KOŠICE. Tesne pred pol treťou ráno včera začal horieť byt na piatom poschodí rómskeho sídliska Lunik IX v Košiciach. O poschodie vyššie sa udusili tri deti, matka dvoch z nich a jej ďalší syn sú v nemocnici. Matka je vo vážnom stave.
V byte, kde požiar vznikol, sa nik nezranil. Rodina predtým slávila vnučkine narodeniny. „Oni tam dačo pili, asi dačo spálili a išli het. Žena povedala, vstaň hore, lebo horí,“ povedal sused Marián Rusnák.
Hasičov zrejme volali neskoro. „Došlo k narušeniu statiky bytu, ohnutiu panelov, pritom tie majú požiarnu odolnosť do 90 minút,“ hovorí zisťovateľ príčin požiarov Anton Mačej.
Pre silný dym museli hasiči časť obyvateľov bloku evakuovať. „Prišli rýchlo, zvlášť ten mladý požiarnik bol šikovný,“ hovoril v noci ďalší z obyvateľov sídliska. „Bol tam dym, hore na poschodí bola švagriná. Bolo to hrozné, taký oheň tu ešte nebol. Zachraňovalo sa, ako sa dalo.“
Veliteľ zásahu František Begányi objavil skrčené živé dieťa vedľa dverí na toaletu. „Nepočul som ho, hľadal som len hmatom, pretože bola nulová viditeľnosť.“ Plazil sa a snažil sa zistiť, či v byte niekto nie je.
Telá dvojročného Arpáda, trojročného Františka a deväťročnej Renáty položili pred blok a prikryli dekou. Prítomní museli odťahovať vzlykajúcu ženu z iného bloku, ktorá sa chcela k telám dostať.
Matku chlapcov, dvadsaťročnú Gabrielu, a štvorročného Aladára hasiči oživovali do príchodu záchranky. Renáta zrejme v byte len prespávala.
Dom vysťahujú
Krízový štáb rozhodol, že pre narušenú statiku vysťahuje všetkých obyvateľov vchodu. „Z osemnástich bytov mali len obyvatelia štyroch platné nájomné zmluvy,“ povedala hovorkyňa mesta Jana Geročová.
Byty sa chystali uzatvoriť a zamrežovať. Vstup do vchodu bude zakázaný. Polícia začala trestné stíhanie vo veci pre všeobecné ohrozenie. Hrozia zaň štyri až desať rokov väzenia.
Príčinu požiaru včera zisťovali odborníci od hasičov aj z polície. Krajská polícia oznámila, že oheň zrejme spôsobil ohorok z cigarety v kuchyni bytu. Druhou možnosťou bol skrat elektrického vedenia.
„Je to tam časovaná bomba, vraj tam nemala byť elektrina, no vybuchovali káble. Bude ťažké určiť príčinu, pretože byt vyhorel totálne,“ povedal Mačej. V byte boli tri televízory a dva satelity.
Splnomocnenkyňa vlády: Som bezradná
Aladár leží v Detskej fakultnej nemocnici. Bol podchladený a nadýchal sa splodín, ale podľa hovorkyne nemocnice Veroniky Krausovej jeho život nie je ohrozený. Gabriela leží na klinike popálenín v Košiciach-Šaci. „Je v bezvedomí, napojená na pľúcnej ventilácii. Stav je vážny, utrpela otravu kysličníkom uhličitým, robíme ďalšie vyšetrenia,“ povedal riaditeľ nemocnice Juraj Vančík.
Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Anina Botošová hovorí, že na takéto prípady systémové riešenia neexistujú. Dôležité podľa nej je, aby bol potrestaný vinník. „V tejto situácii som bezradná.“
Peniazmi podľa nej úrad môže prispieť, ale nemôže nahrádzať samosprávu. Rómovia podľa nej žijú v preľudnených bytoch, ktoré sa roky neopravujú. „Nehovorím, že to má za nich robiť niekto iný. Rómovia musia byť za isté veci zodpovední, len treba, aby im niekto poradil,“ povedala Botošová.
Lunik je nevydarený experiment
Tragédie sú na košickom rómskom sídlisku časté.
Požiare sa na sídlisku Lunik IX opakujú pravidelne. V októbri 2005 zomrel pri požiari od elektrického ohrievača štvorročný chlapec. Jeho osemnásťmesačnú sestru zachránil okoloidúci chlapec, ktorý preliezol do horiaceho bytu cez balkón od susedov.
V novembri 2007 hospitalizovali po požiari päť ľudí. Príčinou bol zrejme skrat v zastaranom elektrickom ohrievači. Byty na sídlisku sú roky odpojené od vykurovania, vo väčšine chýbajú radiátory. Obyvatelia ich odmontovali a predali.
Vo februári tohto roku tri a polročné dieťa v kočíku ťažko zranil televízor, ktorý obyvateľ bytu na piatom poschodí vyhodil z okna. Zachránil ho náročný chirurgický zákrok.
Prvými obyvateľmi sídliska boli Rómovia z „cigánskeho tábora“ pri starej tehelni. Na jeseň v roku 1978 ich deportovali nákladnými autami a buldozér vzápätí zrovnal ich osadu so zemou. Lunik IX mal byť najmodernejšou obytnou zónou v Košiciach. Do priestranných bytov sa mali nasťahovať príslušníci armády, bezpečnosti a Cigáni. Civilizované prostredie malo Rómov z chatrčí zmeniť.
Stal sa opak a „bieli“ sa začali z Lunika pomaly sťahovať. Okolo panelákov dnes sa kopia odpadky, výťahové šachty sú bez výťahov, a pivnice slúžia namiesto kontajnerov. Viac ako 640 bytov je bez teplej vody, plynu, elektrinu majú len tí, ktorí si za ňu platia, čo je okolo tridsať bytov. Dlhy na nájomnom a službách dosahujú desiatky miliónov korún.
V roku 1995, keď bol primátorom Rudolf Schuster, mestské zastupiteľstvo schválilo „Koncepciu bývania pre neplatičov, bezdomovcov a neprispôsobivých občanov“. Lunik sa stal getom pre sociálne najslabšie skupiny.
Dnes oficiálne žije na štvorcovom kilometri 5700 ľudí. Ďalšia takmer tisícka sa prisťahovala načierno. Všetky doterajšie pokusy riešiť problém sa skončili neúspešne. Lunik IX je príkladom nevydareného sociálneho experimentu.
Mikuláš Jesenský
Autor: krs, mgl