BRATISLAVA. Až desať percent zamestnaných ľudí zo Slovenska pracuje v zahraničí. Na európske pomery je to vysoké číslo, tvrdí Analýza voľného pohybu pracovníkov v Európskej únii, ktorú včera autori predstavili na ministerstve zahraničných vecí.
„Podľa odhadov ide o 200 až 250tisíc Slovákov pracujúcich v zahraničí,“ hovorí jeden z autorov analýzy Zsolt Gál.
Odchádzajú vzdelanejší
Zväčša ide o stredoškolsky vzdelaných ľudí od 18 do 35 rokov, ktorí sú buď slobodní, alebo žijú v páre, ale nemajú deti. Pomerne vysoký je aj počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorých podiel v zahraničí je až 34 percent. Základné vzdelanie má len šesť percent migrantov.
Do zahraničia podľa Gála odchádza najviac ľudí z Prešovského a najmenej z Bratislavského kraja.
Odchádzajú najmä zamestnaní ľudia, ktorí nie sú spokojní s tunajšími platovými podmienkami.
Ďalším dôvodom odchodu je podľa Dušana Bellu z ministerstva snaha mladých ľudí zarobiť si na vlastné bývanie. „Rast cien nehnuteľností vedie mladých k tomu, že si chcú v zahraničí zarobiť, aby sa mohli osamostatniť.“
Chcú sa vrátiť
Migrácia je podľa analýzy krátkodobá. „Až 59 percent Slovákov pracujúcich vo Veľkej Británii v nej chce robiť menej ako tri mesiace,“ hovorí Gál.
Dlhodobo najviac ľudí zo Slovenska pracuje v Česku, nasleduje Veľká Británia, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Írsko a Taliansko.
Odchod za prácou do zahraničia už podľa odborníkov dosiahol vrchol a v budúcnosti počet odchádzajúcich nebude rásť.
Naopak, ľudia sa budú zo zahraničia vracať domov. Dôvodom je predovšetkým silnejúca koruna.
Migračnú vlnu podľa Gála pravdepodobne nespustí ani úplné otvorenie pracovného trhu v Rakúsku, čo sa stane asi až v roku 2011.
Odborník tvrdí, že sa posilní prihraničná migrácia – najmä z Bratislavy do Viedne.