Spolok vznikol v decembri roku 2005 na základe projektu centra Česko-saského Švajčiarska. Založilo ho šestnásť členov, dnes v ňom pracuje 27 ľudí a 24 dobrovoľníkov, ktorých počet stále narastá. Jednou z nich je aj Iris Götzenová, ktorá sa ako dobrovoľníčka z organizácie Freiwillige Oekologisches Jahr - dobrovoľný ekologický rok (FÖJ), stala jednou zo zakladateliek UNI im Gruenen.
Počas dobrovoľného ekologického roka sa môžu mladí ľudia aktívne angažovať v ochrane prírody životného prostredia.
Spolupráca so školami
UNI im Gruenen spolupracuje s centrom a úradom národného parku Saské Švajčiarsko, s partnermi ako Permahof, Eichler či Zirkelstein Resort, s. r. o., a s mnohými ďalšími.
K ich projektom patrí aj spolupráca so školami, pre ktoré organizujú celodenné školenia alebo pobyty pre celé triedy. Projektové dni sú zamerané na prírodu, kultúru históriu a umenie.
Žiaci si môžu vybrať zo širokej škály jedno- až päťdňových programov, ktoré im pripravia pracovníci UNI im Gruenen. Medzi najzaujímavejšie patrí Fledermaustaug, čiže netopierí deň, kde sa oboznamujú so životom miestnych druhov netopierov.
Divadlo uprostred lesa
Ďalším je "Kräuterkennung", teda poznávanie bylín, pri ktorom sa ich žiaci učia rozlišovať. Tretím je umenie v prírode, kde študenti za pomoci fantázie vytvárajú obrazce z prírodných materiálov.
Okrem školských akcií organizujú letné kempy a víkendové pobyty pre celé rodiny. Kto sa rozhodne stráviť pár dní v tejto prekrásnej prírode, môže si počas dlhých letných večerov pozrieť aj divadelné predstavenia v prírodnom divadle priamo uprostred lesa.
Jeho výstavba stála 2000 eur.
V budúcnosti by sa organizácia UNI im Gruenen chcela rozrásť o prijať nových členov. Tí by mali pokračovať v intenzívnej ochrane životného prostredia a zvýšiť záujem ľudí o prírodu a jej krásy.
Autor: Klára Niková, Michaela Sedmáková, Martina Molnárová, Henrieta Šestáková, Matej Grajciar, Lukáš Blahovský