MOSKVA, PRAHA. Rovnako sebaistý, rovnako sarkastický a rovnako povýšený ako inokedy bol včera pri svojom vystúpení Vladimir Putin, ktorý prvýkrát skúsil, aké je to byť „exprezidentom“. Ruská Štátna duma ho bez zaváhania potvrdila v úlohe premiéra.
Deň predtým sa so všetkou pompou stal tretím ruským prezidentom Dmitrij Medvedev. Dlho plánované zmeny, ktoré mali za cieľ udržať Putina pri moci, sa tak skončili.
VIDEO: Nový premiér Putin hovorí o svojich plánoch
Nič iné ani nikto nečakal. Putin aj nový prezident Dmitrij Medvedev naďalej pokračovali v demonštrácii absolútnej symbiózy. Prišli do dumy jedným autom, hoci to nezodpovedá protokolu ani zvyklostiam. Ďalším porušením pravidiel bolo, že prezident premiéra prakticky nepredstavil – sála však uznala, že v prípade Putina by to bola formalita. Stačilo teda vymenovať takmer nekonečný zoznam grandióznych úspechov, ktoré Putin na poste hlavy štátu dosiahol za osem rokov, čo v Rusku vládol. Na konci výpočtu dali všetci potleskom najavo, že v smere, ktorý udal exprezident, musí nový prezident pokračovať. „Myslím, že nikto nepochybuje, že náš tandem bude silnieť,“ vyhlásil Medvedev a sála burácala.
Putinovu kandidatúru na post premiéra podporilo rekordných 392 poslancov. Ruku proti zdvihlo 56 členov komunistickej frakcie, jeden komunista radšej odišiel zo sály. Iba dvaja poslanci sa ospravedlnili.
O hodinu a pol neskôr Medvedev podpísal svoj prvý prezidentský výnos, na základe ktorého sa šéf najsilnejšej strany Jednotné Rusko Putin definitívne stal predsedom vlády. Bez zamestnania tak bol iba 27 hodín.
Dobrovoľný odchod Putina z Kremľa je podľa niektorých expertov a ochrancov ľudských práv najdemokratickejším činom, ktorý kedy vykonal.
Putin hlási boj chudobe a alkoholu
Za krátke dva dni sa v Rusku vymenil prezident i premiér. Novým šéfom vlády je exprezident Vladimir Putin.
Všetko prebehlo hladko a bez jediného prekvapenia. Deň po inaugurácii Dmitrija Medvedeva a jeho oficiálnom nástupe do funkcie prezidenta Ruska parlament hladko schválil vo funkcii predsedu vlády exprezidenta Vladimira Putina. Ako však obaja tvrdia, vládnuť krajine budú spolu, v dokonale zohranom tandeme.
Putinovi sa v Štátnej dume postavili iba komunisti, ktorí však vedeli, že počet ich kresiel nestačí ani na to, aby bývalého prezidenta ich hlasy rozladili.
Medvedev vo svojej reči, ktorá bola formálnym navrhnutím Putina na funkciu premiéra, tak usilovne chválil uplynulých osem rokov jeho vlády, až sa červenali aj niektorí poslanci Putinovej strany Jednotné Rusko.
Jej doterajší predseda Boris Gryzlov sedel vedľa Putina v lóži a pri výpočte úspechov ustavične tlieskal. Pokračoval v tom aj po tom, čo Putin vyšiel na tribúnu, aby poslancom vysvetlil, prečo majú jeho kandidatúru schváliť.
Podriadený Putin
Celkom mimoriadne Putin tentoraz nebol k poslancom strohý a prísny, ale dokonca ich nazval svojimi partnermi a „nadriadenými“. Pri slove „nadriadený“ sa však veľavýznamne usmieval. Zvážnel, keď hovoril
o inflácii, alkoholizme a pretrvávajúcej chudobe. Sľúbil zvýšenie dôchodkov a výrazné zjednodušenie daňového systému.
Ekonómovia ihneď po jeho vystúpení zvýrazňovali časť prejavu, ktorá sa týkala slobôd pre podnikateľov a zrušenia niektorých administratívnych prekážok v biznise. Podľa analytikov to môže korešpondovať so sľubmi prezidenta Medvedeva o väčšej podnikateľskej a občianskej slobode.
Dostal aj komunistov
Poslanci však tlieskali hlavne pri slovách o vyšších investíciách do zdravotníctva a školstva, aj keď komunisti poznamenali, že presne to sľubuje každý novonastupujúci premiér.
Napriek tomu aj komunisti unesení atmosférou vstali pri záverečnom skandovanom potlesku, zorganizovanom členmi Putinovej frakcie.
Na otázky poslancov potom Putin odpovedal veľmi krátko.
V kuloároch poslanci s uznaním vyhlasovali, že ekonomické znalosti nového premiéra sú na oveľa vyššej úrovni ako všetkých jeho predchodcov.
Novinári to včera však oceniť nemohli, pretože na obidvoch hrdinov dňa, Putina aj Medvedeva, čakali pred budovou dumy márne. Premiér aj prezident opäť unisono nasadli do auta a zmizli bočným vchodom.
Po dnešnej slávnostnej vojenskej prehliadke víťazstva sa obaja rozídu na svoje nové pracoviská – Putin na nábrežie do sídla vlády Bieleho domu a Medvedev pešo do Kremľa. To, či sa niekedy ešte zvezú spolu v jednom aute, si nikto netrúfa predpovedať.
Petra Procházková, agentúra Epicentrum
Priority Putina
Podpora ekonomických slobôd.
Stabilita a hospodársky rozvoj, jednociferná inflácia a podpora doteraz blokovaných zahraničných investorov.
Rusko má v kvalite života do 15 rokov dobehnúť najvyspelejšie krajiny sveta.
Boj proti korupcii, chudobe a alkoholizmu.
Hollywoodska dráma s ruskými kulisami
Nástup nového ruského prezidenta k moci bol dokonale zinscenovanou šou. Prvé husle hral Putin.
Pastvou pre oči a výzvou pre kameramanov bola stredajšia inaugurácia tretieho ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva v Andrejevskej sále Kremľa.
Dvaapoltisíca pozvaných hostí bolo skutočne unesených divadelným predstavením naštudovaným do posledného krôčika. Vojaci prezidentského pluku v uniformách z 19. storočia aj samotní hlavní aktéri, zvlášť pri spoločnej modlitbe
v Blagoveščevskom chráme Kremľa, pôsobili ako z hollywoodskeho filmu.
Nástup Medvedeva do najvyššej funkcie sledovalo priamo na mieste 800 ľudí viac, ako
v roku 2004 inauguráciu Putina. Inak sa ceremónie podobali ako vajce vajcu.
Prišli všetci dôležití
Zúčastnili sa na nich všetci predstavitelia štátnej moci, zástupcovia hlavných náboženských konfesií, osobnosti vyznamenané štátnymi medailami, veľvyslanci a novinári. Prišiel aj prvý a posledný prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov a vdova po prvom ruskom prezidentovi Borisovi Jeľcinovi.
Scenár veľkolepého divadelného predstavenia oficiálne počítal s tým, že hlavnú úlohu zohrajú dvaja muži – odchádzajúci prezident Vladimir Putin a nastupujúci vládca Dmitrij Medvedev.
Nakoniec, pre vnímavých bolo zrejmé, že skutočne prvé husle hral aj tentoraz Putin. Vo chvíli, keď sa začal naposledy ako vládca Kremľa spúšťať po schodisku do sály, na nádvorie vošla kolóna áut sprevádzaná špeciálnym oddielom policajtov na motocykloch, ktorí chránili muža, ktorý mal o niekoľko minút predniesť prísahu vernosti ruskému ľudu a stať sa tretím prezidentom krajiny.
Neuhol pohľadom
Dmitrij Medvedev vstúpil do Andrejevskej sály po Putinovi
a na rozdiel od neho mal tvár strnulú, prešiel medzi tlieskajúcimi hosťami bez jediného úsmevu či pohľadu bokom.
Putin v krátkej reči odkázal svojmu nástupcovi, aby pokračoval v smere, ktorý on vybral
a štruktúru moci radšej nemení, lebo je takmer dokonalá.
Medvedev hovoril o niečo miernejšom a triezvejšom tóne, a bolo poznať, že nemá vo verejných vystúpeniach pri takej slávnostnej príležitosti ešte dostatočnú prax. A aj keď v jeho prvom prezidentskom prejave zaznelo niekoľkokrát slovo „sloboda“ a „právny štát“, podľa expertov sa bez dovolenia skutočného pána Ruska najmenej prvý rok nič meniť nebude.
Petra Procházková
Kurz sa nemení
V Putinovom kabinete by vraj mohol sedieť aj opozičný liberálny ekonóm Javlinskij.
Ruské médiá včera zverejnili nečakanú správu o tom, že v novej ruskej vláde Vladimira Putina zasadne možno ako minister aj hlavný ruský liberálny ekonóm Grigorij Javlinskij. Javlinskij patrí od začiatku 90. rokov k ruskej opozícii.
O zásadnej zmene kurzu však komentátori nehovoria. Väčšina z ministrov na svojich miestach asi ostane.
Po nástupe Dmitrija Medvedeva do funkcie prezidenta podala vláda Vladimira Zubkova demisiu. Novú už zostavuje Putin. Zubkova si v kabinete zrejme nechá ako lojálneho a poslušného úradníka. Svoje kreslá si zrejme ponechá aj väčšina verných Putinových sluhov, ako minister regionálneho rozvoja Dmitrij Kozak a vicepremiér Alexander Žukov.
Vo vláde sa objavia aj nové mená. Vicepremiérom sa stane Igor Sečin, ktorý bol doteraz v Kremli zástupcom šéfa prezidentskej administratívy a je považovaný za intrigána
a sivú eminenciu. Ďalším mužom, ktorý prejde z Kremľa do Bieleho domu, môže byť doterajší tlačový hovorca Alexej Gromov – ako vicepremiér pre kultúru a médiá. Putin si zrejme privedie aj bývalých kolegov z KGB, a tak sa vicepremiérom možno stane šéf tajnej služby Nikolaj Patrušev.
Kádrové presuny nie sú podľa pozorovateľov také zásadné, pretože najdôležitejšie rozhodnutia bude aj naďalej prijímať sám Putin.
(pp)
Jadrový kufrík zmenil majiteľa
Tretí ruský prezident dostal kľúč od atómovej zbrane.
Tretí ruský prezident Dmitrij Medvedev získal nielen prezidentskú zástavu, ale aj oveľa modernejší symbol svojho úradu. Niekoľko hodín po inaugurácii prevzal ako nový veliteľ ozbrojených síl takzvaný „jadrový kufrík“, teda zariadenie kontrolujúce strategický jadrový arzenál Ruska. Kufrík je zariadenie
s kódmi na spustenie jadrových zbraní, môže sa cez neho spojiť s velením strategických jadrových síl. Prístroje sú v skutočnosti tri a okrem hlavy štátu ich majú aj minister obrany a náčelník generálneho štábu. Rusko bude vojenskú silu demonštrovať na dnešnej prehliadke pri výročí víťazstva nad nacizmom.