UNICEF SLOVENSKO tento mesiac realizuje už po štvrtýkrát celoslovenskú zbierku Týždeň modrého gombíka, určenú na pomoc deťom v africkej Ugande. Afrika je však pre mnohých vzdialená a nevedia si predstaviť, čo sa deje s darovanými peniazmi - komu vlastne putujú a či aj reálne pomáhajú. Bariéry a predsudky by ale mali ísť bokom.
Uganda - „perla Afriky"
Krajina veľkého jazera, pralesov a množstva divých zvierat patrí medzi 53 afrických štátov a mnohí túto republiku s 38 okresmi považujú za najkrajšiu krajinu Afriky. Turistov lákajú miestne safari parky, Viktóriino jazero či mesto Jinja, v ktorom je rozstrúsený popol Máhatmu Gándhího. Takmer 25 miliónov obyvateľov Ugandy - až 45 etnických skupín, ktoré sa úradne dorozumievajú svahilčinou alebo angličtinou - žije na 241 139 km štvorcových.HDP na obyvateľa predstavuje 270 amerických dolárov, urbanizácia dosahuje približne 13 percent a takmer tretina populácie žije hlboko pod hranicou chudoby. Aj vďaka nej je priemerná dĺžka života len 47 rokov.
Vojna a mier
Uganda je vo všeobecnosti považovaná za modelovú krajinu pokiaľ ide o vývoj a smerovanie krajín na africkom kontinente. Vláda prezidenta Yoweriho Museveniho presadila mier do takmer všetkých kútov krajiny, rozšírila základné vzdelanie a pustila sa do boja s AIDS. Na severe krajiny však pretrváva viac ako 20-ročný ozbrojený konflikt, ktorý je veľkou hrozbou tejto malej krajiny a postihuje najmä deti, ktoré v dôsledku bojov a únosov strácajú rodičov a v mnohých prípadoch aj celé rodiny, v strachu pred vojnou utekajú z domovov, hladujú, prespávajú na uliciach, strácajú kontakt s rodinou, so zdravotnou starostlivosťou a so školou, prípadne sú samé obeťami únosov a sexuálneho zneužívania a mnohé dievčatá sa stávajú matkami detí únoscov. Podľa agentúry Reuters sú pre deti najnebezpečnejšími miestami na svete práve severná Uganda, sudánsky Darfúr a Kongo.
Ugandu taktiež sužuje pandémia HIV/AIDS. V súčasnosti žijú v Ugande 2 milióny detí bez rodičov, pričom väčšine z nich zomreli rodičia v dôsledku spomínanej choroby. Tieto deti, častokrát mladšie ako 10 rokov, napriek situácii, do ktorej sa dostali, prevzali na seba zodpovednosť za svojich mladších súrodencov a stali sa hlavami rodín. V záujme prežitia a zabezpečenia chodu domácnosti sa však často vzdávajú školy, vzdelávania, prijímajú podradnú prácu, stávajú sa terčom fyzického i psychického násilia.
Unicef jedlo nerozdáva, ale učí ako prežiť
Programy, ktoré v krajine realizuje UNICEF, sa sústredia na pomoc najviac okrajovým a znevýhodneným skupinám a jednotlivé okresy v krajine sú podporované v päťročnom cykle. Za ten čas je možné zabezpečiť trvalý rozvoj daného spoločenstva. UNICEF sirotám poskytuje základnú zdravotnú pomoc, psycho-sociálnu rehabilitáciu a školské pomôcky. Kupuje domáce zvieratá, konkrétne kozliatka, organizuje remeselné kurzy, čím pomáha deťom nielen prežiť, ale aj uživiť sa, a tiež pátra po ich príbuzných. Pre deti predškolského veku stavia centrá, pričom komunitu v osade učí ako používať pri stavbe prírodný materiál. Takto je komunita schopná odovzdať jednoduché a osvedčené postupy ďalším generáciám. UNICEF tiež zabezpečuje vodné nádrže na dodávku pitnej vody, inštaluje latríny, školí opatrovateľov v oblasti psychológie a pedagogiky, podporuje združenie poručníkov osirelých detí a iniciatívu samotných detí - hnutie za podporu vzdelávania dievčat.
Komu a ako môžu pomôcť Slováci
Slovenský výbor pre UNICEF podporuje oblastný program, ktorý sa zameriava výhradne na najviac znevýhodnené a konfliktami najviac postihnuté a narušené okresy v severnej, východnej a západnej Ugande. Výber okresov bol založený na rôznych indikátoroch, ako je zdravie detí, vzdelanie, pitná voda, počet vysídlencov a ďalšie. Program sa vďaka tomu zameria výhradne na najokrajovejšie a najoslabenejšie komunity Ugandy, ak nie sveta.
Peniaze zo Slovenska putujú na podporu tohto programu a na pomoc ohrozeným deťom z regiónov Kamwenge (západná časť krajiny) a Kitgum (severná, vojnou zasiahnutá, časť krajiny). Ide o osirelé deti žijúce v oblastiach, kde konflikt prispel k rozpadu kultúrnych hodnôt a podporných štruktúr a kde násilie proti jednotlivcom a komunitám zvýšilo riziko nákazy HIV/AIDS - deti žijúce v rodinách bez dospelých (hlavou rodiny je dieťa) alebo pod vedením vdovy (matka, stará mama, teta) buď v dôsledku vojny alebo HIV/AIDS.
Cieľom UNICEF je, aby deti prežili a boli schopné uživiť sa. Preto je jednou z kľúčových priorít právo na vzdelanie pre všetky deti. Prostriedky vyzbierané Slovenským výborom pre UNICEF prispejú k snahám Ugandy zabezpečiť, aby ohrozené deti dosiahli včasný zápis do škôl, a znížiť relatívne vysokú úroveň absencií, ktorých príčinou býva neschopnosť platiť školské stravovacie programy, potreba prispievať v domácnosti poľnohospodárskou prácou a v niektorých prípadoch nedostatok hygienických potrieb pre dievčatá v čase menštruácie.
Projekt tak podporuje nasledovné miléniové ciele:
Miléniový rozvojový cieľ č. 2 - dosiahnutie všobecného základného vzdelania
Miléniový rozvojový cieľ č. 3 - nastoliť rovnosť pohlaví a zlepšiť postavenie žien
Miléniový rozvojový cieľ č. 6 - bojovať proti HIV/AIDS, malárii a ďalším chorobám
Ako pomoc vyzerá v praxi
UNICEF podporí školy, ktoré prijali postupy a metodiky orientované na dieťa, jeho ochranu a rovnosť pohlaví, a ktorých riaditelia sa zaviazali, že všetkých 6 206 zapísaných detí zotrvá na týchto školách. Pre každú z nich UNICEF vďaka príspevkom jednotlivcov a firiem zabezpečí nádrž na 10.000 litrov vody a dve 5-miestne latríny s umyvárkami a vybudovaným vybavením na umývanie rúk - jednu pre dievčatá a jednu pre chlapcov. Všetkých 6 206 detí v týchto školách dostane školské potreby. Investovanie do vzdelania ohrozených detí umožní deťom získať znalosti, ktoré im môžu zabezpečiť lepšiu budúcnosť.
Viac o aktivitách UNICEF sa dozviete na www.unicef.sk a www.unicef.org.