BRATISLAVA. Falšovaný podpis predsedu koaličnej SNS Jána Slotu odmietlo vedenie parlamentu preskúmať. Podpredseda Národnej rady Miroslav Číž zo Smeru však cez víkend potvrdil, že si prezeral podpisy opozičných poslancov.
Číž povedal, že podpis predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu je divný. „Jeho podpis doobeda a poobede vykazuje zásadné odlišnosti.“ Podľa Číža si „urobili minimálny prehľad“ o tom, ako sú podpísaní poslanci, ktorí sú na listine, ale v ten deň nehlasovali. Niekoľko takýchto dní mal aj Dzurinda, o čom už minulý týždeň hovoril aj predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru.
Paška včera odmietol, že by skúmali podpisy opozície. „Nič som nezisťoval, len som pozrel a videl, že ak by som mal vytvárať konštrukcie, kto je podvodník a kto nie, tak by sme našli veľa poslancov, ktorí sú podpísaní a nehlasovali,“ povedal v televízii Markíza.
Dzurinda Čížove náznaky považuje za nehorázne. „Žiadneho poslanca klubu SDKÚ by ani nemohlo napadnúť podpísať na prezenčnej listine niekoho druhého,“ odkázal cez hovorcu Martina Maťka.
Na falšovanie Slotovho podpisu upozornil pred týždňom denník SME, ktorý zistil, že svojho šéfa podpisuje poslanec Rafael Rafaj.
Paška vtedy potvrdil, že ak sa podozrenie potvrdí, siahne Slotovi na plat. Nakoniec sa podpismi odmietol zaoberať – stačil mu sľub oboch poslancov, že nepodvádzali. Hovorí, že zákon mu neumožňuje konať inak.
Podľa SDKÚ Paška a predstavitelia Smeru len kryjú podvod poslancov SNS. „A to až do takej miery, že to občanov Slovenska musí urážať, bez ohľadu na to, koho voličmi sú,“ povedal Maťko.
Čo na to prezidentskí kandidáti
Prezident Ivan Gašparovič odkázal, že overovať podpisy poslancov je právomocou Národnej rady. „V prípade podozrenia z falšovania podpisu poslanca Jána Slotu ide o tvrdenie proti tvrdeniu a pán prezident nevidí dôvod, prečo by mal byť arbitrom,“ napísal jeho hovorca Marek Trubač.
Iveta Radičová, Gašparovičova protikandidátka v prezidentských voľbách 2009, vidí kauzu inak. „Je mi hlboko ľúto, že sa takéto udalosti odohrávajú v zákonodarnom zbore, pretože zatieňujú a znevažujú to, čo je pre parlament podstatné - prerokúvanie a prijímanie zákonov.“
Parlament by mal byť podľa Radičovej príkladom dodržiavania pravidiel hry. „Je tu vážne spochybnenie inštitúcie ako celku a je to na vážne ospravedlnenie sa občanom. To, čo môžem urobiť za seba, je prísľub, že takéto správanie je pre mňa osobne neprijateľné.“
(vag, vev)
Autor: Veronika Šutková © SME