NEW YORK. Americké aerolínie Continental Airlines odvolali rokovanie o fúzii s United Airlines. Predseda a generálny riaditeľ Continental Lawrence Kellner zamestnancom prekvapujúco odkázal, že firme bude lepšie, keď ostane sama, ako keby sa mala s niekým spojiť. Continental pritom mohol s United vytvoriť najväčšiu leteckú spoločnosť na svete.
Kellner síce momentálne odmietol fúziu, ale ponechal si otvorené dvere k spojeniu s iným prepravcom.
Spoločnosť údajne rokuje o takejto dohode s AMR, materskou firmou American Airlines. V aliancii aerolínie spolupracujú rôznymi spôsobmi, ale neprepájajú sa kapitálovo. Continental síce v prvom štvrťroku vykázali stratu, všeobecne sa však považujú za druhú finančne najsilnejšiu spoločnosť v leteckej spoločnosti v Spojených štátoch. Finančne sú na tom najlepšie Southwest Airlines, ktoré však o fúziu záujem nemajú.
Ako najväčšie spojenie airolínií sa momentálne rysuje snaha spoločnosti Delta Air Lines kúpiť Northwest Airlines, kde výmenou ich akcií vznikne najväčší letecký prepravca na svete. Spojenie Continental-United by však bolo väčšie ako Delta-Northwest. Napísala agentúra AP.
Letecká doprava sa v súčasností v Spojených štátoch snaží konsolidovať pod tlakom vysokých cien palív, pomalšieho rastu ekonomiky a slabého dolára. Informované zdroje uviedli, že popri American Airlines rokuje Continental o aliancii taktiež s British Airways.