PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Dvakrát mohli tento rok Severokórejčania pocítiť, že napriek ostnatému drôtu na hraniciach, ktorý už niekoľko desaťročí izoluje ich komunistickú krajinu od zvyšku sveta, sú predsa len jeho súčasťou.
Vo februári im bolo dopriate zatlieskať na domácej pôde výkonu amerického orchestra New York Philharmonic. A včera do severokórejskej metropoly po prvýkrát v histórii zavítala olympijská pochodeň.
Pchjongjang zaradili na mapu štafety ohňa mieru Číňania, spojenci režimu komunistického diktátora Kim Čongila.
Peking, ktorý bude v auguste hostiť 29. letné olympijské hry, sa tak mohol spoľahnúť, že v takmer trojmiliónovom meste sa neobjaví ani jeden protičínsky demonštrant. V Severnej Kórei sa totiž neprotestuje.
Nechýbala športová ikona
Predposledná etapa štafety pred návratom pochodne na čínske územie prebehla hladko. Trasu 20kilometrového úseku, ktorý si rozdelilo 80 športovcov, lemovali natešení Severokórejčania s čínskymi vlajkami a umelými kvetmi.
V uliciach podľa agentúry AP nechýbali ženy oblečené v tradičných kórejských šatách, deti s balónikmi a kvetmi či vojaci, ktorí štafetu hudobne sprevádzali vojenskými pochodmi.
Aj keď vodca Kim Čongil, podobne ako pri koncerte amerických filharmonikov, neprišiel, olympijský oheň poctila svojou prítomnosťou dvojka komunistického režimu v krajine, predseda parlamentu Kim Jongnam.
Z jeho rúk prevzal pochodeň bývalý futbalista Pak Tukik, hrdina majstrovstiev sveta z roku 1966, ktorý svojím gólom Taliansku posunul Severnú Kóreu na jej jedinom medzinárodnom turnaji do štvrťfinále. „Je to nádherný pocit, na ktorý nikdy nezabudnem,“ citovala Paka agentúra Kjódo.
Režim kritizoval protesty
Na štadióne Kim Irsena, pomenovaného po otcovi terajšieho vodcu, nakoniec ako posledná dobehla s pochodňou severokórejská „kráľovná maratónov“ Čong Songok.
V hľadisku ju vítali tisíce ľudí s transparentmi „Zdravíme Peking, zdravíme olympijské hry“, napísala agentúra Nová Čína. Na bezpečnosť dohliadalo podstatne menej policajtov, so športovcami bežalo len šesť ochrankárov.
„Skutočnosť, že určité nečisté sily odmietajú konanie olympiády v Číne, predstavuje námietku proti olympijskej myšlienke,“ povedal agentúre Kjódo šéf severokórejského olympijského výboru Pak Hakson.
Severnú Kóreu kritizuje Západ pre nedodržiavanie ľudských práv a prenasledovanie odporcov režimu. Cez víkend Soul potvrdil, že cez prísne stráženú hranicu sa podarilo ujsť dôstojníkovi severokórejskej armády. Prvému za desať rokov.
Trasa pochodne
Z Pchjongjangu sa olympijský oheň presunul do Vietnamu, kde ho dnes ponesú ulicami Ho Či Minovho Mesta (bývalý Saigon).
Po Vietname sa oheň vráti na čínske územie, 2. a 3. mája ho uvidia v Hongkongu a Macau, kritický bude 20. jún, keď sa zastaví v tibetskej Lhase.