Do Siene slávny Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF pribudlo vo štvrtok sedem nových mien, počas majstrovstiev sveta v Kanade si menovací dekrét prevzal aj bývalý reprezentant zbornej Sovietskeho zväzu Igor Larionov. Prezývali ho profesor hokeja.
V NHL hral ako štyridsiatnik
„Je to pre mňa jeden z vrcholov kariéry,“ vyznal sa na slávnosti v Québeku pre internetový server IIHF.com 47-ročný subtílny chlapík s okuliarmi. Mozog hry vo svete preslávenej sovietskej formácie KLM s Krutovom a Makarovom vybojoval v reprezentácii dve zlaté olympijské medaily (1984, 1988), prvenstvo na Kanadskom pohári 1981 aj štyri tituly majstra sveta (1982, 1983, 1986, 1989).
Po perestrojke sa ruským hokejistom otvorili dvere do NHL a Larionov v druhej polovici svojej športovej dráhy presvedčil o výnimočnom talente aj na americkom kontinente.
S mužstvom Detroit Red Wings získal tri Stanley Cupy, v 1378 zápasoch dosiahol 1078 bodov. V NHL hral ešte ako štyridsiatnik. Je jedným z 19 hokejistov sveta v Triple Gold Clube, čo vyhrali olympiádu, majstrovstvá sveta aj Stanleyho pohár.
Ocenenie pre mamu
„Toto ocenenie venujem mame,“ povedal dojatý Larionov. Pred desiatimi dňami bol ako expert na víno na obchodnej ceste v Austrálii, kde ho zastihol smutný telefonát od manželky, že jeho mama zomrela. Hneď sa vrátil do Moskvy, ďalšie dni potom strávil s otcom. „Je to veľká strata. Bolo by pekné, keby som na tejto špeciálnej slávnosti mohol mať obidvoch rodičov,“ doplnil ruský hokejista.
Larionov prišiel do Moskvy z Novosibirska. Armádny klub CSKA v tome čase zbieral tituly ako na bežiacom páse, tvoril základ reprezentácie. Ešte v čase totality sa nebál vystúpiť proti despotickým metódam trénera Viktora Tichonova, otvoreným listom v časopise Ogoňok spustil revolúciu v sovietskom hokeji. Na konci deväťdesiatych rokov sa aj hokejisti zo ZSSR mohli vybrať do sveta.
Aj hviezdy hrajú pre kolektív
Po páde ruského impéria sa v NHL uplatnili desiatky ruských hokejistov, dnes sú v nej najväčšími hviezdami Alexander Ovečkin, Iľja Kovaľčuk, Jevgenij Malkin či Pavel Daciuk. Na MS však Rusko vybojovalo posledný titul pred 15 rokmi. Ďalšia šanca sa Larionovovým nasledovníkom naskytla teraz na šampionáte v Kanade.
„Stále máme veľa talentov. Musia si uvedomiť, že hokej je tímový šport a keď vykorčuľujú na ľad, musia sa podriadiť kolektívu. To je najlepšia rada, akú im môžem dať,“ apeloval na ruských reprezentantov.
Tím Ruska má na majstrovstvách sveta každoročne silnú zostavu, ale hráči bývajú silní individualisti. Príkladom je tím hviezd Ruska na MS v Petrohrade 2000, domácich bolelščikov nazlostil 11. miestom.
Do Siene slávy aj tri ženy
IIHF pri oslavách storočnice uviedla do Siene slávy aj ďalších bývalých hokejistov - Kanaďana M. Lemieuxa (na slávnosti chýbal), Francúza Bozona, funkcionára Berglunda z USA i trojicu hráčok - Američanku Granatovú, Kanaďanky Jamesovú, Heaneyovú.
Sieň slávy IIHF založili v roku 1997 a dnes zahŕňa mená 150 hokejových velikánov z 22 krajín. Zo Slovenska v nej majú miesto legendy - Vladimír Dzurilla (od roku 1998), Jozef Golonka (1998), Ján Starší (1999), Peter Šťastný (2000), Ladislav Horský (2004).