osť úniu trieštila.
Fakt, že sa napriek tomu Európania zhodli na preventívnom vyslaní hasičov do vysoko horiacej zóny, mal ukázať, že sa blok z poslednej balkánskej vojny poučil a sám, bez pomoci Spojených štátov, sa vie postarať o svoju predzáhradku.
Takmer dvojtisícový tím zložený z vyšetrovateľov, sudcov, policajtov, colníkov a ďalších právo vymáhajúcich úradníkov mal byť na mieste a v plnej zbroji do polovice júna. Teraz necelý mesiac pred vypršaním termínu únia oficiálne priznala, že nie je šanca to stihnúť.
Na vine nie je odosielateľ ani adresát pomoci, ale Rusko. Moskva blokuje odovzdanie právomocí z misie OSN, ktorá je na mieste už od konca kosovskej vojny pred deviatimi rokmi, do európ skych rúk. Šermuje právne technickými námietkami, skutočnou podstatou je však nesúhlas Ruska so samostatnosťou Kosova.
Dôsledok má nová kosovská zátka v zásade dvojmo: jednak sa odkladá pomoc postaviť mladý štát na správne nohy. Práve od príchodu neutrálnych eurocolníkov a eurovyšetrovateľov mnohí očakávajú zmazanie mafiánskej nálepky z Kosova.
A potom, predlžovanie status quo konzervuje etnické rozdelenie vnútri Kosova. Centrálna misia OSN totiž leží v severnej, prevažne Srbmi osídlenej časti krajiny, pokým členovia únijného tímu zatiaľ vybaľujú počítače hlavne na albánskom juhu.