BRATISLAVA. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva sú na Slovensku potraviny drahé hlavne v porovnaní s príjmami. Oproti priemeru cien v únii sú naše ceny jedny z najnižších.
Aj tento rok sa očakáva pokračovanie zdražovania potravín, hoci sa podľa analytikov spomalí.
Ceny potravín ťahali hore rekordné ceny poľnohospodárskych plodín, ako je pšenica či ryža na svetových burzách. Tie stúpali pre slabé úrody v minulých rokoch. Za rastom cien sú aj rekordy cien ropy. Svoje spravili aj biopalivá a vysoký dopyt rozvojových krajín.
Ako je to s cenami u nás
„Počas minulého roka stúpali na Slovensku hlavne ceny chleba, pekárenských výrobkov, mlieka, syrov a vajec,“ povedala Eva Hornáčková z ministerstva pôdohospodárstva. Ide teda o tovar, ktorý bol na svetových trhoch najviac nedostatkový.
„Dodávatelia zvýšenie cien realizujú aj skrytou formou, keď pri zachovaní súčasných nákupných cien dochádza k znižovaniu gramáže balenia,“ povedal Gabriel Csollár, predseda Coop Jednota. Reťazec zaznamenal najvýraznejšie zvýšenie pri olejoch, a to v priemere o 10 percent oproti minulému roku.
Výrazne vzrástla napríklad aj cena horčice: 60percentné zvýšenie cien vstupov sa premietlo do meziročného zvýšenia jej ceny od dodávateľov o vyše 30 percent, povedal Csollár. To potvrdila aj Lenka Juríková, hovorkyňa reťazca Hypernova, podľa ktorej cena horčice stúpla oproti minulému roku až o 50 percent.
Podľa Csollára bude pokračovať zdražovanie olejov a ryže, naopak ceny mlieka, cukru a múky sú podľa neho už stabilizované. To potvrdzuje aj mierny pokles ceny syru Eidam od začiatku tohto roka v priemere takmer o deväť korún na kilogram.
Pomalší rast cien mäsa podľa Hornáčkovej z ministerstva ovplyvnila silná konkurencia, ako aj tlak obchodných reťazcov na spracovateľov mäsa. Tí si takto nemohli zarátať do svojich cien rastúce náklady na výrobu. Preto podľa nej možno v priebehu roka očakávať zdraženie mäsových výrobkov, najmä bravčového mäsa a hydiny.
Ceny neklesnú, ich rast sa spomalí
„Ceny potravín sa prispôsobovali pomaly a neodrážali teda extrémny rast cien poľnohospodárskych komodít, a preto ani teraz nebudú rýchlo reagovať na ich pokles,“ povedal Štěpán Pírko, analytik Colosseum. Očakávané vysoké úrody viacerých poľnohospodárskych plodín, hlavne pšenice, repky a aj ryže, by mali nakoniec potlačiť ceny potravín dole.
„Pokles cien neočakávam, ale ich rast sa pozastaví,“ povedal Pírko. Zdražovanie potravín by v súčasnosti mohlo podľa neho zastaviť len prudké zvýšenie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk a reštriktívna menová politika.
Situácia však už nie je podľa neho až taká katastrofická, keďže ceny viacerých poľnohospodárskych komodít spadli dole. Ako príklad uviedol pohyb ceny pšenice na chicagskej burze. Začiatkom tohto roka boli 885 centov za bušel, vo februári vystúpili až na úroveň 1300 centov za bušel (približne 27,216 kilogramu). Teda o takmer 50 percent. Teraz sa pšenica obchoduje opäť pod 800 centov za bušel.
Výrazné oslabenie dolára oproti začiatku roka podľa neho tiež prispelo k 15percentnému zlacneniu pšenice. Podobne je to aj s cenou repky a bavlny. Tieto plodiny tiež zlacneli v porovnaní s úrovňou ich cien zo začiatku roka.
Naďalej oproti úrovni zo začiatku tohto roka stúpli ceny ryže, a to o 60 percent, olejniny o 25 percent, kukurice a ovsa o 33 percent.