TBILISI, BRATISLAVA. Symbolicky práve v čase, keď Gruzínsko oslavovalo Deň nezávislosti, prišla z OSN pre vládu prezidenta Michaila Saakašviliho dobrá správa.
Vyšetrovanie svetovej organizácie dalo za pravdu Tbilisi, ktoré pred mesiacom obvinilo Rusov, že zostrelili jeho špionážne lietadlo nad Abcházskom. Kým ruská strana to popierala aj včera, vláda v separatistickom Abcházsku tvrdí, že bezpilotné lietadlo zostrelila sama. Na to však nemá oficiálne nijakú techniku.
Útočníci leteli do Ruska
Správa pozorovateľskej misie OSN v Gruzínsku tak dala Saakašvilimu, ktorý obviňuje Rusko zo zasahovania do jej vnútorných záležitostí, silný argument.
Podľa českého vicepremiéra Alexandra Vondru nové informácie ovplyvnili aj včerajšiu debatu šéfov diplomacií EÚ. „Vyplýva z nej, že Rusko nie je len nejakým pozorovateľom, ale sú situácie, keď sa stáva stranou konfliktu,“ povedal Vondra podľa agentúry ČTK.
Stíhačka, ktorá poslala gruzínske špionážne lietadlo 20. apríla k zemi, po zásahu podľa radarových údajov odletela na ruské územie. Ukazovali to aj zábery na stíhačku MIG29, ktoré nakrútila kamera špionážneho lietadla ešte pred jeho zrútením na severozápade Gruzínska.
„Vedie to k záveru, že lietadlo patrilo k ruským armádnym silám,“ píše sa v správe OSN. Jej pozorovatelia skritizovali Rusko za porušenie mierových zmlúv. Na ich základe pôsobia v separatistických regiónoch ruskí vojaci.
Experti sa nevyhli ani kritike Gruzínska. Vyslanie špionážneho lietadla mohli podľa nich Abcházci považovať za vojenskú akciu a tým aj za porušenie mierových zmlúv.
Moskva je dlhodobo najväčším spojencom gruzínskych separatistických režimov v Abcházsku a Južnom Osetsku, ktoré sa po krvavých vojnách na začiatku 90. rokov odmietli stať súčasťou nezávislého Gruzínska. Obyvateľom nikým neuznaných republík začalo Rusko vydávať ruské pasy, ako aj vyplácať penzie. Tbilisi obviňuje Mosku, že takouto politikou chce anektovať časť jej územia.
Správa OSN prišla vhod
Prezident Saakašvili vyhlásil pred novinármi, že vôbec prvýkrát OSN uznala „agresívny akt“ zo strany Ruska. Správu mu prišla vhod.
V ten istý deň proti nedávnym parlamentným voľbám protestovali v uliciach Tbilisi desiatky tisíc ľudí a tak im mohol ukrojiť veľkú časť mediálnej pozornosti. Opozícia ich napriek pozitívnej správe medzinárodných pozorovateľov považuje za zmanipulované a odmieta sa zúčastňovať na práci parlamentu, ktorý ovládla prezidentova strana.
![]() |
![]() |