BRATISLAVA. Najcennejšiu trofej bohatej atletickej kariéry si Jozef Pribilinec na soulskej olympiáde v roku 1988 vypochodoval. V sobotu si z Ázie po dvoch desaťročiach doniesol ďalšiu: fakľu pekinskej olympiády. Tú si však vybehal.
Minulý týždeň bol jedným z dvoch slovenských účastníkov ohňového posolstva Hier XXIX. olympiády. Samsung, jeden z dvoch hlavných spoluorganizátorov behu pochodne z Olympie do Pekingu, ho oslovil preto, že triumfoval na jedinej olympiáde v materskej krajine firmy.
Jemu aj študentke Prírodovedeckej fakulty košickej Univerzity P. J. Šafárika Martine Chmelárovej vybral príťažlivý a už pokojný, domáci úsek štafety.
Bežal aj Jackie Chan
Obaja, podobne ako maďarské kvarteto, v ktorom bola o.i známa herečka Judit Halászová, spolupracovníčka UNICEF, bežali na dovolenkovom ostrove Hainan, označovanom za čínsky Havaj. Podobne ako Jackie Chan, najväčšia ázijská filmová hviezda.
„Svoj tristometrový úsek som si odbehol asi 100 km od mesta Sanya a bol to zážitok,“ vravel Pribilinec. „Z autobusu ma vyložili na značke 0049, obliekli do jednotného dresu všetkých fakľonosičov a krátko pred príchodom ohňa mi odistili plynovú bombičku. Pripaľovanie ohňa bol srdečný rituál sprevádzaný objímaním. Všade navôkol boli stovky, ba tisícky nadšene skandujúcich ľudí.“
Čínski ochrankári sprevádzajú oheň aj na vlastnom území. „Osmi bežali po mojej ľavej a ďalší ôsmi po pravej strane, ale nemal som pocit odizolovanosti od divákov či nepreniknuteľnosti kordónu,“ tvrdil najúspešnejší slovenský atlét v olympijskej histórii.
Médiá hľadajú škandály, bojkot je scestný
Po návrate nám Pribilinec sám zavolal do redakcie:
„Nejde len o mňa, ja som si slávy užil dosť, ale zamrzelo ma, keď som zistil rozdiel medzi tým, ako si beh s olympijským ohňom všímajú maďarské a slovenské médiá. Prileteli sme do Budapešti a na letisku už maďarskú štvoricu čakala kopa novinárov, aj televízne štáby.“
Slávny chodec má dojem, že u nás sa o štafete informuje len v prípade, že ju niekto napadne alebo zahasí.
Výzvy na bojkot olympiády, keďže sám na jeden doplatil, ho priam vytáčajú: „Scestné je už zahrávať sa s takým nápadom. Ľudia, ktorí ho navrhujú, vôbec nevedia, o čom hovoria. Olympijská myšlienka je veľká tým, že má aj svoj duchovný rozmer. Len preto si ho osvojili všetky národy. Verím, že raz to dôjde aj tomu nášmu.“
Pribilinec si z Číny doniesol fakľu s certifikačným číslom 5775 a k nej sklený podstavec. „Pochodeň dostane v byte čestné miesto v susedstve zlatej medaily z olympiády v Soule 1988 a striebornej zo svetového šampionátu 1987 v Ríme,“ povedal po návrate.