Do Barmy sa OSN dostala až teraz

Mŕtvych, hladnýcha chorých pribúda. Aj tak barmská vláda brzdí pomoc zo západných krajín. Prvé lietadlo OSN pristálo včera.

Títo Barmčania prišli o strechu nad hlavou. Prichýlili ich mnísi v kláštore.Títo Barmčania prišli o strechu nad hlavou. Prichýlili ich mnísi v kláštore. (Zdroj: SITA/AP)

RANGÚN, BRATISLAVA. Podľa OSN je v takmer 50-miliónovej Barme viac ako 1,5 milióna ľudí odkázaných na pomoc. Nemajú čo jesť, piť ani kde bývať. Až včera pristálo v krajine prvé lietadlo OSN s humanitárnou pomocou. Šesť dní po ničivom cyklóne Nargis, ktorý si vyžiadal najmenej 22-tisíc mŕtvych. Viac ako 42-tisíc osôb je nezvestných.

Podľa americkej chargé d'affaires v Barme Shari Villarosaovej bude obetí okolo 100-tisíc. Potvrdil to podľa agentúry AFP aj barmský činiteľ z najviac postihnutej irawadskej delty, keď vyhlásil, že len v lokalite Labutta zahynulo okolo 80-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Do Barmy prichádza pomoc

Slovák pomáhal v Barme

To, že situácia je dramatická, potvrdil SME aj podpredseda združenia Človek v ohrození Adam Novák, ktorý cyklón prežil v Rangúne.

„Elektrina bude podľa posledných informácií asi o mesiac. Ľudia sú odkázaní na generátory, cena ich prenájmu stále stúpa, takže niekoľko rodín sa združuje, aby mohli mať elektrinu aspoň na hodinu. Ceny potravín a benzínu vzrástli o 100 až 300 percent, a to nehovorím o cenách na čiernom trhu, ktorý už roky funguje v tejto najchudobnejšej krajine Ázie,“ povedal Novák. On sám sa snažil po cyklóne pomôcť a nakúpil potraviny, ktoré dostali obyvatelia dedinky pri meste Tenngu.

Prvé lietadlo OSN

Do krajiny dorazilo prvé lietadlo s humanitárnou pomocou až včera. Tak dlho musela OSN čakať na povolenie od vojenského režimu, ktorý sa zdráha prijať pomoc zvonku. Na letiskách v Dubaji, bangládešskej Dháke a thajskom Bangkoku podľa OSN čakajú ďalšie lietadlá s nákladom 45 ton energetických sušienok.

SkryťVypnúť reklamu

O povolenie stále bojujú Spojené štáty. „Ráno sme si mysleli, že sme dostali povolenie od barmského vedenia na let C-130. V súčasnosti ho nemáme,“ povedal americký veľvyslanec v Thajsku Eric John.

Barmská vláda po nátlaku medzinárodných organizácií pustila do krajiny hlavne pomoc z ázijských krajín, západné štáty musia čakať.

Stále nie je jasné, čo sa s tovarom po pristátí v krajine stane a ako dlho bude trvať, než sa dostane k ľuďom v núdzi. Podľa Spiegel Online barmská vláda trvá na tom, že bude pomoc prerozdeľovať sama. To sa mimovládnym organizáciám nepáči.

Trest za mníchov

Stále viac nespokojní sú aj Barmčania. Na juntu dnes v krajine málokto povie pekné slovo. Ľudia sa hnevajú, že ich vláda pred nebezpečenstvom nevarovala. „A to napriek tomu, že už sedem dní predtým dostali varovanie od thajských úradov,“ hovorí Novák.

SkryťVypnúť reklamu

„Barmčania sú silne veriaci, väčšina vníma túto katastrofu ako trest za to, že junta rozkázala strieľať do mníchov a mnohých uväznila počas septembrových mierových protestov. Nestretol som jediného človeka, ktorý by bol spokojný s režimom,“ dodal.

Vláda napriek tomu chystá na sobotu referendum o novej barmskej ústave. V oblastiach postihnutých cyklónom sa bude hlasovať neskôr - 24. mája.

Mesto duchov

Budhistické chrámy v barmskej Labbute sa plnia ľuďmi bez domova. Pred smrťou od smädu ich zachránilo iba kokosové mlieko

Donedávna zdroj ryže pre celú krajinu, teraz posledné útočisko. Mesto Labbuta v oblasti najviac postihnutej cyklónom Nargis je cieľom tisícov Barmčanov bez domova.

Do najvyššie položeného miesta v okolí prichádzajú ľudia často nahí alebo v ša­tách obetí. Vrtuľníky s humanitárnou pomocou podľa videa agentúry AFP nemali kde pristáť a často prikrývky a jedlo zhadzovali z výšky. Ľudia aj tak nemajú čo jesť, mnohí sa podľa denníka Bangkok Post živia iba kokosovými orechmi. Ich mlieko je jediná dostupná pitná tekutina.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď na ľudí prichádzajú­cich na vratkých lodiach čakajú dobrovoľníci s červeným krížom na prsiach, zdravotníkov nie je dosť. Príbuzní sa tak o svojich zranených starajú sami a zošívajú rany hrdzavými ihlami.

„Nemôžeme spať, v noci počujeme krik ľudí. Možno sú to duchovia dedinčanov z okolia," povedal agentúre AFP jeden zo zachránených.

Silnejší ako strach z duchov je však hlad. Obchodíky, ktoré cyklón obišiel a nezaplavili návaly vody, zničili davy rabujúcich. V deň otvorenia ich museli opäť zavrieť. Na neurčito.

(juk)

Verejná zbierka

Ďalšiu verejnú zbierku na pomoc Barme vyhlásila organizácia UNICEF

167 188 4251 / 0200 VS: 0408

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 238
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 675
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 531
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 373
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 169
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 879
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 689
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 439
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu