Lieky budú od júla lacnejšie

Nenašiel sa nikto, kto by spochybnil možnosť znížiť ceny väčšiny liekov.

Pacienti od júla zaplatia v lekárňach takmer za dvetisíc liekov menej.Pacienti od júla zaplatia v lekárňach takmer za dvetisíc liekov menej. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Od júla budú pacienti doplácať za lieky menej. Približne za dvetisíc liekov budú pacienti na doplatkoch a poisťovne platiť o sedem percent menej. Ľudia tak môžu na baleniach ušetriť priamo pár halierov a v extrémoch až stovky korún.

Čaká sa, že do konca roka tak zaplatia ľudia o 100 miliónov korún menej, spolu s poisťovňami ušetria takmer miliardu. Na nižších cenách liekov ušetria totiž okrem pacientov aj zdravotné poisťovne. „Viac ušetria poisťovne, lebo ony hradia takmer 90 percent nákladov na receptové lieky,“ povedala Angelika Szalayová z inštitútu HPI.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na čo ušetrené peniaze použijú poisťovne, je na nich. Môžu ich použiť napríklad na financovanie náročnejších diagnóz alebo preplácanie drahších liekov. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa predpokladá, že 700 miliónov korún, ktoré jej ostanú k dobru, využije v liečení a prevencii rakoviny. Aj druhá najväčšia poisťovňa Dôvera, chce z ušetrených peňazí dať viac na onkológiu, no viac investovať plánuje napríklad aj do transplantácií orgánov.

Výrobcovia s ministerstvom nesúhlasia

Ministerstvo sa rozhodlo úradne znížiť ceny liekov, lebo chcelo šetriť a vedelo, že zatiaľ čo slovenská koruna sa posilňovala oproti euru a doláru, ceny dovážaných liekov klesali samy od seba minimálne. Preto liekov, ktoré prišli na slovenský trh v posledných mesiacoch alebo ich zlacneli výrobcovia, sa aktuálne zníženiu cien netýka.

SkryťVypnúť reklamu

„Znižovanie cien liekov v minulých rokoch nekopírovalo posilňovanie koruny. Farmaceutické firmy preto v niektorých prípadoch dostávali o desiatky percent viac peňazí v eurách,“ povedal poradca ministra financií pre zdravotníctvo Martin Filko. Počiatkovi ľudia na hľadaní rezerv v nákladoch na lieky spolupracujú s ministerstvom zdravotníctva.

Zníženie cien liekov postihne výrobcov liekov, distribútorov aj lekárnikov. Asociácie, ktoré združujú výrobcov originálnych liekov aj generík s návrhom ministerstva nesúhlasia, keďže sa im týmto opatrením automaticky zníži zisk. Slovenská asociácia farmaceutických spoločností, ktorá združuje výrobcov originálnych liekov, rešpektuje rozhodnutie ministerstva, ale nepáči sa im zvolený výpočet, ktorý je podľa jej predsedu Miroslava Lednára komplikovaný a málo prehľadný.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia výrobcov generík Genas, teda liekov, ktoré sú lacnejšie a majú rovnaké účinky ako originálne lieky, považujú návrh za nespravodlivý. Generické spoločnosti podľa predsedu Genas Igora Nováka znižujú ceny liekov postupne už takmer päť rokov.

Zvýšený predaj liekov stratu vynahradí

Ministerstvo však môže zasahovať do cenotvorby regulovaných liekov. Lieky sú podľa ministerstva zdravotníctva totiž tovarom, ktorých cenu regulujú cenové orgány vo verejnom záujme.

Návrh sa nepáči ani distribútorom a lekárnikom. Im klesnú príjmy, lebo ich marže sa vypočítavajú z ceny lieku. „Distribútori ani lekárnici neušetrili na posilňovaní koruny nič. Distribútori nakupujú lieky len čiastočne v slovenských korunách a lekárnici tovar len v sloven­s­kých korunách,“ povedal vice­prezident Asociácie dodávateľov liekov Sína Niku.

SkryťVypnúť reklamu

Analytička Szalayová s Nikom súhlasí, ale myslí si, že súčasný rast spotreby liekov im takúto stratu vykompenzuje.

Potvrdzujú to aj čísla z minulého roka. Napriek plošnému zníženiu cien liekov a zníženiu DPH minuli ľudia a poisťovne na lieky aj minulý rok viac ako rok predtým.

Znižovanie cien liekov môže pokračovať

Ministerstvo zdravotníctva má páky aj možnosti,ako lieky ďalej zlacňovať.

Ministerstvo zdravotníctva zlacnilo všetky lieky rovnako – o sedem percent. Existovalo pritom čitateľnejšie a ľahšie zdôvodniteľné riešenie.

Pacienti a poisťovne by pri ňom získali rovnako veľa, no farmafirmám by sa ubralo zo zisku spravodlivejšie.

Dve možnosti

Angelika Szalayová z HPI by za spravodlivejšie úradné určenie ceny považovala, ak by sa prehodnotila cena každého lieku osobitne. Plošné znižovanie o rovnaké percento je podľa nej nespravodlivejšie k tým, čo majú nízke ceny už dnes. To sú zväčša výrobcovia generík. „Ceny niektorých originálnych liekov sú na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami vyššie aj o desiatky percent. Pritom takouto selektívnou reguláciou by ministerstvo dokázalo ušetriť viac,“ povedala Szalayová.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné riešenie navrhlo aj ministerstvu financií. To chcelo znížiť ceny liekov na základe toho, v ktorej krajine boli vyrobené a ako sa posilnila koruna oproti menám týchto krajín. „Chceli sme znížiť ceny každého jedného lieku podľa toho, ako sa posilnila koruna odvtedy, čo bol uvedený na slovenský trh,“ povedal Filko. Do úvahy sa pri tom malo brať, v akej krajine sa liek vyrába. Americké lieky by teda napríklad zlacneli najviac, české možno vôbec.

Ministerstvo zdravotníctva si však vybralo jednoduchší spôsob, ako navrhlo ministerstvo financií. Znížilo ceny všetkých liekov o rovnaké percento bez ohľadu na to, či na zosilnení koruny zarobila firma viac alebo menej.

Z pohľadu firiem je takéto riešenie menej spravodlivé, pacienti a poisťovne ušetria rovnako, ako keby sa použil model navrhovaný ľuďmi z ministerstva financií.

SkryťVypnúť reklamu

Na úroveň lacných krajín

Ďalšie znižovanie cien vďaka zosilňovaniu koruny už v budúcnosti nebude možné. Ministerstvo zdravotníctva má zo zákona právo znížiť ceny liekov aj vtedy, ak ich cena na Slovensku je vyššia ako priemer v šiestich krajinách únie s najnižšími cenami.

Predpokladá sa, že farmaceutické firmy takúto cenu zoberú na vedomie. Nemožno totiž predpokladať, že by v šiestich krajinách dokázali firmy predávať nejaký liek za cenu, pri ktorej by bol jej predaj na Slovensku nerentabilný.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu