Na mimoriadnom direktoriáte neuspel so svojím návrhom slovenský zástupca, generálny sekretár SZĽH Igor Nemeček.
Za neoprávnený štart nemeckého hráča Jasona Hollanda v zápasoch s Fínskom (1:5) a so Slovenskom (4:2) malo nekompromisne nasledovať odobratie troch bodov v súboji so slovenským tímom a kontumácia 5:0 v oboch prípadoch.
Vo Viedni 1987 zápasy Nemcov kontumovali
Podobne ako v roku 1987 vo Viedni, keď za Nemecko nastúpil Miroslav Sikora, hoci predtým už reprezentoval Poľsko. Nemcom vtedy odobrali body za víťazstvá nad Fínskom (3:1) i Kanadou (5:3). A bolo po paráde.
Holland sa previnil tým, že v roku 1996 hral za Kanadu na juniorských MS a ak chcel reprezentovať Nemecko na svetovom šampionáte, mal hrať v ligovej súťaži novej krajine aspoň štyri roky. Hral iba tri. Silné Nemecko si v hlasovaní na mimoriadnom direktoriáte získalo na svoju stranu zástupcov USA, Lotyšska, Fínska, Slovinska a pomerom hlasov 5:3 proti Kanade, Nórsku a Slovensku dosiahlo pri výklade pravidiel z dvoch možností miernejšiu verziu: potrestný bol iba hráč, a nie mužstvo. Holland musel opustiť nemeckú výpravu.
Dvojaký meter
„Argumentoval som, že aj my chceme víťaziť na ľade, ale ak boli porušené pravidlá, Nemci musia niesť následky a malo by nasledovať odobratie bodov i kontumácia,“ povedal Nemeček. „Poľahčujúcou okolnosťou pre nich bolo, že sa k Hollandovi priznali sami.“
Ak má IIHF nejednoznačný výklad pravidiel, aj v budúcnosti si delegáti prispôsobia hlasovanie tak, ako to potrebujú silné krajiny.
„Je mi ľúto Slovenska,“ povedal tréner Nórska Roy Johansen.
„Nemci jasne porušili pravidlo, mali im odobrať body a výsledok kontumovať. Bolo to veľmi zlé rozhodnutie mimoriadneho direktoriátu.“
Nemecko si na majstrovstvách sveta robí, čo chce. Útočník Florian Busch hrá v Halifaxe aj napriek tomu, že Svetová antidopingová agentúra (WADA) žiadala tento týždeň preňho zastavenie činnosti.
Útočník Eisbärenu Berlín totiž napriek oneskorenému absolvovaniu dopingového testu 6. marca zostal bez trestu.
Autor: on