Irena Sendlerová: Pohár plný odvahy

Zachránila dva a pol tisíc židovských detí. Nacisti ju za to odsúdili na trest smrti a po vojne ju šikanovali komunisti. Aj tak ju dráždilo, ak o nej hovorili ako o hrdinke.

Zachránila dva a pol tisíc židovských detí, ale málokto o tom vedel. Nacisti ju za to odsúdili na trest smrti a po vojne ju a jej rodinu ďalej šikanovali komunisti. Aj tak ju dráždilo, ak o nej hovorili ako o hrdinke. „Môj otec vždy vravieval, že ľuďom treba pomáhať, bez ohľadu na to, akej sú národnosti, vierovyznania či pleti. Neurobila som nič vynimočné.“

Bol rok 1999. Americký univerzitný profesor Norman Conard neveril vlastným očiam. Jeho študentky, ktoré mali pripraviť scenár k divadelnej hre, priniesli informácie o poľskej žene, ktorá počas druhej svetovej vojny zachránila život 2500 židovským deťom. Bol presvedčený, že študentky sa pomýlili a pripísali jednu nulu. Dobre si pamätal Schindlerov zoznam, v ktorom boli mená 1100 zachránených židov a neveril preto, že existuje žena, ktorá ich zachránila oveľa viac bez toho, aby o tom svet vedel. Mýlil sa. Život Ireny Sendlerovej fascinoval profesora i jeho žiačky tak, že napísali scenár Život v sklenenom pohári (Life in a Jar). Prerozprávali v ňom život skromnej Poľky, o ktorej hrdinských činoch vedel málokto aj v samotnom Poľsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za múrmi geta

Počas vojny hrozil v Poľsku trest smrti každému, kto by chcel pomôcť židom. Za stenou varšavského geta zomierali tisíce ľudí od hladu a epidémií týfusu. Irena Sendlerová sa spolu so svojimi desiatimi kolegyňami prezliekli za zdravotné sestričky. Do geta nosili jedlo a lieky a tajne z nich vyvádzali židovské deti. Najčastejšie sanitkou, zabalené do vriec, krabíc alebo v odpadkových košoch.

„V gete to bolo peklo. Keď sme tam prišli a hovorili, že môžeme zachrániť deti, vždy sa nás pýtali, akú im dáme záruku - musela som povedať pravdu: žiadnu,“ spomína si Sendlerová. „Vtedy sa odohrávali danteovské scény, otec súhlasil, aby sme dieťa vzali, matka nie.“ Niekedy sa rodina so svojím dieťaťom nedokázala rozlúčiť a tak sestrička odchádzala sama. „Keď som ďalší deň navštívila rodiny, často som sa dozvedela, že už boli na ceste do koncentračných táborov,“ rozprávala Sendlerová.

SkryťVypnúť reklamu

Nové mená a rodiny

Deti, ktoré sa jej podarilo odviezť z geta, dostali novú identitu a schovali ich v kláštoroch, detských domovoch alebo umiestnili do poľských rodín. Vo Varšave takto riskovalo 1300 rodín. Tie učili deti po poľsky a vychovávali z nich katolíkov. „Nebola to žiadna katolizácia. Keby Nemci zistili, že sú židovské, zastrelili by ich, “ vysvetľovala.

Irena Sendlerová sa stala šéfkou detského oddelenia Rady pomoci Židom - Zegota. Viedla databázu adries detí a ich mien. Pri židovských zapisovala nové, poľské mená, aby sa po vojne deti mohli vrátiť k svojim rodinám. To sa aj mnohým podarilo.

V októbri 1943 zaklopalo jedenásť gestapákov na jej dvere. Tri mesiace ju mučili. „To sa nedá popísať, čo som prežila vo väzniciach gestapa. V múzeu na Pawiaku je špeciálna skrinka s náradím, ktorými títo páni týrali väzňov a ja mám z toho obdobia vizitky na svojom tele,“ hovorila Sendlerová.

SkryťVypnúť reklamu

Ľuďom zo Zegoty sa Irenu Sendlerovú podarilo zachrániť iba niekoľko hodín pred zastrelením. Podplatili strážcu. Další deň si obyvatelia Varšavy jej meno prečítali na zozname zastrelených. Do konca vojny sa skrývala.

Šikana aj po vojne

Po vojne pracovala s deťmi zo sirotinca a bývalými väzenkyňami. Teraz jej nedali pokoj komunisti, začal sa o ňu zaujímať Bezpečnostný úrad. Niekto si spomenul, že sa zúčastnila varšavského povstania. Po jednom z výsluchov Sendlerová predčasne porodila syna. Dieťa zomrelo po niekoľkých týždňoch. Pred zadržaním ju zachránila žena jedného z pracovníkov úradu, ktorú Sendlerová zachránila.

Šikana sa tým neskončila. Jej dcéru napriek úspešným skúškam na vysokú školu nepustili. Podobne dopadol aj jej syn. Vtedy sa jej deti pýtali: „Mama, čo také zlé si v živote urobila?“

SkryťVypnúť reklamu

Záhadná sklenená nádoba

Irena Sendlerová si mená zachránených detí zapísala na štítky a schovala do skleneného pohára. Zakopala ho pod jabloňou v záhrade. Až kým nepríde vhodný čas.

Podobne to bolo aj s osudom ich záchrankyne. Jej odvaha mohla inšpirovať desiatky rokov a predsa bol jej príbeh schovaný v zakopanej sklenenej nádobe. Americkí vysokoškoláci ju otvorili. Až vtedy sa svet dozvedel, že okrem Oskara Schindlera existovala aj žena, ktorá dokázala urobiť nemožné a nič za to nechcela.

Nezachránila len nás, ale aj naše deti a vnukov a ďalšie generácie.

Elzbieta Ficowská jedno zo zachránených detí

* 15. 2. 1910† 12. 5. 2008

1942 - stala sa členkou organizácie Zegota (Rada pomoci Židom)

1943 - nacisti ju mučili a odsúdili na smrť

SkryťVypnúť reklamu

1965 - medzi prvými získala ocenenie Spravodlivý medzi národmi od múzea holokastu Jad Vašem v Jeruzaleme

1991 - stala sa čestnou občiankou Izraela

2003 – získala najvyššie poľské štátne vyznamenanie, Rad Bieleho Orla

Autor: Małgorzata Wojcieszyńska

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 10 633
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 755
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 642
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 016
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 723
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 666
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 505
  8. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 4 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu