BRATISLAVA. Ak bude mladistvý piť alkohol a úrady to zistia, jeho rodičia budú musieť zaplatiť pokutu do tisíc korún a obec mu môže zakázať aj návštevy prevádzok, v ktorých alkohol podávajú.
Maloletí do 15 rokov budú môcť po deviatej večer navštevovať takéto miesta, teda napríklad aj diskotéky, len v sprievode rodičov alebo zákonných zástupcov. Zmeny včera schválil parlament hlasmi koaličných poslancov.
„Povedala som, aby za zákon nehlasovali tí, ktorým neprekáža, že sa opíjajú 10 až 12ročné deti a v liečebných ústavoch liečime aj maloletých,“ komentovala hlasovanie jedna z predkladateliek novely poslankyňa HZDS Katarína Tóthová.
Kto bude kontrolovať?
Z pôvodného návrhu vypadli najkritizovanejšie návrhy – zakázať pitie mladistvým „v súkromí“, čo by sa nedalo kontrolovať, a povoliť im „symbolický“ prípitok. Oba opozícia i niektorí právnici označili za nejasne definované, čo by vyvolávalo rôzne interpretácie.
Poslanci zvýšili aj vek, od ktorého platí zákaz pitia, z navrhovaných 17 na 18 rokov.
Zákon napriek tomu kritizujú obce, právnici i odborníci na závislosti.
Pitie mladistvých majú totiž policajti, učitelia a zdravotníci nahlasovať obciam, ktoré majú rodičov pokutovať. Vo väčšine obcí však polícia nesídli a dodržiavanie zákazu tak okrem občasných policajných hliadok nebude mať kto kontrolovať. V mnohých majú dokonca i starostu len na polovičný úväzok.
Zvýšených nákladov sa obávajú aj mestá, ktoré majú vlastné mestské polície. „Na 9,5-tisíc obyvateľov máme 7 policajtov, vymáhanie pokút je tiež zložitý administratívny proces,“ hovorí primátor Vrábel Tibor Tóth.
Novelu kritizujú aj učitelia, ktorí majú obciam nahlasovať žiakov, ktorí pili alebo požili inú návykovú látku.
„Vyvolá to spory, lebo dokazovať, či niekto pil, je pre nás problematické. Nemáme oprávnenie dávať žiakom fúkať a ani testery,“ hovorí prezident Asociácie štátnych gymnázií Pavel Sadloň. Upozorňuje, že ako požívanie návykovej látky sa dá chápať aj medzi stredoškolákmi rozšírené fajčenie.
Odborníci: Zbytočný zákon
Zákon sa ako celok nepozdáva ani právničke združenia Občan a demokracia Zuzane Dlugošovej. „Pokiaľ zavádza zákazy, ale nedáva jasné materiálne a personálne prostriedky, aby sa mohol uplatňovať, tak sú to len prázdne slová,“ myslí si. Nepáči sa jej ani možnosť zákazať mladistvým, ktorí pili, vstup na miesta, kde sa podáva alkohol, ani zákaz vstupu deťom na takéto miesta po deviatej.
Vágna formulácia by sa podľa nej dala vysvetliť aj tak, že 14-ročná sestra by sa s dospelým bratom po deviatej nemohla zastaviť ani na benzínovej pumpe, kde predávajú alkohol. „Prijímanie takýchto nevymožiteľných zákonov vytvára atmosféru, že je jedno, čo je na papieri, lebo sa to aj tak nedá vykonať.“
Ivan Novotný, riaditeľ sanatória AT v bratislavskej Petržalke, kde sa liečia alkoholici, hovorí, že zákon napriek dobrému úmyslu katastrofálnu situáciu nevyrieši. „Už dnes máme zákony, ktoré postihujú napríklad ohrozovanie mravnej výchovy dieťaťa. Za svoju 40-ročnú prax som nezažil, že by súdili jediného rodiča, ktorého dieťa sa stalo závislým. Uloží sa pár pokút a všetko sa vráti do starých koľají.“
Tóthová nesúhlasí. „Zákon je realizovateľný a či bude vymožiteľný, záleží na ľuďoch, ktorí ho majú vykonávať,“ tvrdí.
Starosta si prax nevie predstaviť
O zákaze pitia alkoholu mladistvými sme hovorili so starostom Raslavíc v Bardejovskom okrese ANTONOM LAMANECOM.
Pociťujete problém s alkoholom u mladistvých?
„Je to všeobecný problém, nielen na východe. U nás v obci sú krčmy, bary aj diskotéka, a je bežný štandard, že mladiství pijú. Treba sa tým zaoberať, ale tento návrh sa mi nezdá šťastný.“
Prečo?
„Nemáme obecnú políciu, takže si neviem predstaviť výkon týchto povinností. Zamestnanci úradu nemajú na kontroly právomoc. Môže to riešiť len štátna polícia, ktorá má iné povinnosti.“
Po novom máte mladistvýmzákazovať aj vstup tam, kde sa podáva alkohol. Bude sa to dať kontrolovať?
„V niektorých extrémnych prípadoch si v menších obciach viem predstaviť, že požiadame majiteľov prevádzok, aby dotyčného nevpúšťali. Vo väčších mestách to bude neuskutočniteľné.“
Rodičom budete ukladať pokuty. Vymôžete ich?
„Budeme na to musieť vyčleniť človeka, čo znamená náklady. Vymožiteľnosť bude veľmi problematická, veľká časť ľudí u nás žije na hranici životného minima.“
Zákon ukladá obciam viaceré povinnosti. Dokážete ich pokryť?
„Vyzerá to ako banality, ale nové povinnosti budú znamenať nadčasy, a teda finančné náklady, takže to, že zákon nebude mať vplyv na rozpočty obcí, nie je pravda.
(mp)
Pivo nie je alkohol, myslia si deti
Na základnej škole v Starých Horách neďaleko Banskej Bystrice podľa výchovnej poradkyne Viery Kopšovej nemajú s detským alkoholizmom problémy. Do školy chodí takmer 70 žiakov.
„Tu v Starých Horách sú dedinské deti. Banská Bystrica je síce blízko, ale posledný autobus odtiaľ ide okolo pol ôsmej večer,“ hovorí Kopšová. „Dávnejšie sme mali problém s niekoľkými dievčatami, ktoré neboli odtiaľto, ale v posledných piatich rokoch sa už alkohol u detí neobjavil.“
Upozorňuje, že keby deti chceli, nemajú problém sa k alkoholu dostať. Rodičia sa podľa nej čoraz častejšie nezaujímajú o to, čo ich deti robia, a tolerujú alkohol doma pri rodinných oslavách.
Jeden z miestnych deviatakov si myslí, že „suchý zákon“ problém alkoholu u detí nevyrieši. „Budú ho porušovať.“ Priznal, že si občas dá pivo, tvrdí však, že bez rodičov alkohol nepije.
Koncom minulého roku vyplňovali deti v škole anonymné dotazníky, ktoré sa pýtali aj na ich vzťah k alkoholu. Výsledky ukázali, že je často „priateľský“.
Väčšina detí napríklad považuje alkohol za bežnú súčasť osláv a veľa z nich nevníma pivo ako alkoholický nápoj. Skúsenosť s alkoholom majú už na prvom stupni základnej školy.
Starostovia niekoľkých obcí v okolí Banskej Bystrice nechceli zákon komentovať, kým sa s ním podrobne nezoznámia. Upozornili však, že ak budú musieť obce kontrolovať jeho dodržiavanie, musia mať na to právomoci a výrazne im pribudne administratíva.
Učitelia si nevedia predstaviť, že by chodili po krčmách a deti kontrolovali. Kopšová hovorí, že ak v niektorých rodinách tolerujú alkohol, učitelia majú veľmi málo možností tento problém riešiť.
Výčapníčka z pohostinstva v Starých Horách absolútne súhlasí so zákonom.
Tvrdí, že deti nemajú piť, a ak to nejde inak, treba im v tom zabrániť zákonom. „Sem ani nechodia, lebo ma poznajú a vedia, že si to strážim,“ povedala.
Daniel Vražda