BELEHRAD, BRATISLAVA. Európska únia sa chystá tesne pred srbskými parlamentnými voľbami podpísať Stabilizačnú a asociačnú dohodu so Srbskom.
Chce tým zvýšiť podporu proeurópskych srbských strán a zvrátiť nástup radikálnej strany k moci. Mnohí analytici si však myslia, že ich miešanie do volebnej kampane Srbov ešte viac popudí proti Bruselu.
Dohodu, ktorá je dôležitým krokom krajiny na ceste do Európskej únie, by mohli podľa zdrojov agentúry AP podpísať už dnes. Spomínajú sa aj iné termíny. Európska únia to chce stihnúť do volieb 11. mája. Otázky nad prípadnou budúcnosťou Srbska v eurospoločenstve jednotlivé srbské strany rozdeľujú.
Koštunica: Podpisom uznáme Kosovo
Európska únia vyslala do samostatného Kosova svoju misiu EULEX a väčšina jej členských krajín odtrhnutie Prištiny od Srbska podporilo.
Do takejto únie, ktorá „nerešpektuje suverenitu a celistvosť Srbska“ odmieta vstúpiť v preferenciách najsilnejšia strana radikálov, ako aj stúpenci odchádzajúceho premiéra Vojislava Koštunicu. Naopak, Demokratická strana prezidenta Borisa Tadiča a jej spojenci chcú do únie aj bez Kosova.
Prípadným podpisom prvej zmluvy medzi úniou a Srbskom, z ktorej by mal Belehrad rôzne ekonomické výhody, by podľa Koštunicu Belehrad uznal nezávislé Kosovo. Tadičovci oponujú, že Koštunica si tým len zvyšuje šance pred voľbami. Samotný prezident sa nevyjadril, či by pakt podpísal.
Holanďania: Áno, ale...
Pripraviť dohodu na podpis umožnil ústupok Belgicka a Holandska. Tieto krajiny pakt so Srbskom dlho blokovali. Požadovali od Belehradu, aby „plne spolupracoval s Medzinárodným súdnym tribunálom v Haagu“. Išlo najmä o otázku vojnového zločinca Ratka Mladiča, ktorý je stále na slobode.
Minulý týždeň dali dohode zelenú s jedným veľkým ale. „Srbsko nebude mať žiadne výhody z paktu, pokiaľ nebude plne spolupracovať s Haagom,“ povedal podľa stránky Balkaninsight.com hovorca holandského ministerstva zahraničia. Holandsko sa cíti zaviazané pozostalým obetí srebrenickej masakry, keďže práve jeho vojaci sa prizerali, ako ľudia generála Mladiča v júli 1995 zastrelili v Srebrenici 8tisíc bosnianskych mužov a chlapcov.
ICG: Nemiešajte sa
Analytici z vplyvného thinktanku International Crisis Group s taktikou únie nesúhlasia. Navrhujú jej, aby sa nemiešala do srbských záležitostí pred voľbami.
„Hnev verejnosti na podporu, ktorú dal Západ kosovskej nezávislosti je taký veľký, že akýkoľvek tlak na Belehrad pridá hlasy nacionalistom,“ napísal v správe expert organizácie James Lyon.
S taktikou únie, podpísať dohodu ešte pred voľbami, súhlasí aj slovenská diplomacia, pre ktorú je západný Balkán kľúčovou oblasťou. Ako povedal včera hovorca ministerstva zahraničia Ján Škoda „sme za to, aby bola podpísaná čím skôr“.
Na dnešnom mimoriadne dôležitom stretnutí ministrov únie v Luxemburgu však slovenský minister Ján Kubiš bude chýbať. Pred riešením budúcnosti Srbska odcestoval na plánovanú návštevu do Azerbajdžanu a Indie.