Cyklón otriasol mocnou juntou v Barme

Vojenská junta v Barme má problém. Cyklón, ktorý po sebe zanechal tisíce obetí, odhalil neschopnosť vlády.

Do Barmy včera dorazila prvá zásielka humanitárnej pomoci z Thajska. S odstraňovaním škôd v postihnutých mestách sa vojenská junta neponáhľa.Do Barmy včera dorazila prvá zásielka humanitárnej pomoci z Thajska. S odstraňovaním škôd v postihnutých mestách sa vojenská junta neponáhľa. (Zdroj: SITA/AP)

RANGÚN, BRATISLAVA. Deväť mesiacov po brutálnom zásahu vojenskej junty proti budhistickým mníchom v Barme sa pozornosť sveta zase upriamila na jeden z najkrutejších ázijských režimov. Ničivý cyklón, ktorý sa prehnal krajinou oficiálne nazývanou Mjanmarsko, si už vyžiadal 22 500 obetí, ďalších 41­tisíc ľudí je nezvestných. Humanitárni pracovníci odhadujú, že bez strechy nad hlavou, pitnej vody a elektriny ostali státisíce obyvateľov.

Barmčania sú sklamaní

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý máj 2008 je pre vojenskú juntu, ktorá krajine autoritársky vládne už 45 rokov, skúškou, ktorá môže vážne ohroziť jej postavenie v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Kým obyvatelia Rangúnu, najväčšieho mesta, vyliezali na svetlo po besnení divokého cyklónu a začínali sa predbiehať v radoch na posledné fľaše vody, jedlo a sviečky, štátna televízia vysielala operu.

Internetová stránka vládneho denníka Svetlo Mjanmarska vítala svo­jich čitateľov informáciou o tom, ako generál Than Šwe vítal premiéra Thein Seina po návrate z Thajska.

Státisíce ľudí, ktorí čakajú na pomoc, zistili, že ju nedostanú od vlády, ale od „nepriateľského“ Západu. Barmčania, ktorí pri septembrových protestoch mníchov videli v uliciach tisícky vojakov, sa pýtajú, kde je armáda teraz, keď ju potrebujú.

Junta pohromu nezvláda

Aj keď barmský minister informácií tvrdil, že armáda robí „všetko, čo môže“, v Rangúne si miestni museli trosky a padnuté stromy odpratávať z ulíc sami alebo s pomocou mníchov.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí sa pýtali, prečo ich vláda pred cyklónom, ktorý sa pri pobreží dlhšie formoval, nevarovala vopred. „Mýtus, ktorý si junta budovala, že je pripravená na všetko, sa rozsypal,“ povedal agentúre Reuters politický analytik Aung Naing Oo.

Barmská vláda sa možno aj preto rozhodla po váhaní akceptovať ponúkanú pomoc od medzinárodného spoločenstva. V situácii, keď leží pod vodou naj­úrodnejšie územie krajiny, ktoré ryžou zásobovalo milióny, nemá na výber.

Junta napriek tragédii trvá na konaní referenda o ústave v sobotu. Odložiť ho chce len v troch postihnutých oblastiach. Aktivisti to považujú za prejav arogancie voči trpiacim Barmčanom.

Počítanie mŕtvych nekončí

Barmská vláda stále nepozná presný počet obetí cyklónu Nargis.

SkryťVypnúť reklamu

Tým, čo prežili, hrozí nákaza epidémiami.

RANGÚN, BRATISLAVA. Ešte predvčerom vládnuca vojenská junta odhadovala počet obetí ničivej búrky na 10­tisíc. Včera sa už toto číslo uvádzalo pri počte obetí jedného mesta. Bogalaja.

Desaťtisíc ľudí zomrelo v meste, ktoré cyklón takmer úplne zmietol zo zemského povrchu. Až 60­tisíc ľudí je buď mŕtvych alebo nezvestných. Cyklón Nargis je najhorším od roku 1991, keď si v Bangladéši podobná búrka vyžiadala 143­tisíc obetí.

Rozsah škôd však vláda stále len zisťuje. O odľahlých dedinkách v irawadskej oblasti, ktorú pohroma najviac postihla, zatiaľ nemá takmer žiadne informácie. Bráni tomu aj popadané elektrické vedenie.

„Prílivové vlny zabili viac ľudí ako samotná búrka,“ povedal barmský minister pre krízové situácie Maung Maung Swe. „Vlny dosahovali výšku až 3,5 metra a zmietli polovicu nízkopoložených dedín,“ dodal Swe.

SkryťVypnúť reklamu

Na satelitných snímkach, ktoré urobili družice vesmírnej agentúry NASA, sú celé pobrežné roviny na juhu Barmy pod vodou. Tá zaliala aj úrodné ryžové polia.

Humanitárni pracovníci varujú, že ak sa k ľuďom v týchto oblastiach nedostane načas pitná voda a siete proti moskytom, hrozí vypuknutie epidémie cholery a malárie. Počet obetí by sa tak mohol ešte zvýšiť. (toh, reuters)

Junta nám vraví: dajte nám peniaze, my ich rozdelíme. To nemôžeme akceptovať.

Bernard Kouchner, francúzsky minister zahraničia

Do krajiny príde aj slovenská pomoc

Tri dni po ničivom cyklóne sa rozhodla pomôcť Barme aj slovenská diplomacia. Tisícky ľudí tam ostalo bez prístreškov, jedla aj liekov.

Slovensko poskytne Barme postihnutej cyklónom Nargis 2,2 milióna slovenských korún. Dva milióny pôjdu z fondu humanitárnej pomoci ministerstva zahraničných vecí. Včera o tom podľa hovorcu Jána Škodu rozhodol minister Ján Kubiš.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalších 200-tisíc uvoľnilo združenie Človek v ohrození, ktoré včera pre verejnosť vyhlásilo zbierku. Ministerstvo teraz hľadá humanitárnu organizáciu, ktorá by pomoc doručila do Barmy. Človek v ohrození počká na informácie priamo z terénu.

Česká partnerská organizácia Člověk v tísni tam vysiela svojho človeka. „Náš pracovník, ktorý pôsobí na Srí Lanke, by mal do Barmy doletieť vo štvrtok a na mieste posúdi, aká forma pomoci bude najúčinnejšia,“ hovorí Marie Peřinová, vedúca projektov v Barme. Predpokladá však, že najviac peňazí dajú na vodu, lieky a potraviny.

Česi sa rozhodli skôr

Praha rozhodla o pomoci pre Barmu dva dni po sobotňajšom cyklóne. České ministerstvo zahraničných vecí uvoľnilo 2,5 milióna českých korún. „Česká pomoc bude poskytnutá prostredníctvom Medzinárodného výboru Červeného kríža,“ povedala pre ČTK hovorkyňa ministerstva Zuzana Opletalová. V krajine, kde vládne vojenská junta, je Červený kríž jednou z mála mimovládnych organizácií, ktoré v oblasti pôsobia. Spoločnosť Člověk v tísni vyčlenilo pol milióna českých korún a vyhlásilo verejnú zbierku.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s juntou

Problematický bude spôsob, ako pomoc doručiť do postihnutých oblastí.

Súhlasiť s tým musí vojenská junta, ktorá väčšinou pomoc zvonku odmieta. V roku 2004, keď ničivý príval cunami v Indickom oceáne zasiahol niekoľko krajín vrátane Barmy, odmietla akúkoľvek pomoc, napriek tomu, že išlo o jednu z najväčších prírodných katastrof v dejinách ľudstva. Zomrelo alebo zmizlo vtedy viac ako 230-tisíc ľudí a vyzbieralo sa 11,4 miliardy dolárov.

Tentoraz vojenský režim vyzval svet, aby pomohol, ani tak to však nebude jednoduché. Humanitárny tím OSN čaká na vydanie víz do krajiny už štvrtý deň.

Barma potrebuje stavebný materiál na dočasné prístrešia pre státisíce ľudí bez strechy nad hlavou, ale aj lieky, tabletky na čistenie vody, siete proti moskytom a základné potraviny, ktorých cena je dnes trojnásobná.

SkryťVypnúť reklamu

Miriam Zsilleová

Verejná zbierka

Slováci môžu prispieť na pomoc Barme na účet združenia Človek v ohrození.

266 052 0502/ 1100 VS: 1117

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 433
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 906
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 230
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 654
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 254
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 023
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 674
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu