MOSKVA, PRAHA. Nová ruská vláda pod vedením nového premiéra Vladimira Putina sa len málo líši od tej starej. Aj keď dve tretiny funkcií zastávajú iní ľudia, než v predošlej vláde Viktora Zubkova, väčšina z nich sa len premiestnila z jednej vládnej kancelárie do druhej. Ich mená oznámil Putin na stretnutí s prezidentom Dimitrijom Medvedevom v Kremli.
Novinári si nemohli nevšimnúť, že exprezident sedel pri rokovaní na mieste, kde sedával ako hlava štátu, a Medvedev skromne zasadol do kresla, ktoré využíval ako vicepremiér.
Medvedev: Ako povie Putin
Vodcovskú úlohu Putina nešlo prehliadnuť, a preto sa ani neočakávalo, že by Medvedev akokoľvek do zostavy vlády zasiahol. Všetky návrhy premiéra prezident ihneď podpísal.
Niekoľko zásadných zmien Putin plánoval už dlhšie. Predovšetkým expremiér Zubkov, ako mu bolo sľúbené, zostal vo vláde ako prvý vicepremiér. Navyše sa pravdepodobne po Medvedevovi stane šéfom plynárenského štátneho gigantu Gazprom.
Druhým prvým vicepremiérom sa stal človek, ktorého si so sebou priviedol Putin z Kremľa. Je ním bývalý poradca prezidenta pre ekonomiku Igor Šuvalov. Veľkou neznámou bolo, aký post zaujme stále jeden z najvplyvnejších mužov v krajine a majster v zákulisných intrigách Igor Sečin. Bývalý zástupca šéfa administratívy Kremľa získal kreslo vicepremiéra.
Celkovo má Putin sedem vicepremiérov. Po prvom zasadaní novej vlády bolo jasné, že jednou z kľúčových osobností kabinetu Putina sa stal jeho bývalý poradca Šuvalov. Dostal na starosť zahranično-ekonomickú sféru aj domácich podnikateľov vrátane riadenia a správy štátneho majetku.
Štyridsaťdvaročný Šuvalov má povesť liberálneho ekonóma s demokratickými sklonmi, ako píše ruská tlač. Pracoval ako šéf aparátu vlády v čase, keď ju viedol premiér Michail Kasianov, jeden z lídrov demokratickej opozície.
Putin myslel aj na svojich
Šéfom prezidentskej administratívy sa stal bývalý vicepremiér Sergej Naryškin, riaditeľom hlavnej ruskej tajnej služby, Federálnej služby bezpečnosti (FSB) jej bývalý námestník Alexander Bortnikov.
Obaja patria do Putinovej „petrohradskej skupiny“ blízkej KGB. Potvrdzujú sa tak predpovede analytikov, ktorí odhadovali, že tajné služby a armádu Putin zverí len „svojim“ ľuďom.
Nikolaj Patrušev, ktorý stál na čele FSB doteraz, sa stal šéfom ruskej Bezpečnostnej rady. Ale v porovnaní s vedením FSB je Rada bezpečnosti menej významná.
Starostu Moskvy nechcú na Ukrajine
Starosta ruskej metropoly Jurij Lužkov je na Ukrajine personou non grata. Zákaz vstupu do krajiny naňho vydala ukrajinská tajná služba potom, čo vyhlásil, že čiernomorský prístav Sevastopoľ na polostrove Krym nepatril Ukrajine a jeho status by mal riešiť medzinárodný súd.
Lužkov podľa ukrajinských úradov svojimi vyjadreniami ohrozuje ukrajinské národné záujmy. Moskovský starosta pricestoval cez víkend na Krym na 225. výročie ruskej čiernomorskej flotily, ktorá si prenajíma prístav od Ukrajincov za 93 miliónov dolárov ročne od roku 1997.
Krym sa stal súčasťou Ukrajiny v 50. rokoch 20. storočia, keď jej ho daroval Nikita Chruščov.
(rek)
Kľúčové posty
Viktor Zubkov: Prvý vicepremiér, bývalý premiér, ktorého nahradil Vladimir Putin..
Anatolij Serďukov: Minister obrany.
Sergej Lavrov: Minister zahraničných vecí.
Nikolaj Patrušev: Bývalý šéf ruskej tajnej služby FSB sa stal šéfom vplyvnej Bezpečnostnej rady.
Autor: Agentúra Epicentrum