Mám tri deti a najmladší syn býva u mňa, pretože sa rozviedol.
Má však dlhy a bojím sa, aby mi neprišiel exekútor, pretože nemá žiaden majetok ani nepracuje. Má však nárok na jednu tretinu z môjho domu ako dedič. Jeho dlhy sú asi 50-tisíc korún.
Ako túto situáciu riešiť?
čitateľka
Zásahu exekútora musia predchádzať určité skutočnosti. V prvom rade ide o rozhodnutie súdu, ktorým by sa napríklad uložila vášmu synovi povinnosť uhradiť dlžnú sumu v prospech veriteľa.
Súdne rozhodnutie musí byť právoplatné a vykonateľné. Právoplatnosť rozhodnutia znamená, že sa proti nemu nemožno odvolať, je teda záväzné. Rozsudok je vykonateľný, len čo márne uplynie lehota na plnenie, stanovená v súdnom rozhodnutí. V prípade, že si povinný povinnosť nesplní v lehote, ktorú stanovil súd v rozhodnutí, je rozhodnutie vykonateľné a veriteľ vášho syna (napríklad osoba, ktorej dlhuje peniaze a v prospech ktorej bolo vydané rozhodnutie súdu) môže podať návrh na vykonanie exekúcie.
Bez vyššie spomínaného rozhodnutia súdu nemôže dôjsť k exekúcii.
Ako ste uviedli, váš syn nedisponuje majetkom a je zrejme nezamestnaný. Z uvedeného vyplýva, že v prípade, že by došlo k exekúcii, táto sa vykoná zrážkami zo mzdy.
Z dôvodu, že je váš syn nezamestnaný, suma by sa zrážala z jeho dávky v nezamestnanosti. To, že váš syn poberá spomínanú dávku, sa len domnievam vzhľadom na to, že ste túto informáciu v liste neuviedli. Ak by syn nemal vôbec žiadny príjem, nebolo by čo exekvovať.
Nemusíte sa však báť, že by mohol exekútor teraz siahnuť na váš dom. Vlastníčkou domu ste vy a dedičský nárok vášho syna je v tomto smere nepodstatný, keďže vlastníctvo k nemu môže ako dedič nadobudnúť až po vašej smrti.
V prípade, aky by ste tomu chceli zabrániť, môžete počas svojho života syna v súlade so zákonom vydediť. Listinu o vydedení spíšete u notára. Dôvody, na základe ktorých môžete vydediť svojho potomka, stanovuje zákon. Patria k nim situácie, keď potomok v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, alebo ak o neho trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať. Dôvodom vydedenia tiež môže byť fakt, že váš syn trvalo vedie neusporiadaný život.
Ak to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na potomkov vydedeného dieťaťa, teda na vnukov a pravnukov poručiteľa.
Tatiana Mazancová,
Advokátska kancelária
JUDr. Tatiana Mazancová,
www.mazancova–lawoffice.sk
Potrebujete radu? Napíšte. Petit Press, a. s., redakcia SME, Lazaretská 12, 814 64 Bratislava (Odpovede zverejňujeme, neposielame listom.)