„Víťazstvo, víťazstvo,“ kričal takmer tisícový dav prevažne mladých Srbov v nedeľu v noci na belehradskom námestí Terazije. Oslavovali prekvapivo jasné prvenstvo proeurópskej koalície Borisa Tadiča, ktorá v kľúčových parlamentných voľbách získala rekordnú podporu.
VIDEO Reuters:
Mávaním európskymi zástavami dávali najavo to, čo vo voľbách povedali najmä mladí Srbi: chceme do Európy. Keď sa vyspali z osláv, prišli na rad tvrdé povolebné počty. A tie ich vrátili do reality.
Tri hlasy chýbajú
Srbskí radikáli, ktorí v predvolebných prieskumoch dlhodobo viedli, síce za Tadičovou koalíciou zaostali o vyše desať percent, proeurópskym stranám spolu so zástupcami menšín však chýbajú traja poslanci, aby získali väčšinu v parlamente. Tieto tri mandáty môžu spôsobiť, že nakoniec vládnuť nebudú.
Za partnera by museli získať Socialistickú stranu Slobodana Miloševiča alebo Demokratickú stranu Srbska Vojislava Koštunicu.
Obidve strany svoju kampaň stavili na Kosovo a odmietajú ísť do Európskej únie, ktorá uznáva nezávislosť bývalej juhosrbskej provincie.
Práve pre integráciu do únie sa tesne pred voľbami s prezidentom Tadičom rozišiel Koštunica. Populistický premiér nesúhlasil s tým, že Tadič podpísal v Luxemburgu Stabilizačnú a asociačnú dohodu, ktorá je predpokladom na vstup krajiny do únie. Koštunica si svojou tvrdou rétorikou dokonca získal aj podporu neofašistickej organizácie Národný poriadok, ktorá ho nazvala „pravým Srbským nacionalistom“.
Návrat ľudí od Miloševiča?
V minulých voľbách síce zohrával Koštunica rolu povestného jazýčka na váhach a vyberal si medzi demokratmi a radikálmi, teraz však posledné slovo mať nemusí. V hre sú podľa srbských analytikov aj socialisti, ktorých kedysi viedol prezident Slobodan Miloševič.
Práve im sa dávajú po páde autokratického režimu veľké šance na návrat k moci. A to napriek tomu, že to boli práve strany Tadiča a Koštunicu, ktoré v roku 2000 po zmanipulovaných voľbách vyhnali socialistov z vlády.
Ukončili tak tvrdý režim a medzinárodnú izoláciu krajiny, ktorou trpeli Srbi v 90-tych rokoch.
Pred nedeľnými voľbami sa uvažovalo, či sa socialisti vôbec dostanú do parlamentu. Po nedeľných parlamentných voľbách sa im podarilo získať najviac hlasov od pádu Miloševičovho režimu.
Bitka o socialistov
Ivan Vojvoda, expert z belehradskej organizácie Balkan Trust for Democracy, podľa serveru Balkaninsight verí, že v novej vláde Tadič chýbať nebude. Socialistov sa mu podľa neho na spoločnú vládu podarí presvedčiť.
O socialistov ale ešte prebehne bitka. O ich priazeň sa chcú uchádzať aj radikáli s Koštunicom, ktorí by tak mali v parlamente miernu väčšinu.
„Buď vznikne takáto vláda, alebo budú nové voľby,“ povedal cez volebnú noc zastupujúci šéf radikálov Tomislav Nikolič.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Je to dobrá správa
Na výsledky srbských volieb s napätím čakali aj v susednej Bosne, ktorej šéfuje slovenský diplomat MIROSLAV LAJČÁK. Vydýchla si Bosna, keď v Srbsku nevyhrali radikáli?
„Nepovedal by som to tak razantne, že si vydýchla, ale všetci politici aj médiá tu dali najavo, že je lepšie mať suseda, ktorý má proeurópske smerovanie. Je to dobrá správa pre Bosnu aj pre celý región. Ak tam vznikne proeurópska vláda, dá sa očakávať, že by si Bosna a Srbsko na ceste do Európy mohli navzájom pomôcť.“
Podarí sa Tadičovej strane zostaviť vládu?
„Nechcem špekulovať, zo zákona však vyplýva, že vládu zostavuje, kto má väčšinu v parlamente. Išlo o silný odkaz voličov, akú vládu chcú mať.“
Je možné, aby Koštunica ešte vládol s Tadičom?
„Koštunica dal na poslednej tlačovke najavo, že ich pozície sú po dohode s úniou nespojiteľné.“
Nesklamalo vás, že Srbsko, ktoré nevydalo vojnových zločincov, už podpísalo s úniou Stabilizačnú a asociačnú dohodu a Bosna si pre „problémy s prekladom“ musí počkať?
„Rozumiem technickým problémom, ktoré termín posunuli najskôr na jún. Faktom je, že tunajší politici nechcú veriť, že politiku únie diktujú technické a nie politické aspekty. Na Balkáne sa všetci navzájom sledujú, a podpísanie dohody medzi EÚ a Srbskom je tu brané ako nespravodlivosť.“
Vládne v Bosne nadšenie na vstup do Európskej únie?
„Výskumy hovoria o viac ako 70percentnej podpore a tá jej rovnaká vo všetkých entitách (Srbi, Bosniaci aj Chorváti), žiadna iná téma nemá takú podporu. Väčšina cíti, že budúcnosť Bosny jasne súvisí s integráciou do únie.“
Mirek Tóda
Budúcu vládu zrejme vyberú socialisti
V povolebnej matematike by mohla rozhodnúť bývalá Miloševičova strana. Analytici nevylučujú ani jesenné volebné repete.
1. Vláda proeurópskych strán a socialistov
Pravdepodobná možnosť, pri ktorej by Srbsko pokračovalo v zbližovaní sa s Európskou úniou. Tadič bude musieť presvedčiť socialistov, aby vstúpili do vlády, ktorá nebude pre Kosovo blokovať európske ambície krajiny, čo doteraz odmietali. Za isté výhody na to podľa analytikov strana bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča môže pristúpiť.
2. Menšinová proeurópska vláda
Na takúto možnosť by Tadičovci potreboval podporu jednej nacionalistickej strany. Opäť sa spomínajú najmä socialisti. Ako povedali analytici v televízii B92, takáto vláda by bola „drahá,“ ale profit z európskeho smerovania a prílevu investícií by to krajine vrátil.
3. Koalícia radikálov, Koštunicovej strany a socialistov
Celkom pravdepodobná vláda, ktorá by zrejme na niekoľko rokov pozastavila euroambície krajiny a tvrdšie by sa stavala aj proti Kosovu. Strany sú ideologicky blízke. Koštunica s radikálmi už začal rokovať.
4. Proeurópske strany a Koštunica
Momentálne najmenej pravdepodobná koalícia. Obom spolužitie vydržalo iba osem mesiacov a najmä premiér Koštunica pre rozdielne názory opakovanie odmieta.
5. Ďalšie voľby na jeseň
Ak Srbi do mesiaca nezvolajú parlament a do ďalších troch nebudú mať vládu, pôjdu voliť znova. V rozdelenom Srbsku to nie je vylúčené.
(vas)