GAZA, BRATISLAVA. Obyčajne v ten deň Palestínčania zabudnú na rozpory a do ulíc vyjdú jednotne, aby si pripomenuli al Nakbu, teda katastrofu.
Tak označujú vznik Izraela, po ktorom vypukla prvá izraelskoarabská vojna a státisíce Palestínčanov museli opustiť svoje domovy. A utrpenie sa podľa palestínskych novín neskončilo. Na palestínskych územiach sa tradične rozhučali sirény, ľudia zmĺkli na dve minúty a vyvesili čierne vlajky.
VIDEO: Palestínčania si pripomínajú al Nakbu
Tento rok si však Palestínčania svoj čierny deň pripomenuli rozdelení na dva nezmieriteľné tábory. Radikálny Hamas, ktorý ovláda pásmo Gazy a vo svojom programe má stále zničenie Izraela, sa nedokáže zmieriť s tým, že Fatah, ktorý zase kontroluje západný breh Jordánu, vyjednáva mier s Izraelom.
„Šesťdesiat rokov uplynulo, je načase skončiť Nakbu pre palestínsky ľud,“ citovala agentúra Reuters palestínskeho predáka Abbása, ktorý rečnil na námestí v Ramalláhu pred tisíckami Palestínčanov v čiernych tričkách s palestínskymi vlajkami. Izrael vyzval, aby stiahol židovských osadníkov z palestínskych území. Na zmrazenie výstaby židovských osád tlačí aj americký prezident, ktorý si včera počas návštevy Izraela prezrel historickú pevnosť Masada pri Mŕtvom mori.
Jeho snahy o mierovú dohodu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, ktorá by sa mala zavŕšiť vznikom Palestíny, zatiaľ stroskotávajú najmä na Hamase, ktorý ovládol pásmo Gazy.
Úzky pásik pri Stredozemnom mori, ktorý patrí medzi najhustejšie obývané miesta na svete. Aj tam včera vyšli do ulíc davy ľudí, vzývali koniec Izraela a pálili modrobiele vlajky s Dávidovou hviezdou. Atmosféru dopĺňali deti oblečené v maskáčoch s atrapami zbraní. Hamas na demonštráciu pustil len svojich. Predáci z Fatahu sa k slovu nedostali.
AlNakba
Hneď po vzniku židovského štátu 14. mája 1948 vypukla vojna medzi Izraelčanmi a Arabmi. Domovy muselo opustiť vyše 700tisíc Palestínčanov.
Počet palestínskych utečencov sa dnes odhaduje na 4 milióny.
AlNakba znamená katastrofa.