Guillermo Martínez: Oxfordské vraždy
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2008.
Aká je súvislosť medzi sériou hrdelných trestných činov a radom symbolov? Kto vraždí v Oxforde? Majú byť nevysvetliteľné vraždy hodenou rukavicou slávnemu matematikovi? Na to sa snažia prísť okrem polície dve otvorené hlavy – doktorand a profesor.
Dušan Mellner: Architektúra medzivojnového obdobia mesta Žiliny
Artis Omnis, Žilina 2007.
Kniha predstavuje trochu zabudnuté, ale skvelé obdobie rozvoja Žiliny v prvej polovici minulého storočia. Mesto sa premenilo na veľké stavenisko, výsledkom čoho bol aj vznik genia loci, ktorý je dodnes prítomný v stavbách a uličkách.
Jozef Hanák, Barbora Kopuncová: Prešporské opevnenia
Albert Marenčin PT, Bratislava 2007.
V 13. storočí vznikol obranný systém, ktorý sa po stáročia zveľaďoval a prispôsoboval palebnej sile útočníkov. V 18. storočí sa opevnenia stali brzdou rozvoja mesta a boli zbúrané. Ich fragmenty existujú dodnes.
John Chinnery: Čína. Klenotnica svetovej kultúry
Ikar, Bratislava 2008.
Kniha mapuje dejiny najväčšej cisárskej monarchie vo východnej Ázii - od jednej dynastie k druhej, od čias pololegendárnej dynastie Sia (okolo roku 2000 pred n. l.) až po posledného cisára dynastie Čching (1644 – 1912) - teda od jej dávnych prvopočiatkov po zenit cisárskej moci a nakoniec až po jej pád.
Ursula Tamussino: Spomienky na Luciu Popp
Slovart, Bratislava 2008, preklad Eva Planková.
Kniha o slávnej opernej speváčke nie je biografiaou v pravom zmysle slova, ale akousi „knihou spomienok“, dokumentáciou najdôležitejších etáp jej života a umeleckého smerovania. Pretkaná je citátmi z Luciiných listov a rozhovorov.