PEKING, BRATISLAVA. Čínu včera zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za posledných tridsať rokov. V hĺbke desať kilometrov pod zemou sa v centrálnej Číne zatriasla zem s takou silou, že otrasy cítili aj v thajskom Bangkoku, ktorý je vzdialený dvetisíc kilometrov.
VIDEO Reuters:
Centrum čínskej provincie Sečuán zasiahlo zemetrasenie so silou 7,8 stupňa Richterovej stupnice. Prvé informácie hovorili len o niekoľkých obetiach, pár hodín po katastrofe už štátna agentúra Nová Čína odhadla počet mŕtvych na vyše 8500. Smutná bilancia rástla aj včera večer.
Áziu v posledných dňoch zasiahla už druhá živelná pohroma. Iba pred pár dňami sa juhoázijskou Barmou prehnal cyklón Nargis, ktorý zabil pravdepodobne viac ako 100-tisíc ľudí. Miestny vojenský režim spočiatku zadržiaval humanitárnu pomoc a rozhneval tak veľmoci
i medzinárodné organizácie. Včera už junta do krajiny vpustila prvé americké lietadlo s pomocou.
Padali školy i továrne
Zem sa prvý raz otriasla krátko pred pol druhou popoludní miestneho času. Väčšinu obyvateľov tak zemetrasenie zastihlo v práci a v školách. Trosky budov uväznili tisíce ľudí, medzi nimi aj žiakov a študentov. Čínske úrady mali informácie najmenej o ôsmich spadnutých školách.
Najhoršie zasiahnutým bol región Pej-čchuan severne od epicentra zemetrasenia, kde sa podľa Novej Číny zrútilo až 80 percent budov a zahynulo tam najviac, až päťtisíc ľudí.
Štátna televízia CCTV informovala, že zem sa po prvom záchveve otriasla najmenej tristokrát. „Cesta sa začala vlniť.
Z hôr na cestu padali skaly, nad údolím sa víril prach,“ povedal pre agentúru Nová Čína vodič Sečuánskeho seizmologického ústavu, ktorý smeroval k epicentru.
Mesto Šifang zemetrasenie zasiahlo dvojnásobne. Ľudia najskôr utekali po prvých otrasoch zeme. Po následnom páde dvoch veľkých chemických tovární museli evakuovať aj všetkých, ktorí prežili. Z tovární podľa úradov uniklo až 80 ton jedovatého amoniaku. Podrobnosti o ekologickej katastrofe čínske médiá nezverejnili.
Pomáhať majú vojaci
„Cítili sme dlhé otrasy asi dve až tri minúty. Všetci sme rýchlo utekali po schodoch von. Sme stále roztrasení,“ povedal pre britský denník Guardian úradník z hlavného mesta provincie Čcheng–tu, asi 90 kilometrov od epicentra.
Región je hornatý a údolia spája množstvo mostov, ktoré otrasy nevydržali. Zemetrasenie zničilo aj väčšinu miest v okruhu stovky kilometrov od epicentra. Pomoc záchranárov v najpostihnutejších oblastiach meškala aj niekoľko hodín.
Do centra nešťastia zamieril aj čínsky premiér Wen Ťia-pao. „Všetci uviaznutí, postaráme sa o vás,“ kričal premiér do trosiek vo vysielaní štátnej televízie. Jeho lietadlo zamierilo z plánovanej obhliadky južných provincií priamo do postihnutej oblasti.
Prezident Chu Ťin-tchao krátko po nešťastí rozkázal zaviesť najvyššiu pohotovosť. Do zničených miest včera smerovali tisíce vládnych jednotiek i polovojenská ľudová armáda.
Oblasti hrozí hlad
Provincia Sečuán je jednou z najchudobnejších v Číne a podľa agentúry Reuters závisí od dvetisícročného zavlažovacieho systému. V postihnutom regióne je aj prírodná rezervácia Wolon, zameraná na výskum pandy.
Hoci zemetrasenie bolo cítiť aj v hlavnom meste Peking, žiadne viditeľné škody nespôsobilo. „Náhle som sa cítil ako opitý,“ povedal pre New York Times pekinský úradník Zeng Hui, ktorý pracuje na 22. poschodí. Otrasy nespôsobili škody ani v olympijskom mestečku, kde vrcholia prípravy na letnú olympiádu.