VROCLAV. Poľsko svojich bývalých komunistických lídrov za vyhlásenie výnimočného stavu v roku 1981 súdiť nebude. Aspoň zatiaľ. Rozhodol o tom včera varšavský krajský súd, keď obžalobu proti bývalým vodcom socialistického Poľska vrátil vyšetrovateľom. Pred súd ich chcel postaviť poľský Inštitút pamäti národa (IPN).
Zavolajte Gorbačova
Obžaloba sa týkala deviatich lídrov Poľskej zjednotenej robotníckej strany, medzi nimi aj dvoch bývalých generálnych tajomníkov generála Wojciecha Jaruzelského a Stanisława Kaniu, ako aj ministra vnútra, generála Czesława Kiszczaka.
Súd chce, aby ústav vylepšil spis obžaloby. Okrem iného navrhol, aby v tejto kauze vypočuli bývalých lídrov Sovietskeho zväzu, Veľkej Británie a Nemecka: Michaila Gorbačova, Margaret Thatcherovú a Helmuta Schmidta.
Ústav sa má tiež obrátiť na zahraničné archívy so žiadosťou o sprístupnenie materiálov. Šance na to, že napríklad Rusko poskytne Poľsku dobové dokumenty, sú minimálne.
Historici z IPN hovoria, že súd iba hrá o čas, aby sa nemusel zaoberať zásadnými otázkami obžaloby. Nie je vylúčené, že bývalí komunistickí predáci sa s ohľadom na svoj vek – väčšina z nich má viac ako 80 rokov – pred súd už nikdy nepostavia.
Komunistickí politici sú obvinení za vyhlásenie výnimočného stavu v rozpore s ústavou a dobovými zákonmi. Generál Jaruzelski sa už niekoľko rokov verejne bráni, že zavedenie výnimočného stavu bolo menším zlom v porovnaní s hrozbou sovietskej intervencie.
Súčasné názory historikov na túto otázku sú také, že v decembri 1981 takáto hrozba už v podstate neexistovala.
Sto ľudských životov
Výnimočný stav mal pomôcť udržať moc komunistickej strane a zničiť odborové hnutie Solidarita vedené Lechom Walesom. Oficiálne bol platný do júla 1983. V tomto období v dôsledku represií zahynulo okolo sto ľudí a niekoľko tisíc ďalších bolo rôznymi spôsobmi perzekvovaných.
Nie je to jediné obvinenie, pred ktorým generál Jaruzelski a bývalý minister vnútra Kiszczak stoja. V jednom procese, ktorý sa ťahá už sedem rokov, je Jaruzelski obviňovaní za smrť niekoľkých ľudí v decembri roku 1970 počas robotníckych nepokojov v Gdansku.
Kto je Jaruzelski
V rokoch 1981 až 1985 bol generálnym tajomníkom komunistickej strany a predsedom poľskej vlády.
13. decembra 1981 vyhlásil v krajine výnimočný stav. Reagoval tak na stúpajúcu popularitu hnutia Solidarita.
V rokoch 1989 a 1990 bol prezidentom Poľska.