k jedlám alebo ako súčasť kapustového šalátu. Faktom je, že jej použitie je oveľa mnohostrannejšiea že chutí surová, varená aj pečená. Ako predjedlo,ako polievka, ale aj ako hlavné jedlo. A ak chcete, aj ako šalát.História červenej repy je spojená s mangoldom, jej blízkym príbuzným. Druh podobný mangoldu sa objavuje divoko v okolí Stredozemného mora a časti Ázie, v okolí Kaukazu a na Blízkom východe. Predpokladá sa, že jeho pôvod je práve v Stredomorí a odtiaľ sa rozšíril na východ. Gréci a Rimania začali túto rastlinku cielene pestovať a volali ju beta, usporiadanie jej semien im nejako pripomínalo práve toto písmeno. Arabi jej dali meno selg a Španieli s Portugalcami prevzali arabské označenie a pomenovali ju selga. Pestovala sa na varenie ako zelenina.
Aristoteles spomína červenú, Teofrastus bledozelenú a tmavozelenú odrodu. Na Ďalekom východe sa s ňou zoznámili až v stredoveku, v Číne až v 7. storočí.
V Európe sa objavuje v záznamoch o rastlinách odjakživa. Samotný koreň repy začali Rimania používať až v 3. storočí pred naším letopočtom. Pravdepodobne postupne vyselektovali repu s najväčším koreňom, ktorú ďalej šľachtili. Prvýkrát bola opísaná botanikom z Nemecka v 16. storočí a volali ju rímska repa. V 18. storočí nastal zlom a začali sa pestovať viaceré druhy po celej Európe.
Použitie
Konzumovať sa dá celá rastlina, mladé listy ako špenát (napríklad vo francúzskom koláči quiche), koreň - buľva na surovo alebo nastrúhaná na rezančeky - do šalátov alebo v kombinácii s chrenom či jablkom. Varenú ju poznáme v ukrajinskom boršči alebo nemeckom eintopfe i upečenú s rybou v kapustnom liste či s gorgonzolou ako predjedlo.
Cvikla je plná minerálov, ale najviac obsahuje kremík, nazývaný tiež minerálom krásy. Ten je totiž nevyhnutný pri tvorbe pevnosti väzív a tkanív, teda zodpovedá za pružnosť a zdravie ciev, pokožky nechtov aj vlasov. Tiež podporuje regeneráciu organizmu, spomaľuje starnutie. Ďalej sa v repe nachádzajú horčík, draslík a vápnik, v menšej miere meď zinok a jód. Obsiahnutá je aj kyselina listová dôležitá pre zdravé srdce a cievy - podporuje ich regeneráciu. Vtedy však musíme jesť repu za surova. Z vitamínov obsahuje C a E. Je zdrojom vlákniny, tá napomáha správne fungovanie čriev - peristaltiku. Šťava z cvikly má podľa liečiteľov dobré účinky na posilnenie imunity organizmu a v boji proti bujneniu rakovinových buniek. Jej užívanie podporujú ako doplnok liečby aj lekári.
Recepty
s vlašskými orechmi
a gorgonzolovým krémom (predjedlo)
6 porcií
l 2 šalotky
l 1 strúčik cesnaku
l 4 PL sherry octu
l soľ, korenie
l štipka cukru
l 6 PL olivového oleja
l 4 menšie cvikly, ošúpané
l 30 g vlašských orechov
l 1 PL bieleho jogurtu
l 100 g gorgonzoly izbovej teploty
Pokrájané šalotky premiešame s cesnakom a octom v hrnci, opražíme spolu so štipkou cukru, soli a korenia. Cviklu nakrájame na kolieska s hrúbkou 5 - 7 mm. Na plech vystlaný papierom na pečenie poukladáme kolieska cvikly (12 ks). Zmes cibuľky a octu premiešame s olejom. Orechy nahrubo nasekáme a tiež primiešame. Dve tretiny zmesi dáme na cviklu a pečieme v rúre 10 minút na 180 °C. Gorgonzolu vymiešame s jogurtom, korením a soľou a vložíme do mrazničky na 10 minút, aby stuhla. Zmes dáme do zdobiaceho rukáva. Šesť kusov upečenej cvikly položíme na taniere, na ne vytlačíme gorgonzolovú zmes a prikryjeme druhým kolieskom cvikly. Dostaneme akoby cviklové hamburgery so syrovou plnkou. Na vrch dáme zvyšok šalotky s orechmi. Podávame ako predjedlo k jahňaciemu.
Boršč
l 150 g bravčového mäsa
l 150 g hovädzieho mäsa
l 1,5 l vody
l 60 g mrkvy
l 50 g petržlenu
l 30 g zeleru
l 200 g kapusty
l 20 g masti
l 30 g cibule
l 1 strúčik cesnaku
l 20 g múky
l soľ, korenie, bobkový list
l 150 g uvarenej cvikly
l 2 PL rajčinového pretlaku
l 200 g kyslej smotany
Oba druhy mäsa umyjeme, nakrájame na menšie kúsky a povaríme ich vo vode do polomäkka, potom pridáme kapustu nakrájanú na rezance, mrkvu, zeler a petržlen. Z cibule, cesnaku, masti a múky urobíme zápražku. Osolíme a okoreníme, pridáme bobkový list a pridáme k mäsu so zeleninou a povaríme. Nakoniec pridáme na pásiky nakrájanú cviklu a rajčinový pretlak a ešte krátko povaríme. Smotanu pridáme až do polievky na tanieri.
Kapustné závitkyso sumcom a cviklou
4 porcie
l 4 veľké kapustné listy
l soľ, korenie
l zeleninový vývar
Plnka:
l 500 g plátkov zo sumca
l 1 malá cvikla
l 15 g créme fraiche
Na ragout:
l 1 cibuľa
l 120 g mrkvy
l 120 g paštrnáka
l 30 g masla
l 250 ml bieleho vína
l 300 g nakrájanej bielej kapusty
l 1 ČL rasce
l 200 ml šľahačky
l 2 PL posekanej petržlenovej vňate
Cibuľu, mrkvu a paštrnák očistíme a nasekáme. Osmažíme cibuľku, potom pridáme mrkvu a paštrnák asi na 3 minúty. Primiešame kapustu a prilejeme víno. Osolíme, dochutíme korením a rascou a dusíme prikryté 20 minút. Ak treba, podlejeme zeleninovým vývarom. Medzitým kapustné listy 7 minút povaríme v osolenej vode a necháme vychladnúť. Hrubé žilky prípadne zrežeme, ale opatrne, aby sme listy nepoškodili. Sumca nakrájame na pásiky, cviklu na 1 cm veľké kocky a zmiešame s creme fraiche, posolíme a okoreníme. Vložíme do kapustných listov a zrolujeme. Dáme piecť do rúry vyhriatej na 220 °C na 15 minút. Šľahačku primiešame k zelenine a asi 5 minút povaríme. Rolády uložíme na taniere a prelejeme ich s ragout. Posypeme petržlenovou vňatkou.
Cvikla so sherry a šampiňónmi
l 300 g cvikly
l 200 g šampiňónov
l 3 PL citrónovej šťavy
l 80 ml sherry medium
l 2 PL olivového oleja
l soľ, korenie
Cviklu povaríme 20 minút v osolenej vode. Rúru predhrejeme na 200 °C. Huby očistíme a dáme do zapekacej misky. Primiešame citrónovú šťavu, sherry, olej, soľ a korenie. Pečieme 15 min. v rúre. Cviklu očistíme, nakrájame na kocky a opatrne primiešame k hubám. Podávame s chrenovou kyslou smotanou.
Cviklová polievka
l 500 g cvikly
l 1,5 l vody
l trocha octu
l štipka cukru
l 50 ražnej múky
l 1 uvarený zemiak
l 100 g opečenej slaniny na kocky
Cviklu povaríme 20 minút v osolenej vode. Zlejeme a necháme odstáť do druhého dňa. Potom ju ošúpeme a nakrájame na kocky. Cviklu krátko povaríme s vodou, soľou, cukrom, octom a zaprášime múkou. Pridáme nakrájaný zemiak a slaninku. Podávame posypané lístkami petržlenu.
Carpaccio z cvikly (predjedlo)
l 500 g cvikly upečenej nasucho
l 3/4 šálky vlašských orechov
l 2 strúčiky cesnaku
l 1/4 šálky vínneho octu
l 3 stonky koriandrovej vňatky
l sladká paprika, posekaná koriandrová a petržlenová vňať
l soľ a korenie podľa chuti
Sladkú papriku, posekanú koriandrovú a petržlenovú vňať, ocot, soľ a pretlačený cesnak zmiešame s cviklou a necháme marinovať asi 30 minút. Potom posypeme orechmi, lístkami koriandra a podávame.