Prehliadka národného parku Česko-saské Švajčiarsko je rozdelená na dve časti. Návštevníkov do vnútorného sveta národného parku najskôr zavedú prostredníctvom multivízie.
"Začiatky ochrany prírody Česko-saského Švajčiarska siahajú až do konca 19. storočia," hovorí Petr Boušek, ktorý návštevníkov sprevádza. Vtedy bola obmedzená ťažba pieskovca, čím sa zabránilo jeho úbytku a tým aj ničeniu výnimočných skalných útvarov, ktoré vytvára.
Najvyšší stupeň ochrany
Prvá oblasť ochrany prírody bola vymedzená pri obci Hohenstein v roku 1911. V rokoch 1938 až 1940 k nej pribudli územia Bastei a údolie Polenz. Prvé diskusie medzi Českom a Nemeckom o spoločnom národnom parku prebiehali od roku 1954.
Národný park na nemeckom území vznikol v roku 1990, o desať rokov neskôr bola vyhlásená ochrana na českej strane. Tým získalo toto územie najvyšší stupeň ochrany.
Prezentácia prírody na výstavách
Medzinárodná spolupráca viedla k vybudovaniu multijazyčného centra národného parku v nemeckom meste Bad Schandau, ktoré patrí medzi najmodernejšie v celom Nemecku. Jeho činnosť spočíva vo výskume, ochrane prírody, ale aj v prezentácii poznatkov a krás prírody pre širokú verejnosť prostredníctvom rôznych výstav a exkurzií.
My sme sa zúčastnili výstavy o kultúrnej krajine, ktorá približuje architektúru obydlí pôvodného a dnešného obyvateľstva. Typické je prelínanie sa až troch stavebných štýlov - stavba z dreva, tzv. Fachwerk (hrázdenie) a podstávka, čím je jedinečná a získala celoeurópsky význam.
Bizarné skalné zoskupenia
Unikátnosť tohto územia dopĺňajú aj bizarné skalné zoskupenia, ktoré sú výsledkom dlhých a komplikovaných geologických procesov prebiehajúcich až do súčasnosti. V ich dôsledku dôjde počas najbližších tisícročí k zerodovaniu pieskovcov, ktoré sa tu nachádzajú. Ďalším dôvodom výnimočnosti je takzvaná vegetačná inverzia, teda opačné striedanie vegetačných pásem, ako je obvyklé, ktoré spôsobuje teplotná inverzia v pieskovcových puklinách. Tomu sa prispôsobuje aj fauna. Živočíšnu ríšu tu zastupujú napr. rys ostrovid, salamandra škvrnitá, plch záhradný, viaceré vzácne druhy vtákov a hmyzu či lososy žijúce v rieke Labe.
Počas prechádzky medzi monumentálnymi skalnými útvarmi a divokými priepasťami v panenskej prírode Česko-saského Švajčiarska pocíti človek nutnosť ochrany takýchto prírodných pamiatok.
Autor: Alexandra Ölveczká, Ingrid Niková, Martin Kováč, Boris Vida, Pavel Ondrisek, Igor Niko