BERLÍN. Cena kebabu vzrastie o 30 percent. Môžu za to rastúce ceny hovädziny na svetových trhoch. Varovala tento týždeň konzumentov populárneho jedla európska asociácia ich výrobcov.
Na vine je euro
Podobné správy sú v Nemecku na dennom poriadku. V posledných mesiacoch zdraželo mäso, mlieko, jogurty a syry. Nemci sú nespokojní a viac ako polovica národa je presvedčená, že za zdražovanie môže euro.
Šesť rokov od prijatia spoločnej európskej meny 34 percent Nemcov stále smúti za markou. Želajú si, aby sa Berlín vzdal eura a vrátil sa späť k pôvodnej mene. Zistil to najnovší prieskum Asociácie nemeckých bánk.
Proti návratu marky je však stále väčšina – 65 percent populácie. Spokojní s eurom sú najmä mladí, naopak, kritika zaznieva od dôchodcov.
Euru sa v posledných mesiacov darí, jeho hodnota oproti doláru i libre stále rastie. Mnoho Nemcov by sa eura aj napriek tomu radšej vzdalo. Euro stále volajú teuro, čo je slovná hračka a v nemčine znamená drahý.
Generálny manažér asociácie bánk Manfred Weber však hovorí, že ľudia majú v skutočnosti zlú predstavu. Za zdražovanie euro nemôže.
Euro stabilné ako marka
„Od zavedenia spoločnej meny bola inflácia relatívne nízka, okolo dvoch percent. Euro je
v skutočnosti jedna z najstabilnejších mien na svete a nie je pravda, že je menej stabilná ako nemecká marka,“ povedal pre denník Berliner Zeitung.
Jedným z dôvodov nespokojnosti s eurom je aj nostalgia za nemeckou markou. Tá je stále symbolom povojnovej prosperity.