Prístroj Buldog má polícii pomáhať v boji proti organizovanému zločinu. Miesto toho minister vnútra Robert Kaliňák včera vysvetľoval, či na ňom nelegálne odpočúva SNS.
Aspoň tak to hovorili spravodajské informácie, ktoré dostal. Včera ich médiám nepredložil. Odpočúvaný podľa nich mal byť aj poslanec Smeru Ján Richter.
Prístroj pritom odpočúvať nedokáže, načítava len telefóny vo svojom okolí. Nie však telefónne číslo, ale číslo SIM karty a takzvané IMEI číslo, čo je číslo samotného prístroja. Ich zadaním do iného prístroja, ktorý podlieha rozhodnutiu súdu, je možné zistiť majiteľa mobilu. Buldog je pre políciu prospešný tým, že lokalizuje telefón na centimeter presne.
Kaliňák podozrenia o zneužívaní techniky neodovzdal inšpekcii a nechal si prístroj ukázať policajným viceprezidentom Michalom Kopčíkom. Ten si ho požičal od zástupcu riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností.
Policajný technik, ktorý na druhý deň vykonával údržbu prístroja, zaregistroval stopy po zistených telefónoch. Keďže nešlo o schválenú akciu, spísal záznam a odovzdal ho nadriadeným. Prístroj podľa neho použili v rozpore s pravidlami.
Kopčíkova oprávnenosť
„Kto je oprávnenejší ako prvý viceprezident robiť s týmito zariadeniami?“ bráni Kopčíka Kaliňák. Viceprezident si podľa ministra prístroj riadne prevzal na základe protokolu, ktorý včera poskytol aj SME.
Kopčík mu vraj v kancelárii prístroj zapol, ukázal mu menu, zistil, že odpočúvať naozaj nevie a potom ho odniesol naspäť na prezídium. Nepozreli si ani načítané telefóny v jeho okolí.
Prečo prípad neodovzdal inšpekcii? „Nebol na to najmenší dôvod, určite by to nebolo transparentnejšie. Nemám právo kontrolovať veci na ministerstve vnútra?“ spýtal sa. Inšpekcia je podľa neho určená na konanie policajtov, nie na skúmanie, či technický prostriedok niečo vie, alebo nevie robiť.
Buldog ukáže aj poslancom
Kaliňák sa chystá prístroj predviesť aj poslancom na výbore pre obranu a bezpečnosť. Tí včera tvrdili, že o ničom nevedia. „Nemám o tom informáciu. Každé zneužívanie techniky odsudzujeme,“ povedal poslanec HZDS Ján Kovarčík.
„Neviem o tom nič. Nebudem o tom rozprávať, lebo som nič nepočul,“ hovoril aj predseda výboru Rudolf Pučík z SNS.
Palko tvrdí, že prístroj by mal pracovať v režime informačno technických prostriedkov, teda odpočúvania, keďže dokáže lokalizovať telefóny. S takým zariadením podľa neho Kopčík len tak nemôže manipulovať.
Kaliňák hovorí, že nejde o informačno–technický prostriedok, ale o zariadenie operatívnopátracej činnosti, na ktoré sa vzťahujú iné pravidlá. „Samostatne nie je schopné fungovať ani na lokalizáciu,“ povedal minister.
Polícia najprv musí lokalizovať telefón v rámci Slovenska na základe súhlasu súdu. Potom môže do Buldoga vložiť telefónne číslo a ak je v jeho okruhu, presne určí, kde sa mobil, a teda aj jeho majiteľ nachádza. Prvýkrát ho Úrad boja proti organizovanej kriminalite vyskúšal, keď zatýkal obvinených z vraždy Daniela Tupého.
Trnka: Preveríme to
To, či Kopčík a Kaliňák mali na takýto postup právo, preverí prokuratúra. Palko vypovedal v utorok večer pred generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a hlavným vojenským prokurátorom Mikulášom Gardeckým.
Odvolaní policajti sú podľa ministra neetickí
Kaliňák hovorí, že za obvinením sú odvolaní policajti z Úradu zvláštnych policajných činností.
Policajti z Úradu zvláštnych policajných činností zverejnili prípad s prístrojom Buldog len preto, aby sa pomstili za svoj odchod, tvrdí minister vnútra Robert Kaliňák.
Zástupca riaditeľa odboru, ktorý spolu s technikom spísal úradný záznam, podľa neho v tom čase už vedel, že odchádza z funkcie.
Nový riaditeľ úradu Ivan Ševčík mení viacerých ľudí. Väčšina z dlhoročných policajtov úradu odchádza k dnešnému dňu. „Zmeny boli viac ako nevyhnutné,“ hovorí Kaliňák. Neetické správanie policajtov teraz podľa neho dokazuje, že postup nového vedenia bol správny.
Bývalý minister Vladimír Palko si však myslí, že najväčšou prekážkou v úspechu boja proti mafii je prvý policajný viceprezident Michal Kopčík. „Prvý viceprezident Kopčík je človek, ktorý je vo funkcii nie pre svoju odbornosť, ale preto, že je kamarát Roberta Kaliňáka,“ povedal. Už dávnejšie hovorí, že Kopčík nemá v úrade žiadnu autoritu a zmeny robí len preto, aby sa obklopil ľuďmi, ktorí mu budú lojálni.
Kopčík bol včera v Bruseli a k prípadu sa nevyjadril.
Palko ho viní aj z toho, že si vybudoval nový online prístup ku všetkým odpočúvaniam. Na niečo také nevidí dôvod. Kopčíkov predchodca Jaroslav Spišiak podľa neho takú možnosť nemal.
Najdôležitejší úrad v boji proti mafii doteraz viedol Spišiakov blízky človek Ján Vaľo. (mož)
Úrad zvláštnych policajných činností, ktorý na policajnom prezídiu odpočúva, je nočnou morou ministrov vnútra. Je to najcitlivejší úrad, ktorý narába s hodnotnými a citlivými informáciami – odpočúvaniami.
O prístup k odpočúvaniam sa policajti aj spravodajské služby pokúšali viackrát pomocou rôznych zákonov. Aj tak, aby nepotrebovali súhlas sudcu. SMK navrhovala vznik samostatného úradu na odpočúvanie, ktorý by zneužitiu odpočúvaní zabránil.
V minulosti bolo prípadov zneužitia viac, na verejnosť napríklad v roku 2003 unikli veľmi citlivé informácie odpočúvania telefónnych rozhovorov podnikateľa Jána Badžgoňa, ktoré diskreditovali SDKÚ.
O problémoch s odpočúvaniami vie svoje aj Vladimír Palko. Keď bol ministrom vnútra, musel vysvetľovať, prečo sa na tomto policajnom úrade stratili odpočúvania v kauze račianskeho starostu Pavla Bielika. Potrestaní boli traja funkcionári za to, že nezálohovali odpočuté hovory. „Ide o úmyselné opomenutie – keď niekto vie, že má niečo urobiť a neurobí to,“ povedal vtedy Palko.
Ministerstvo pod jeho vedením ťažko vysvetľovalo aj kauzu nelegálneho odpočúvania Pavla Ruska a denníka SME. Slovenská informačná služba tvrdila, že celý rozhovor odpočulo ministerstvo vnútra a ministerstvo tvrdilo, že to bola SIS.
Vojenský prokurátor z odpočúvania obvinil troch príslušníkov SIS, súd ich však oslobodil a za kauzu nebol nikto potrestaný.
(mož)