neho.
Legende hrozila prehra
Po povinnej časti mala taký malý náskok, že v šatni vyvesenú výsledkovú listinu v hneve strhla a dokrčila. Žreb jej však žičil: na voľnú jazdu nastúpila posledná, kým Angličanka hneď druhá z 26 účastníčok. Napriek tomu „nebyť nešťastného dotyku o ľad, bola by asi Sonju zdolala“, konštatuje Češka Jarmila Šťastná v knihe Nekonečné stopy korčulí.
Na otvorený štadión prišlo 40-tisíc divákov, aj nacistickí pohlavári. „Göring zvlášť nespustil z Cecilie oči,“ cituje The Independent zo spomienok britského manažéra T. D. Richardsona. Keď sa jej pýtali, čo si myslí o rozdelení medailí, vraj odvetila: „Korčuliari majú svoj džob a rozhodcovia svoj.“
Neskôr sa však hnevala na mamu, že jej nanútila neobľúbený strieborný kostým.
Vraj kto to videl jazdiť v striebre za zlatom a navyše popoludní. „Potrebovala som svoj milovaný a šťastný zelený zamat,“ tvrdila.
Len čo nórska legenda opustila ľad, Britka sa stala jej následníčkou. Vyhrala svetový a dokonca tri európske šampionáty.
Olympiádu však nikdy. Ďalšie dve zrušili, lebo prišla vojna, ktorú rozpútali tí, čo ju v Ga-Pa obdivovali a v ktorej stratila staršieho brata.